Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

A terhesség hétről hétre oldal támogatója:

Terhesség hétről hétre támogatója a Tritonlife Szülészet

Kismama a fogászaton (x)

Ajánlom a Facebookon

A tudatos családtervezés azt jelenti, hogy lehetőség szerint mind a fogantatásra, mind pedig a várandósságra időben felkészülünk. Jó tisztában lennünk azzal, milyen vizsgálatokon kell részt vennünk ahhoz, hogy nyugodt és zavartalan legyen a teljes kilenc hónap.

Szerző: Dr. Czigler Péter, vezető fog-esztétikai specialista

Szerző: Dr. Czigler Péter | vezető fog-esztétikai specialista

A terhesvitaminok fogantatás előtti szedése egyre nagyobb hangsúlyt kap, de ezzel még korántsem tettünk meg mindent. Bár a fogazatunk állapota és a terhesség lefolyása között tagadhatatlan az összefüggés, mégis a tanácsadáson sok esetben, elmarad ennek hangsúlyozása. A terhesség előtti góckutatás, vagy a fogazat rendbe tétele már a fogantatás szempontjából is rendkívül fontos és nem csupán a leendő édesanyának, de az apukának is. A Clinident Fogászati Centrum a legmodernebb diagnosztikai eszközöket használja a góckutatásokhoz, a terhesgondozást pedig empatikus és felkészült szakemberekkel biztosítja a hozzá forduló kismamák számára.


Mi az a góc?

A góc egy betokozódott, idült gyulladás, melyben a kórokozók folyamatosan jelen vannak. Ezek a baktériumok aztán a véráramon keresztül szétszóródnak a testben és további szervi panaszokat okoznak. Fül-orr-gégészeti és fogászati kivizsgálással, mellkasröntgennel, hasi ultrahanggal és nőgyógyászati vizsgálattal, illetve, urológiai kivizsgálással lefedhetjük az egészségünk szempontjából fontos, teljes góckutatást.


Mik lehetnek fogászati gócok, és mit okozhatnak?

A szájüregi gyulladások és fertőzések krónikus nőgyógyászati problémákat, koraszülést és sajnos vetélést is előidézhetnek. Meddőségi kivizsgáláskor pedig szintén egyre jellemzőbb, hogy fogászati kivizsgálást is elrendel a kezelőorvos, hiszen a lappangó gócok a női és a férfi meddőségért is egyaránt felelősek lehetnek. Fogászati góc lehet az elhalt fog; az olyan gyökérkezelt fog, mely még mindig a gyulladás jeleit mutatja; a betört fog; az állcsontban maradt foggyökér; a kezeletlen szuvas fog; a fogágybetegség; a gyulladt ínytasak; vagy például egy ciszta.


Miért fontos a férfiak, az apák fogazatának rendbe tétele? Férfiak a fogászaton

Az elhanyagolt, vagy a szülés utánra hagyott, kezeletlen fogak baktériumait óhatatlanul is átadjuk a kisbabánknak. A szuvasodás egy olyan fertőző betegség, mely nyálkontaktus útján képes terjedni. Tehát hiába az igyekezet az anya fogainak rendbetételére, ha az apa is megfertőzheti vele a kisbabát. A kicsinek átadott baktérium flóra, pedig a leendő fogak egészségét veszélyeztetik.


Kaphat-e fogászati kezelést egy várandós nő?

Az orvos alapos körültekintés mellett, bármilyen kezelést elvégezhet a terhesség alatt, ha azzal nagyobb problémát előz meg. A nem kezelt gyulladások vetélést és koraszülést is okozhatnak, tehát a magzat érdeke is azt kívánja, hogy mihamarabb szüntessük meg az anya testében zajló gyulladásos folyamatot. A kismama a fogászati kezelésekhez nyugodtan kaphat érzéstelenítőt, csupán helyileg okoznak érzés kiesést és biztosítanak fájdalommentességet a kezelés idejére. A modern fájdalomcsillapítás már semmilyen kockázattal nem jár, helyes dózisban gyorsan felszívódik a szövetek között, a babához pedig el sem jut.

Egy fogászati kezelés során szükséges lehet röntgenfelvétel készítése is. Ami régebben tiltólistás volt a kismamák számára, az ma már a modern, digitális röntgenkészülékeknek köszönhetően kockázat nélkül elvégezhető. A megfelelő óvintézkedés és körültekintés mellett nem árthatunk sem a magzatnak, sem az anyának.

Klinikánkon kizárólag a legszükségesebb esetben, teljes védelem mellett, szakember által végezzük el a kiegészítő diagnosztikai vizsgálatokat.


Kismamaként mikor kell fogászati szűrésen vagy kezelésen részt venni? 
Fogak - Intima.hu

  1. A már említett tudatos gyermekvárás esetén, lehetőség szerint még a teherbe esés előtt látogassunk el a fogorvoshoz. Ekkor orvosunk elvégzi a fogászati góckutatást és javaslatot tesz a szükséges beavatkozásokra.

  2. Jelenjünk meg az előírt szűrővizsgálatokon a terhesség első, második és harmadik trimeszterében is. A kismamák esetében a kóros folyamatok megelőzésén van a hangsúly, legfőképpen azon, hogy a magzat fejlődése zavartalan legyen, ezért fontos a sűrűbb orvosi kontroll, melyekre ne felejtsük el magunkkal vinni a terhességi kiskönyvet!

  3. Ha bármikor a terhesség alatt fogfájdalom vagy ínyvérzés jelentkezik, ne habozzunk azonnal időpontot kérni. Az ínyvérzés a fogínygyulladás jele, és bár gyakori tünet a várandósság idején, elhanyagolása problémákat okozhat. Ugyanígy a nem kezelt foggyulladás is gócként lesz jelen az édesanya testében. A felhalmozódott baktériumok pedig a méhlepényen keresztül elérhetik a magzatot, ahol károsan befolyásolhatják a születendő gyermek fejlődését, akár alacsony születési súlyt is előidézhetnek.

A rendszeres fogászati szűrésekkel, a kezeléseken való részvétellel egy olyan szülői magatartást sikerül elsajátítanunk, mellyel majd már gyermekeinknek is jó példát mutatunk.


Fontos teendőnk lesz a születés után, -az első fogak előbújása körül (kb. 6 hónapos kor) -, hogy kisbabánkkal ellátogassunk a Clinident Fogászati Centrum gyermekfogorvosához. A pici fogászathoz szoktatásán kívül, az orvostól további praktikus tanácsokat is kapunk az apró fogak ápolására- és a fogazati gondok megelőzésére vonatkozóan.

Írta: Dr. Czigler Péter – vezető fog-esztétikai specialista

 

Bejelentkezem vizsgálatra!


Intima.hu női egészségportál logoHírlevél feliratkozás - Intima

Ne maradj le várandóssággal kapcsolatos legfrissebb cikkeinkről,
iratkozz fel a TERHESSÉGI-hírlevelünkre:

 

 

Kapcsolódó tartalmak:

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

Ajánlott orvosok

fogorvos, parodontológus, szájsebész

Budapest

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 0 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások