Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

A terhesség hétről hétre oldal támogatója:

Terhesség hétről hétre támogatója a Tritonlife Szülészet

A bőrkontaktus fontossága születés után

Ajánlom a Facebookon

Tudományosan bizonyított, hogy a szülés utáni közvetlen bőrkontaktus mennyire jó hatással van az újszülöttre és az anyára egyaránt. Szerencsére egyre több kórházban bátorítják az apákat is, hogy tegyék a babát közvetlenül a mellkasukra a születés után. Ezt a bőr-bőr kontaktust gyakran „kenguruzásnak” is nevezik, mivel azt utánozza, ahogyan a kenguruk melegséget és biztonságot nyújtanak újszülött kölykeiknek.

Szerző: Dr. Simonfalvi Ildikó, radiológus, szakújságíró

Szerző: Dr. Simonfalvi Ildikó | radiológus, egészségügyi-újságíró

bőrkontaktus fontossága apa és baba - Intima.hu

Kenguruzás és az apák

Egyre több kutatás bizonyítja, hogy a kenguruzás mind a baba, mind a szülő számára előnyös. Egy tanulmány, amely a kortizol nevű stresszhormon szintjét és a vérnyomást mérte újdonsült apáknál, azt találta, hogy azoknál az apáknál, akik először tartották bőr-bőr kontaktusban a babájukat, jelentősen csökkentek a fiziológiai stresszreakciók. Egy másik, tajvani tanulmány vizsgálatban apák és újszülöttek bevonásával is azt találták, hogy ez a gyakorlat előnyös a kötődés szempontjából.

Ezek a vizsgálati eredmények is megerősítik a bőr-bőr kontaktus pozitív hatásait az apák későbbi viselkedésére a megismerés, beszélgetés, érintés és gondoskodás tekintetében, valamint az apa-újszülött kötődés fokozására. A Dél-Ausztráliai Egyetem munkatársával, Qiuxia Donggal közösen írt tanulmány megállapította:

a tanulmányok a kenguruzás számos pozitív hatásáról számoltak be az apák szempontjából, ilyen a stressz csökkenése, az apai szerep előmozdítása és az apa–gyermek kötődés erősödése.

A nehézésgek ellenére is érdemes kenguruzni

Ám a dolog nem mindenkinél megy zökkenőmentesen, hiszen egy tanulmány azonban arról is beszámolt, hogy az apukák némelyike kihívásnak érzi a kenguruzást, mivel az időigényes lehet. Arra hivatkoznak, hogy nem mindig könnyű összeegyeztetni az olyan kötelezettségekkel, mint a többi gyermek gondozása és a munka. Ráadásul egy tanulmány szerint az apák néha úgy érezhetik, hogy az újszülött érkezésekor a perifériára szorulnak. A kenguruzás jó módszer arra, hogy ők is belevonódjanak az éppen kialakulóban lévő családi kötelékbe. Ha pedig a császármetszéses szülés megnehezíti, hogy az anya még a műtőben bőrkontaktusba kerüljön a babával, az apa a következő legjobb személy, aki ezt megteheti, amíg az anya állapota ezt nem engedi meg.

Egyes esetekben létfontosságú is lehet a baba számára a közvetlen bőrkontaktus:
koraszülött babák vagy más ok miatt az újszülött intenzív osztályos ápolásra szoruló babák esetében a kenguru-módszer életet is menthet.

 

Forrás: Anyás-Apás

 

A cikk szerzőjéről

Dr. Simonfalvi Ildikó radiológus szakorvos, több évtizedes gyakorlattal rendelkező orvosi szakfordító és egészségügyi szakújságíró, számtalan orvosszakmai és laikus egészségügyi kiadvány szerkesztője, szerzője és az Intima.hu női egészségportál megbízott főszerkesztője. Az Egészségkommandó (Hiteles Egészség-kommunikációért Egyesület) alapító tagja, a szülőknek, nagyszülőknek szóló Anyás-Apás egészségügyi tájékoztató weboldal alapító-szerkesztője – és két csodálatos felnőtt nagylány büszke édesanyja.

Kapcsolódó cikkeink:

Terhesség hétről hétre

A koraszülés a nők egészségére és a babákra is hatással van!

Leggyakoribb kérdések és válaszok a szoptatásról szakértőktől

Császárom lesz - hogyan készüljek fel rá?

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 0 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások