Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Nálunk jól képzett, virtuális onkoteam készíti a másodvéleményt (x)

Ajánlom a Facebookon

A rosszindulatú daganatos betegségek sikeres kezelésének kulcsa az idejekorán meghozott, megalapozott döntés. Ehhez megfelelő alapot szolgáltat az onkoteam terápiás javaslata, de könnyen előfordulhat, hogy felmerülő kételyeinek eloszlatása érdekében a beteg másodvéleményre is támaszkodna. Ehhez ma már a hazai szakorvosok tudásán, tapasztalatán túl a mesterséges intelligencia is rendelkezésére áll. Dr. Szántó Istvánt, az Oncologic Kft. vezető főorvosát kérdeztük arról, hogy a Watson for Oncology miként állítható a betegek szolgálatába.

 

Dr. Szántó István

Dr. Szántó István az Oncologic kelet-közép-európai orvoscsoportjának vezető főorvosa és a Fejér Megyei Szent György Egyetemi Oktató Kórház Onkológiai osztályának vezető főorvosa. Átfogó  tapasztalattal rendelkezik szakterületén, minden, a betegséggel kapcsolatos kérdésben szívesen áll a betegek rendelkezésére. 

 

Watson for Oncology, tulajdonképpen mi ez?

A Watson for Oncology az IBM által kifejlesztett adatbázis, a mesterséges intelligencia csatasorba állítása az onkológiai betegek optimális terápiája érdekében. A rendszert világszerte számtalan kórház és biztosítótársaság használja. A Watson for Oncology a bizonyítékokon alapuló orvoslás klasszikus példája, melyben a döntések alapját kizárólag tudományosan megbízható adatok képezik. A Watson for Oncology jó szolgálatot tesz olyan országokban és régiókban is, ahol nem áll rendelkezésre elegendő szakorvos megfelelő számú onkoteam megszervezésére, de kiválóan alkalmas onkológiai másodvélemény felállítására is.


A Watson for Oncology-t tehát valahogy úgy kell elképzelnünk, mint egy jól képzett onkoteamet, melynek tagjai folyamatosan fejlesztik tudásukat, naprakészen követik az újonnan megjelenő tudományos eredményeket?

Pontosan erről van szó, és ahogy gyűlnek az adatok, úgy lesz egyre pontosabb az a szakvélemény, melyet a Watson for Oncology az adott beteg számára kínál. Ugyanakkor ebből adódik az is, hogy ez a megoldás csak olyan esetekre alkalmazható, melyekre elegendő adat áll rendelkezésre. Amire vonatkozóan nem jelent meg jelentősebb számú tudományos közlemény, szakmai irányelv, illetve egyéb, szakmailag megbízható tudományos forrás, abban a Watson for Oncology nem tud segíteni. Ilyen eset lehet, ha az adott daganattípus rendkívül ritka, korábban sokféle terápiás próbálkozás történt, vagy egyéb speciális körülmény áll fenn – ilyenkor ez a rendszer nem használható, de erről később még részletesebben is beszélünk.


A betegút mely pontján és miként illeszkedhet a diagnosztika és terápia folyamatába a Watson for Oncology?

Az egyik lehetőség, amikor a mesterséges intelligencia teljesen átveszi a hagyományos onkoteam helyét. Erre példa az egyik szomszédos ország magánkórházlánca, ahol az onkológiai betegek adatai bekerülnek a Watson for Oncology rendszerébe, mely megadja, hogy szükséges-e még valamilyen vizsgálat, majd minden adat összegyűjtését követően terápiás javaslatot állít össze. A másik lehetőség azokban az országokban – köztük Magyarországon – kínálkozik az alkalmazására, ahol működik ugyan az onkoteamek rendszere, ám a beteg meg kíván bizonyosodni arról, hogy valóban a legjobb terápiás javaslatot kapta, mely mentes minden szubjektív körülménytől és tévedési lehetőségtől. Onkológiai másodvéleményre lenne szüksége, de hol induljon el? Léteznek ugyan privát rendelések, de ezeken csak egyetlen szakterület képviselőjétől kaphat szakvéleményt a beteg. Az Oncologic által kínált, a Watson for Oncology tudására alapuló konzultáció során viszont az onkológiai másodvéleményt egy egész virtuális onkoteam adja számára.

Az Intima.hu alapítója beszélget Dr. Szántó István, onkológus főorvossal a mesterséges intelligencia szerepéről a daganatok gyógyításában

 


Melyek azok a daganattípusok, melyekben jó eséllyel segíthet a Watson for Oncology?

Általánosságban azt mondhatjuk, hogy leginkább az újonnan felfedezett hólyag-, női emlő-, méhnyak-, méhnyálkahártya-, vastagbél-, végbél-, nyelőcső-, gyomor-, máj-, tüdő-, petefészek-, prosztata-, pajzsmirigydaganatok alkalmasak arra, hogy a Watson for Oncology segítségével onkológiai másodvélemény készüljön.


Főorvos úr említette korábban, hogy a daganat ritka előfordulása vagy egyéb speciális körülmények akadályozhatják a mesterséges intelligencia alkalmazását a terápiás javaslat felállításakor. Mondana erre konkrét példákat?

Vannak életkori korlátok, a 18 év alatti és a 89 év feletti életkor mindenképpen kizáró körülmény. Az előbbi korlátozást az is magyarázza, hogy a gyermekkori daganatok diagnosztikája és terápiája egyébként is speciális terület az onkológián belül. De nem alkalmazható a rendszer várandósok esetében sem, ugyancsak a terhesség és daganat egyidejű fennállására vonatkozó tudományos adatok elégtelen mennyisége miatt. Vagy vegyük azt az esetet, hogy például emlőrák diagnózisa után néhány évvel egy teljesen más típusú, az első daganattól független tumorra, például vastagbélrákra derül fény. Ez is egy ritka klinikai helyzet. A daganattípusok közül a vérképzőszeri („folyékony”) daganatokon túl pl.a fej-nyaki rákokat kell megemlíteni, melyek esetében szintén nem ad választ a Watson for Oncology. 


Mikor gondoljon a beteg először arra, hogy onkológiai másodvéleményt kér?

Fontos, hogy a beteg a diagnózis felállításakor, de legkésőbb az onkoteam véleményének kézhez vételekor kérjen onkológiai másodvéleményt, amennyiben ennek szükségét érzi.


Mit várhat a beteg, ha az Oncologic (onkológiai) másodvéleményét kéri?

Az Oncologic komplex szolgáltatást nyújt, melynek első lépése egy személyes konzultáció, melynek során a konzultációt vezető szakorvos megismeri a betegség körülményeit, az addig született leleteket és – amennyiben már rendelkezésre áll – az onkoteam véleményét. Az összes adat számítógépes rendszerbe táplálását követően a Watson for Oncology részletes terápiás javaslatot állít össze. Ebből a hosszabb, angol nyelvű anyagból születik meg egy rövid, magyar nyelvű javaslat, a hazai irányelvek, protokollok és lehetőségek figyelembe vételével. Ezt a magyar nyelvű javaslatot kapja kézhez a beteg a második személyes konzultáció alkalmával, melynek során az Oncologic szakorvosa részletesen és közérthetően elmagyarázza az abban foglaltakat és megválaszolja az összes felmerülő kérdést, segít eloszlatni az aggodalmakat és kételyeket.


Mi a helyzet akkor, ha az Oncologic által a Watson for Oncology segítségével felállított terápiás javaslat különbözik az onkoteam álláspontjától?

Ilyen esetekben az Oncologic szakorvosai abban is igyekeznek segíteni, hogy a beteg megtalálja azt a betegutat, ahol mindennapi betegellátást végző szakemberrel tudja egyeztetni a WfO terapiás javaslatában foglaltakat.

Köszönjük Dr. Szántó Istvánnak a tájékoztatást!

 

Amennyiben további kérdései lennének, keresse az Oncologic orvosait!

Kérjen másodvéleményt az Oncologic orvosaitól!

 

 Oncologic

 


Írta: dr. Simonfalvi Ildikó radiológus főorvos
Szakmai lektorok: Dr. Szántó István onkológus főorvos, Dr. Forrai Gábor radiológus főorvos

Hírlevél feliratkozás - Intima

Ne maradj le várandóssággal kapcsolatos legfrissebb cikkeinkről,
iratkozz fel a MELLRÁK-INFÓ hírlevelünkre:

 

 

Kapcsolódó tartalmaink, amelyek érdekelhetnek:

 

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

Ajánlott orvosok

klinikai onkológus

Budapest

onkológus, belgyógyász

Budapest

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 2 Ratings )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások