Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

A terhesség hétről hétre oldal támogatója:

Terhesség hétről hétre támogatója a Tritonlife Szülészet

Koraszülött intenzív ellátás magánkórházi körülmények között

Ajánlom a Facebookon

Az emelt szintű koraszülött intenzív centrumban megteremtett gondos körülmények ugyan sohasem lehetnek az édesanyák óvó-védő-tápláló méhének tökéletes másai, de megadhatják azokat a biztonságos, baba- és családbarát feltételeket, amik a PICik fejlődéséhez szükségesek. A felkészült, tapasztalt szakemberek odaadó munkája, a technikai újdonságok és a kiemelkedő betegbiztonság mind-mind hívószavai a TritonLife PIC II-es centrumának, amelyről dr. Kocsis István osztályvezető főorvossal beszélgettünk.

baba

 

A világon minden 10. várandósság koraszüléssel végződik, Magyarországon pedig 8% körül mozog ez az arány, tehát a várandósságok 8%-a a 37. hétnél korábban ér véget. Számos tudományos eredmény igazolja, hogy a koraszülötteknek – főként a nagyon éretleneknek – akkor van a legnagyobb esélyük az egészséges életre, ha olyan centrumban születnek, ahol személyi és tárgyi felszereltség tekintetében is felkészülten várják őket. A hazai magánkórházak közül elsőként a TritonLife Róbert Magánkórházban nyitottak ilyen centrumot, úgynevezett PIC II-t (PIC – Perinatális Intenzív Centrum).

A korábban érkezett PICik folyadékháztartása, vércukorszintje, testhőmérséklete ingatag lehet, a szopás és néha a légzés is igen megterhelő számukra. A vártnál több hónappal korábban születetteknél sok esetben légzés- és keringéstámogatást kell alkalmazni, az extrém éretlenség pedig komplex intenzív osztályos segítséget igényel.

A koraszülött-ellátásban a kis testméretek, az érzékeny, éretlen szervek miatt speciális, koraszülöttekre adaptált eszközökre, például inkubátorokra, lélegeztetőgépekre, infúziós pumpákra, ultrahangkészülékre, vérgázanalizátorra van szükség. Valamint arról sem szabad megfeledkezni, hogy mindezt egy szakmailag profi, elkötelezett, együttműködő csapat működteti – orvosok, nővérek, és néha technikus mérnökök, akik koraszülött-ellátásra specializálódtak.


Nincs másik PIC II a magyar magánellátásban

Centrumunkban a személyre szóló gondoskodást magas betegbiztonsággal egészítjük ki. A koraszülöttek mellett az újszülöttkori fertőzéseket, az enyhe, illetve közepesen súlyos szívfejlődési rendellenességgel születő csecsemőket, a méhen belül már diagnosztizált eltérésekkel érkező újszülötteket, például Down-szindrómás kisbabákat is el tudjuk itt látni. Sőt, az édesanya megbetegedése, speciális gyógyszerszedése vagy biológiai terápiája esetén is, amelyek hatással lehetnek az újszülöttek egészségére, minden segítséget meg tudunk adni.

- fejti ki dr. Kocsis István, a TritonLife Róbert Magánkórház Neonatológiai Osztályának osztályvezető főorvosa.

"A terhesség alatt végzett ultrahangvizsgálatok és a magánellátásban elérhető genetikai vizsgálatok segítségével (már perifériás vérmintából is) kiszűrhetők, valószínűsíthetők a magzati genetikai eltérések, kromoszóma-rendellenességek, így szükség esetén előre meg lehet állapítani, hogy centrumban szükséges-e világra jönnie az érintett kisbabának, ahol felkészülten várjuk őt" – teszi hozzá a csecsemő- és gyermekgyógyász, aneszteziológus és neonatológus szakorvos.


A centrumokról dióhéjban

Magyarországon II-es, illetve III-as szintű koraszülött intenzív centrumot különböztetünk meg. Előbbi általában a 34–36. várandóssági hét között született, esetleg átmeneti légzéstámogatást igénylő újszülöttek ellátására hivatott, és a kevésbé súlyos betegségekkel (például kóros újszülöttkori sárgaság, enyhe-közepesen súlyos fertőzés, jelentős vércukoreltérések, közvetlenül nem életveszélyes fejlődési eltérések) érintett újszülöttek ellátásában vesz részt. A III-as szintű PIC-en pedig a súlyos, életveszélyes fertőzések, komoly légzési, keringési problémák, komplex fejlődési rendellenességek és az extrém éretlenek ellátását végzik.

Unikális dolognak számít hazánkban, hogy a TritonLife PIC II-es centruma egyben oktatóhelyként is funkcionál: az Országos Kórházi Főigazgatóság engedélyével az állami szakorvosképzésbe is bekapcsolódhatott, segítve a beteg újszülöttek ellátásáért felelős neonatológusok számának növelését.


A szülőkben is felmerült az igény

A centrum létrehozásának ötlete nemcsak a mi oldalunkról fogalmazódott meg, hanem a szülők részéről is felmerült az igény, hogy eltérés esetén ne kelljen másik kórházba küldeni a kisbabát, együtt lehessen az édesanyjával (rooming-in).

"Úgy alakítottuk ki tehát a PIC osztályos ellátást, hogy a nap 24 óráját együtt tölthesse a baba-mama páros: közös szobában van az inkubátor és az édesanya ágya, aki így bármikor el tudja látni csecsemőjét, az egyszerűbb ápolási feladatok anyai szerető gondoskodással zajlanak. Sőt, éppen a közös szoba miatt a szoptatás sincs időhöz kötve vagy akadályoztatva" – mondja dr. Kocsis István, majd emlékeztet: gyorsabban gyógyulnak, fejlődnek, illetve mehetnek majd haza azok a babák, akiknek az ellátásába ilyen módon bekapcsolódik az édesanyjuk.

Természetesen ez nem egyenlő az orvosi vagy nővéri feladatok átvételével, ám ha az etetésben, babaápolásban részt tud venni az anyuka, és családbarát ellátás valósul meg, akkor később a PICik fejlődésneurológiai teljesítése is sokkal jobb lesz.


A kenguruzás varázsa

Fogalmazhatunk úgy is, hogy nem a szülők a PIC osztályra látogató hozzátartozók, hanem szükség esetén az orvos és a szakszemélyzet a „belátogató” a baba-mama-papa szobába. Így bármikor megvalósulhat az úgynevezett kenguruzás, amikor az édesanya vagy édesapa mellkasán tud pihenve fejlődni a baba. Ez igazoltan segíti a tejelválasztást, a baba testi és idegrendszeri fejlődését és a kötődést (a bőr-bőr kontaktus a korai kötődés lényeges eleme).

 

segitunk felkeszulni a szulesre

 

A digitális technológiai újdonságok ereje

A telemedicinális eszközöknek köszönhetően a nővéri tartózkodó helyiségben elhelyezett központi monitoron folyamatosan rögzülnek és nyomonkövethetőek az életfunkciós értékek. Így nem szükséges, hogy állandóan ott legyen valaki a PICivel és édesanyjával, nem kell túlmedikalizálni a gyógyuló kisbabák környezetét, nem kell megterhelni a szülő-gyerek létet egy egészségügyi személy jelenlétével, amikor nincs rá szükség.

Az értékeket viszont folyamatosan látjuk, és azonnal ott tudunk lenni, amikor kell. A betegbiztonság tehát sosem sérül, sőt a gyógyulás, fejlődés érdekében kéz a kézben jár a szakmaiság, a non-invazív monitorozás és az édesanya szeretetteljes jelenléte.

– osztja meg velünk a főorvos, aki felkészült szoptatási tanácsadó kollégáinak szerepét is hangsúlyozza, akik igencsak jártasak a koraszülöttek szoptatási gyakorlatában, kihasználva az anyatej adta bőséges lehetőségeket.


Ikerszülések a PIC osztályon

A koraszülött intenzív ellátás témakörében az ikervárandósság kérdésére is fontos kitérni, mivel ezek általában korábban befejeződnek, így jobb, ha az ikrek olyan intézményben látják meg a napvilágot, ahol PIC osztály is működik.

Még ha késői koraszülöttekről is beszélünk, az ikrek kicsivel több gondoskodást igényelnek az első időszakban. Legyen szó például a hőháztartás- és vércukor-stabilitásról, de akár a táplálás felépítése is egy kicsit elhúzódóbb tud lenni. Fokozott odafigyelésre van tehát szükség, ám jól gondozva, jól követve egészséges gyerekek tudnak hazatérni.

– zárja gondolatmenetét dr. Kocsis István.

A TritonLife Róbert Magánkórház jelenleg az egyetlen olyan magánkórház, ahol

  • 24 órás, állandó szülészet-nőgyógyászati, aneszteziológiai és neonatológiai ügyelet van jelen, amely képes azonnal a tettek mezejére lépni. Szakembergárdájuk azonos, evidence-based protokollok alapján működik, hogy a nap minden órájában ugyanazt a minőséget tudják garantálni, bárki legyen is éppen a helyszínen.
  • emeltszintű perinatális intenzív centrum (PICII) működik, hogy a korábban érkező, illetve intenzív ellátást igénylő babák is maximális biztonságban legyenek, mindezt úgy, hogy egy percre se kelljen elválniuk az édesanyjuktól.

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 0 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások