Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

A terhesség hétről hétre oldal támogatója:

Terhesség hétről hétre támogatója a Tritonlife Szülészet

Vízben szülés és egyéb alternatív szüléspozíciók

Ajánlom a Facebookon

Egyre többen kíváncsiak a vízben szülés előnyeire, hiszen ezt az alternatívát szinte minden alacsony kockázatú terhesség esetén választhatják a kismamák, kivéve ikervárandósság és farfekvéses kisbabák esetében. Dr. Horváth Ritával, a TritonLife Róbert Magánkórház szülész-nőgyógyász szakorvosával jártuk körül a témát, beleértve az egyéb alternatív szüléspozíciókat, a leggyakoribb tévhiteket, és azt is, hogy a biztonság megteremtése mellett miért is hasonlóan fontos a kismama bátorítása: bízzon az érzéseiben, önmagában!

kadban szules



dr horvath rita 1"Ha visszagondolunk a ‘80-as, ‘90-es évek protokolljaira, zártabb és kontrolláltabb rendszerbe kerültek a kismamák. Kísérő nélkül, meghatározott pozícióban, esetenként még a lábaikat is leszíjazva kellett végigmenniük a szülés folyamatán. Ám szerencsére ez a paternalisztikus szemlélet oldódni kezdett, és az orvoslás is változott a társadalom elvárásaival együtt. Partneribb viszony alakult ki a kismama és a szülészeti team között, így a hölgyek egyre inkább kifejezhetik igényeiket. Magára a szülésélményre, szüléstörténetre is nagyobb hangsúly kerülhetett." – kezdi dr. Horváth Rita, akinek a terhesgondozás, terhességgel összefüggő betegségek, azon belül is a komplikált terhességek gondozása, a terhességi magas vérnyomás és a praeeclampsia áll a fő fókuszában.


Felkészültség és rugalmasság

A szakorvos azt tapasztalja, hogy egyre nagyobb igény van arra, hogy a nők különböző lehetőségek, természetesebb, alternatívabb körülmények közül választhassanak, miközben mégis a kórház nyújtotta biztonságban hozzák világra gyermekeiket.

A szülésfelkészítő alkalmak során teret kap a lehetőségek ismertetése, át lehet beszélni a különböző szülésmódokat, pro-kontra érveket lehet gyűjteni, és persze a tévhiteket is el lehet oszlatni. Nem ritka az sem, amikor a kismamák felkészülten, az interneten elérhető rengeteg információ birtokában, kész szülési tervvel érkeznek.

Én mindig arra biztatom a várandósokat, hogy ismerjék meg a lehetőségeiket, de semmit se zárjanak ki és döntsenek el pontosan, mert valójában senki sem tudhatja előre, mi lesz számára abban a helyzetben a megfelelő. A szülés, főleg az első gyermeknél, egy annyira váratlan élethelyzet, hogy nem érdemes foggal-körömmel kapaszkodni egy megálmodott verzióhoz, mert az gyakorlatilag előre borítékolja a csalódást.

"Hagyni kell egy bizonyos mértékű szabadságot, hogy alkalmazkodni tudjunk az éppen aktuális állapotokhoz. A szülést levezető teamnek is fontos, hogy tisztában legyen a kismama preferenciáival, hogy milyen elképzelései és elvárásai vannak. Nyilvánvalóan ennek megfelelően igyekszünk segíteni, proaktívan a kívánt irányba terelni a szülés folyamatát, mindamellett, hogy biztosítjuk az orvosi hátteret, hogy mindenki teljes biztonságban legyen."


Mérlegelési szempontok a vízben szülés kapcsán

A víz közege nagyon jó fájdalomcsillapító, mivel segíti a relaxációt, a légzés megnyugtatását, ezáltal a fájdalomingerek kialakulása és továbbterjedése is csökken.
Emellett segíti a tágulást, és ha a kismama kellőképpen relaxált, ehhez hozzáadódik a kellemesen meleg víz hatása, könnyebbek lesznek a mozgások. Gondoljunk csak a víz felhajtó erejére, ami szárazföldi körülmények között nincs a segítségünkre, viszont itt egy nagy, terhes pocakkal könnyebb igény szerint forgolódni, testhelyzetet változtatni!


Hogyan képzeljük el ezeket a kádakat?

Többféle kád áll rendelkezésre a vízben szüléshez, ezek általában nagyobbak, nagyjából másfélszer olyan szélesek, mint a szokványos kádak. Sőt, a sarokkád is megfelelő opció, amiben még könnyebb lehet a mozgás. Emellett különféle kiegészítők is vannak, mint például lábtartó és fejtámla.


Gyakori tévhitek

A legelterjedtebb tévhit a fertőzésveszélytől való indokolatlan félelemre épül, ám erről semmiféle evidencia nem született, pedig egy alaposan kutatott témakörré vált a szülés ezen módja. Természetesen szükség van a szigorú higiénés szabályok betartására, hogy a kádak megfelelő eszközökkel, módon és gyakorisággal legyenek tisztítva.
Gyakori aggályként merül fel még, hogy a kádban tartózkodás megnehezíti a gyors cselekvést vészhelyzet esetén.

Előfordulhat, hogy valami gond adódik, és kétkesztyűs (azaz azonnali) császármetszésre kell váltani, ám akkor is körülbelül 30 másodpercbe telik, hogy a szülő nőt kisegítsük a kádból, de ez a gyakorlatban nem okoz valódi hátrányt. Ráadásul ilyen helyzetben mindenki rögtön ott terem a személyzetből és segít.

– hangsúlyozza dr. Horváth Rita.

Sokan attól is félnek, hogy a kisbaba vizet nyelhet. Ez azonban nem történhet meg, ugyanis az anyaméhben eleve vízben van, és bár méhen belül is végez légzőmozgásokat, de a méhlepényen keresztül kap oxigént a vérkeringésébe. A szülést megelőző 24–48 órában megnövekszik a prosztaglandin szint a szervezetében, ami miatt csökkenni fognak a légzőmozgásai (ami ultrahangon is követhető). Azt, hogy az újszülött valóban levegőt lélegezzen be, az úgynevezett búvárreflex biztosítja, ami csak akkor engedi a tüdők feltöltését, ha a baba arca levegővel érintkezik. Így tehát vizes közegben nem próbál meg levegőt venni.

segitunk felkeszulni a szulesre


Mitől lesz egy szülésmód alternatív?

"Valahol szomorú, hogy a háton fekvő, széttett lábú szülésmódon kívül minden más pozíciót alternatívnak nevezünk. Ha megnézzük például a 100 évvel ezelőtti bábakönyveket, láthatjuk, hogy gyakran állva vagy bármely más pozícióban szültek a nők, de nem hanyatt fekve. Ezt az orvoslás alakította így, hiszen így férnek oda legjobban az orvosok és szülésznők, így tudják a legjobban végezni a munkájukat. Az elmúlt évtizedekben ez valamiért berögzült a gyakorlatba. Ám a szülészeti személyzet feladata elsősorban az, hogy biztosítsuk a vajúdó nőt abban, hogy a teste tudja, mit csinál, és bátorítsuk, hogy bízzon az érzéseiben, és akár nyugodtan változtasson pozíciót, ha ő úgy érzi." – mutat rá a szakorvos.

Ha szerinte négykézláb vagy éppen állva kellene lennie, akkor bátorítani kell, hogy nyugodtan vegye fel azt a pózt, mert ez előre tudja mozdítani a szülés folyamatát. A cél az, hogy a szülő nők megfelelő tudással legyenek felvértezve, és azzal az igénnyel, hogy kiálljanak a saját elképzeléseikért, és azt megosszák a személyzettel. Ezeket a vágyakat a szakemberek igyekeznek a lehető legpontosabban és legbiztonságosabban teljesíteni, esetleges veszélyhelyzetekben pedig a legnagyobb rugalmassággal és szakértelemmel áthidalni a problémát.


A varázslatos gravitáció

Sokszor a gravitációt is segítségül lehet hívni, hiszen akár négykézláb, akár függőleges pozícióban áthelyeződik méhen belül a magzat, változik a súlypontja, a fej pozíciója, és ehhez igazodva a kismama is érzi, hogy hol erősebb a nyomásinger, tehát célszerű ezekre a megérzésekre hallgatni, és megtalálni a legelőnyösebb pozíciókat.

Sokféle elképzelés van arról, hogy mit hogyan „kellene” csinálni a kitolási szakban. Valaki abban hisz, hogy ezt vezetni kell, tehát instrukciókkal kell ellátni a vajúdó nőt, hogy pontosan mikor nyomjon. Azonban egyre többen azon az állásponton vannak, hogy adott esetben ez teljesen rábízható a kismamára, mert ő pontosan érezni fogja mindezt. És a team csak olyan mértékben avatkozzon közbe, amennyire valóban szükséges.


Hogyan lehet támogató csapattá kovácsolni a szülésnél jelen lévőket?

Dr. Horváth Rita nagyon fontosnak tartja, hogy már a szülésfelkészítésnél jelen legyen a partner, aki lehet akár az apa, a kismama édesanyja, testvére vagy barátnője, hiszen ott ő is megtanulhatja, hogy mivel és hogyan segíthet, hogy valóban hozzá tudjon tenni a folyamathoz, és értse, mi történik.

Ha hivatásos segítségben gondolkodunk, választhatunk dúlát (asszonytársi segítőt) is, aki valóban tudja, hogy aktuálisan mire lehet szüksége a vajúdó nőnek, hiszen rengeteg szakmai tudással és tapasztalattal rendelkezik.


Milyen esetekben ellenjavallt a vízben szülés?

A vízben szülés hivatalosan az alacsony kockázatú terhességek mindegyikénél választható alternatíva, kivéve ikervárandósság és farfekvéses kisbabák esetében.

A korábbi császármetszés kérdése határterület – nincs világszinten egyetértés, egyéni mérlegelést igényel.

A magas vérnyomásos és praeeclampsiás kismamák számára nem ajánlott a vízben szülés, ugyanis a testhőmérsékletű víz további vérnyomás-emelkedést okozhat.

Ha magzati oxigénhiányos állapot felmerül, nem engedélyezett a vízben szülés. Ha az oxigénhiány akutan lép fel, azt azonnal észreveszik a szívhangok monitorozása által, így szükség esetén gyorsan át tudnak váltani szárazföldi szülésmódszerekre.

A vízben szülés továbbá erősebb vérzés miatt is ellenjavalttá válhat.

 

A TritonLife Róbert Magánkórház jelenleg az egyetlen olyan magánkórház, ahol

  • 24 órás, állandó szülészet-nőgyógyászati, aneszteziológiai és neonatológiai ügyelet van jelen, amely képes azonnal a tettek mezejére lépni. Szakembergárdájuk azonos, evidence-based protokollok alapján működik, hogy a nap minden órájában ugyanazt a minőséget tudják garantálni, bárki legyen is éppen a helyszínen.
  • emeltszintű perinatális intenzív centrum (PICII) működik, hogy a korábban érkező, illetve intenzív ellátást igénylő babák is maximális biztonságban legyenek, mindezt úgy, hogy egy percre se kelljen elválniuk az édesanyjuktól.

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 0 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások