Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

A terhesség hétről hétre oldal támogatója:

Terhesség hétről hétre támogatója a Tritonlife Szülészet

A terhesgondozás protokollja időrendben

Ajánlom a Facebookon

A terhesgondozást hazánkban a szülésznőgyógyász, a háziorvos és a védőnő együttesen végzi. Célja, hogy a magzat és az édesanya egészségi állapotát nyomonkövesse, és a kismamát az anyaságra felkészítse.

Az új várandósgondozásban erősödött a védőnők és a szülésznők szerepe

A 2014. július elsejétől életbe lépett új jogszabály szerint, ha a várandósság megállapításakor az orvos úgy véli, hogy a kismama terhessége alacsony kockázatú, szülésznő is gondozhatja, magas kockázatú kismamát azonban kizárólag csak szakorvos gondozhat. Bárki gondozza azonban a várandós nőt - akár a magánorvos, akár a szakrendelő alkalmazásában álló orvos vagy a szülésznő –, a kismamának a területileg illetékes védőnővel egyeztetnie kell minden vizsgálatot. Az új rendszerben a várandósság megállapításakor az orvos a kismamát a védőnőhöz irányítja, aki kiállítja a várandósgondozási könyvet. További változás, hogy mostantól a kötelező vizsgálatokra, illetve a laboratóriumba szóló beutalót a háziorvos is kiállíthatja. A gyermek megszületése után a védőnő adja ki az igazolást arról, hogy a várandós részt vett a várandósgondozásban, ami a szociális ellátás igénybevételéhez szükséges.

Az új terhesgondozási rendszerben egyébként eggyel kevesebb – négy helyett három - kötelező ultrahangvizsgálat lesz. A teljes képhez hozzátartozik, hogy Magyarország a trimeszterenként egy kötelező ultrahangvizsgálattal még mindig a legalaposabb országok közé tartozik, az USA-ban, illetve több nyugat-európai országban is csak egy, legfeljebb két ultrahangvizsgálatot végeznek a kilenc hónap alatt.

 

A kötelező vizsgálatok időponthoz kötöttek

10-12. hét  - laborvizsgálat: teljes vérkép, májfukciók, vesefunkciók, teljes vizelet, szifilisz, vércsoport szűrés

11-13. hét - terhességi UH vizsgálat

11-13. hét - Genetikai tanácsadás 37. életévet betöltötteknek

18-20. hét - terhességi UH vizsgálat

24-28. hét - terheléses vércukor vizsgálat

24-28. hét - labor vizsgálat: teljes vérkép és vizelet

30-32. hét - terhességi UH vizsgálat

36-37. hét - labor vizsgálat: teljes vérkép és vörösvértest ellenanyagszűrés, valamint teljes vizelet vizsgálat

38. hét - CTG vizsgálat

39. hét - CTG vizsgálat

40. hét - CTG vizsgálat

 

Terhesség megállapítása - első vizsgálatok az első trimeszeterben

Az első vizsgálatok során a szülész-nőgyógyász felveszi a kórtörténetet, kikérdezi a kismamát különböző betegségeiről, gyógyszerszedéséről. Az utolsó menstruáció ideje alapján megállapítja a terhesség korát és a szülés várható idejét, majd ezt követően egy hüvelyi ultrahang vizsgálattal megállapítja a terhességet. Általában a terhesség 12. hetéig hüvelyi UH vizsgálatot végeznek, mivel ez sokkal részletesebb képet ad, mint a hasfalon keresztül végzett vizsgálat.

Az első trimszterben a terhesség megállapítását követően a kismamát a területileg illetékes védőnőhöz küldi a nőgyógyász, aki kiállítja a terhességi kiskönyvet. Ezzel a dokumentummal kell továbbiakban minden szűrővizsgálaton megjelennie a kismamának. 

A következőkben a várandós kismama meglátogatja a háziorvosát (belgyógyászt), aki EKG-t készít, vérnyomást mér, általános fizikai vizsgálatokat végez, és laborvizsgálatokat kér.

A laborvizsgálatokba éhgyomri vércukort ellenőrzik, valamint teljes vérképet, vizeletet vizsgálnak. A vizelet általános és vizeletüledék-vizsgálatra is kiterjed. Ezen kívül meghatározzák az anya vércsoportját, valamint vörösvértest ellenanyagszűrést, haptitis B és szifilisz szűrést is végeznek.

 

Második trimeszter szűrővizsgálatai

A második trimszeterven a 18-20. héten történik egy ultrahang vizsgálat. Ezt követően a terhesség 26. hetéig havonta egy alkalommal lesz még UH vizsgálat, amely célja a magzat fejlődésének és a terhesség előrehaladásának nyomonkövetése.

A 24-28. héten történik a terheléses vércukor vizsgálat, amely során éhgyomorra kell mennie a kismamának. Vérvételt követően elfogyaszt 75 gramm glukozt, majd ezt követően 120 perccel ismét vérvétel lesz.

A második trimeszterben szintén ellenőrzik a teljes vérképet és a vizeletet is.

 

Harmadik trimszeter szűrővizsgálatai

A 26. héttől a 36 hétig háromhetente történik UH vizsgálat., majd a 36. héttől kezdve heti rendszerességgel vizsgál meg a nőgyógyász.

A vizsgálatok során minden alkalommal megmérik a vérnyomást, pulzusszámot, ami a terhességi magasvérnyomás-betegség, más néven a toxémia korai felismerése miatt fontos, valamint ellenőrzik a testsúlyt.

A 36-37. hétben teljes vérkép és vizeletellenőrzés mellett vörösvértest ellenanyag szűrésre is sor kerül.

A 38., 39., 40. hétben pedig egy ún. non-sressz tesztet (NST) végeznek, aminek célja a magzati szívfrekvencia ellenőrzése, illetve a magzat oxigénellátásának megítélése. A vizsgálat során 20-30 percet nyugalomban kell ülnie a kismamának, miközben a hasra erősített CTG figyeli a magzat szívhangját. A vizsgálat egyáltalán nem fájdalmas.

Intima.hu

 

Hírlevél feliratkozás - Intima

Ne maradj le várandóssággal kapcsolatos legfrissebb cikkeinről,
iratkozz fel a TERHESSÉGI-hírlevelünkre:

 

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

Ajánlott orvosok

általános nőgyógyász, szülész-nőgyógyász, meddőségi specialista

Budapest
szülész-nőgyógyász és endokrinológus főorvos
Budapest

szülész-nőgyógyász, lézerspecialista

Debrecen

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 1 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások