Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Terhesség alatti hányinger, hányás kezelési lehetőségei (x)

Ajánlom a Facebookon

A terhességi hányinger és hányás gyakran jelentkezik a terhesség alatt, 10 nőből 9 tapasztal ilyen rosszulléteket a várandósság első hónapjaiban. Mit tehetünk a kellemetlen tünetek csökkentésére? Mikor szükséges terhesség alatti hányással orvoshoz fordulni? Dr. Kelemen Csaba szülész-nőgyógyász, endokrinológus főorvos cikkéből megtudhatod!

Szerző: Dr. Kelemen Csaba nőgyógyász-endokrinológus

Szerző: Dr. Kelemen Csaba | szülész-nőgyógyász és endokrinológus

A terhesség alatti hányinger, hányás tünetei az első trimeszterben lehetnek egészen enyhék, de kifejezetten súlyosak is. A rosszullétek a nap bármely szakában jelentkezhetnek, sokan egész nap rosszul érzik magukat. A tünetek általában spontán javulnak néhány héten belül, de akár a terhesség teljes ideje alatt is jelen lehetnek.

A tünet-együttes nagyon súlyos formája a kóros terhességi hányás, más néven hyperemesis gravidarum, amely egy nagyon súlyos és veszélyes állapot. A kóros terhességi hányás során már érdemi testsúlycsökkenés (legalább 5%-os) és kiszáradás is jelentkezik, ami minden esetben orvosi kezelést igényel.

A terhesség alatti hányinger okairól a mai napig nincs egyetértés a kutatók közt, számos elmélet létezik, de ezidáig egyet sem sikerült teljességgel bizonyítani.

Az egyik leggyakoribb kérdés, hogy ezek a rosszullétek ártanak-e a babának. Jelen tudásunk szerint nem!

A terhességi hányás általában nem veszélyes a magzatra, de sajnos attól még iszonyú kellemetlen, ezért érdemes és lehet is vele foglalkozni. A jó hír, hogy általában könnyen meg lehet szüntetni!


Hogyan enyhíthetőek a terhesség alatti hányás, hányinger tünetei otthon, gyógyszerek nélkül?

Első körben mindenképpen érdemes a gyógyszer nélküli kezeléseket kipróbálni, sok esetben ezek is elegendőek a tünetek érdemi csökkentéséhez.

A következőket javasolt kipróbálni:

  • Egyen, amint éhesnek érzi magát, vagy még mielőtt éhes lenne.
  • Gyakran és kis adagokat fogyasszon – leginkább fehérjében és szénhidrátban gazdag, de zsírszegény ételeket. Jó választás a keksz, a kenyér és az alacsony zsírtartalmú joghurt.
  • Kerülje a fűszeres ételeket.
  • Hideg italokat igyon – Jó választás például a hideg limonádé.
  • Közvetlenül evés után mosson fogat.
  • Ne feküdjön le közvetlenül evés után.
  • A vitaminokat lefekvéskor vagy uzsonnával vegye be, ne reggel. Segíthet, ha olyan vitamint szed, amelyik nem tartalmaz vasat.
  • Kerülje el az olyan helyzeteket, amelyek rosszullétet váltanak ki. Ilyenek lehetnek a fülledt szobák, az erős szagok, a forró helyek, a hangos zajok vagy az alváshiány.

 

Terhesség hétről hétre(X)

 


Mit tegyél, ha a gyógyszer nélküli megoldások nem enyhítettek a tüneteken?

Vannak olyan vitaminok és gyógyszerek, amelyek segíthetnek a hányinger és a hányás ellen. Ezek közül vannak olyanok is szerencsére, amelyeket teljes biztonsággal szedhet a várandósság alatt.

A gyógyszerek, amelyek segíthetnek, a következők:

  • Az első választandó szer a B6 vitamin, ezt recept nélkül is meg tudják vásárolni a várandósok. Az enyhébb esetekben ez kellő enyhülést hozhat a panaszokban.
  • Amennyiben ez nem lenne elégséges, a következő választandó szer a B6 vitamin mellett doxilamin hatóanyagot is tartalmazó gyógyszerek, mely teljes biztonsággal adható terhesség alatt.


Mikor forduljon orvoshoz terhességi hányás esetén?

Sok esetben nincs szükség orvosi kezelésre, érdemes a fent leírt gyógyszermentes javaslatokat kipróbálni. Sajnos ezek bizonyos esetekben nem elégségesek, ilyenkor a kezelőorvosa tud vényköteles gyógyszerrel segíteni a tünetein. Ilyen esetekben javasolt felkeresnie kezelőorvosát.

Vannak olyan tünetek, amelyek fennállásakor mindenképpen orvoshoz kell fordulnia, ezek a következők:

  • A kiszáradás jelei, beleértve a ritka vizelést, sötét színű vizeletet vagy szédülést minden felálláskor
  • A nap folyamán sokszor ismétlődő hányás, különösen, ha vért lát a hányásban
  • A hányást komoly hasi vagy kismedencei fájdalom vagy görcsök kísérik
  • Több mint 2-2,5 kg súlycsökkenés
  • Hányinger és hányás mellett láz vagy hasmenés is jelentkezik
  • Reménytelenség érzése, a terhesség megszakításának vágya vagy öngyilkossági gondolatok az émelygés/hányás tüneteinek súlyossága miatt

A terhességi hányinger és hányás általában veszélytelen, de nagyon kellemetlen állapot. Súlyosabb esetekben mindenképpen orvosi kezelés szükséges, de az enyhébb esetek is iszonyú terhet tudnak jelenteni a kismamáknak.

Engedjük el azt régi lemezt, hogy „persze, hogy émelyegsz, hiszen terhes vagy”. Ezek a tünetek meg tudják keseríteni az ember életét, de nem kell tűrni őket! A tünetek kitűnően és biztonsággal kezelhetőek. Ha a gyógyszermentes kezelési módok nem elegendőek, bátran keresse fel a kezelőorvosát, ő fel tud írni olyan készítményt Önnek, amely enyhíteni fog a tünetein.


Források:
American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG): Practice bulletin – Nausea and vomiting of pregnancy
Choosing Wisely UK: Royal College of Obstetricians and Gynaecologists – Nausea and vomiting in pregnancy is very common and most women are able to manage this by eating and drinking frequently
Royal College of Obstetricians and Gynaecologists (RCOG): Green-top guideline for the management of nausea and vomiting of pregnancy and hyperemesis gravidarum

A cikk szerzője: Dr. Kelemen Csaba szülész-nőgyógyász, endokrinológus főorvos

Jelenleg a Szent János Kórház Szülészeti és Nőgyógyászati Osztályán, valamint a Czeizel Intézetben dolgozik, és a Hormonline csapatának vezető szakorvosa, valamint az Intima.hu női egészségportál orvosszakértője.

 

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

 

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 0 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások