Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Fókuszban a nőgyógyászati rákszűrés – tegyél meg magadért mindent!

Ajánlom a Facebookon

2020. január 4-én került megrendezésre a Semmelweis Egyetem fennállásának 250. évfordulója alkalmából a Semmelweis Egészségnapok, melynek keretében ingyenes előadásokon vehettek részt az érdeklődők velünk együtt. Az első előadást Prof. Dr. Ács Nándor, a Semmelweis Egyetem Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika igazgatója tartotta „A nőgyógyászati rákszűrés korszerű módszerei” címmel, melyben a méhtestrák, petefészekrák és méhnyakrák megelőzési és szűrési lehetőségeiről beszélt. A Professzor úr előadásának összefoglalóját és egy rövid interjút az alábbiakban olvashattok.

Szerző: Matics Kata, Intima.hu ügyvezető

Interjút készítette:  Matics Kata | Intima.hu ügyvezető

 


Évente több, mint 450 nőt, anyát, feleséget, gyermeket veszítünk el a HPV okozta méhnyakrákban, miközben a haláluk megelőzhető lenne! 

      

„Magyarország még mindig élen jár a méhnyakrák megbetegedések számában."

Prof. Dr. Ács Nándor szülész-nőgyógyász
Prof. Dr. Ács Nándor      

A méhnyakrák gyakori betegség, világszerte 500 000 új esetet diagnosztizálnak évente, míg hazánkban átlagosan kb. 1150 új megbetegedés és 450-500 haláleset történik, miközben ez a betegség az esetek döntő többségében megelőzhető lenne! Szomorú tényként említette Ács professzor, hogy a 45. év alatti nők körében ez a 2. leggyakoribb rosszindulatú daganat ma, amelyben sajnos élenjárók vagyunk Európában.

 


A MÉHNYAKRÁKOT 99,7%-ban a HPV (humán papilloma vírus) vírusfertőzés okozza, ami megelőzhető!

 

A HPV fertőzöttség szexuális úton terjed, melynek oka többek között a korán kezdett nemi élet, a gyakori partnerváltás (promiszkuitás) és a férfi váladék (smegma) – mondta el a Professzor.

Régen nem volt ennyi szexuális partnere az embereknek, a mai életvitellel növekszik a szexuális kapcsolatoknak a száma, ezért sokkal többen kapnak HPV fertőzést.

A HPV ma már népbetegségnek számít, de persze a vírus jelenléte nem jelent egyből méhnyakrákot. A méhnyakrák kialakulásában a rossz szociális viszonyok, alultápláltság, dohányzás, rossz higiéniás körülmények, a sok szülés és az abortusz is hozzájárul.

A HPV fertőzések alapján alacsony és magas kockázatú HPV vírusról beszélünk, melyben az onkogén sajátosságú HPV vírusok ellen hatékony oltás áll ma rendelkezésre. Kb. 100 típusát ismerjük a HPV vírusnak, amelyek közül nagyjából 40 a nemi szerveken és környékén fordul elő, ebből 15-20 tud daganatot kiváltani és mindössze csak
9 típusa felelős a daganatok döntő többségéért, ami ellen ma hatékony oltás létezik!

 


A HPV oltás gyakorlatilag egy életre szóló védettséget ad!

 

Hogyan védekezhetünk a méhnyakrák ellen?

Míg Európában már tudták csökkenteni a méhnyakrák halálozási arányát, addig sajnos mi még mindig le vagyunk maradva, miközben senkinek nem kellene meghalnia ma már ebben a – megelőzhető betegségben.

A méhnyakrák egy nagyon jól szűrhető, megelőzhető daganat. Méhnyakrákban meghalni egy kulturált, európai világban, Magyarországon, senkinek nem lenne szabad. – kezdte a legfontosabbakkal Ács Professzor.

Járjuk el rendszeresen, évenkénti nőgyógyászati szűrésre. 

Mindenki számára hozzáférhető, hatékony és fájdalommentes a szűrővizsgálat! A vizsgálat során citológiai kenetvétel történik a korszerű, Bethesda rendszer szerint, majd kolposzkóppal vizsgálják meg a méhnyakat.

 

A nőgyógyászati rákszűrés (citológia) leletének értelmezését itt találod >>

 

A HPV oltás nem csak a 14 éves lányoknak ajánlott!

A rendszeres nőgyógyászati szűrés mellett az elsődleges prevenciót a HPV oltás jelenti a betegség megelőzésében. A kockázati tényező az oltással jelentősen lecsökkenthető.
A HPV oltás hazánkban a 14 éven aluli lányok számára ingyenes elérhető az országos védőoltási program keretében, melyről bővebben itt olvashatsz. >>

Számtalan butaságot lehet olvasni a HPV elleni védőoltással kapcsolatban, miközben egy hihetetlen eszköz a kezünkben, amely a 7. osztályos lányoknak biztosított, – amennyiben a szülők igénylik – ingyenesen elérhető. A HPV elleni védőoltás életre szóló védettséget jelent, semmilyen kockázattal nem jár és bármilyen életkorban beadatható! 14 éves kor alattiak 2 dózisban kapják meg, 14 éves kor felett pedig 3 oltás szükséges a védettséghez.

Érdemes 30-40 éves korban is kérni az oltást, mivel igen jelentős védettséget biztosít. Téves azt gondolni, hogy ha valakinek már volt HPV fertőzöttsége, akkor többet nem lehet! Akkor is érdemes beoltatnia magát, ugyanis ha meggyógyul a vírusfertőzöttségből, az még nem jelent automatikus védettséget. Ez nem olyan, mint egy rubeola, amin nem lehet újra átesni. Ugyan úgy el lehet később is kapni a HPV fertőzést!

intima hpv betegtajekoztato 2022

Gyakori kérdések, szakértői válaszok - érthetően a HPV-ről >>

Rendszeres szűrés életet menthet! Fókuszban a méhtestrák

A méhtestrák a méh belső hártyájának daganatos elváltozása, a második leggyakoribb nőgyógyászati tumor, amely inkább idősebb korban, a menopauza alatt szokott kialakulni, amiben nagy szerepet játszik a nő hormonális státusza. Éppen ezért a nőgyógyászati szűrővizsgálatokon rendszeresen résztvenni nemcsak a méhnyakrák miatt fontos, az orvos a méhtestrákot is képes lehet időben diagnosztizálni.

A méhnyakrákhoz hasonlóan, a méhtestrák - még a tünetek megjelenése előtt felfedezhető, korai stádiumban általában megfelelő kezeléssel jól gyógyítható. A hangsúly itt is a rendszeres szűrővizsgálatokon van.

Petefészekrák - 

A sűrűn emlegetett méhnyakrák mellett Ács professzor előadásában kitért arra is, hogy sajnos nem minden nőgyógyászati daganatok esetében áll rendelkezésünkre hatékony szűrőprogram, vagy a megelőzést biztosító oltás.

A petefészekrákra a világon sehol nincs jól működő szűrés, ezért sajnos a legtöbbször későn derül ki, amikor már előrehaladott állapotban van a betegség, éppen ezért, a betegség kimenetele, a kezelése és a gyógyulási esélyei is rosszak.

A professzor kiemelte, hogy amennyiben évente elmennek a nőgyógyászati szűrővizsgálatokra, van esély arra, hogy korai állapotban kerüljön felfedezésre a petefészekrák. Ultrahang vizsgálattal a petefészekrák korai stádiumban felismerhető a tünetek előtt. Megemlítette még, hogy vérvételből kimutatható egy ún. ROMA index (tumor marker), amely két fehérje méréséből adódik, de általános szűrési vizsgálatra ez sem alkalmas. Ha valaki szeretné, évente érdemes elvégeztetni a vérvételt, és jelentős emelkedés esetén nőgyógyászhoz fordulni, mivel felmerülhet a petefészekrák gyanúja.

A petefészekrák felismeréséről, tüneteiről itt olvashatsz bővebben >>


A világon sajnos még sehol nem találták meg a petefészekrák hatékony szűrését, de számtalan kutatás folyik ebben a témában, ahogy például a Semmelweis Egyetem is folytat kutatást e témában.

Zárszóként elmondta Ács Professzor, hogy a nőgyógyászati daganatok korai felismerésének egyetlen lehetősége a rendszeres, évenkénti nőgyógyászati szűrés, míg a megelőzésre sajnos a petefészekrák esetében nincs lehetőség, a méhnyakrák HPV oltással megelőzhető lenne, amibe ma Magyarországon senkinek nem kellene belehalnia!

 

Intima.hu női egészségportál logo

 

Az előadás után lehetőségünk nyílt pár kérdést feltenni a témával kapcsolatban Dr. Ács Nándor Professzor úrnak.

Előadásában többször utalt a szűrővizsgálatok fontosságára, mely ma Magyarországon ingyenesen elérhető. Hányan vesznek részt a szűrési programban?

Sajnos még mindig jellemző a magyarokra, hogy nem vesznek részt a szűrőprogamokon, ami igaz a nőgyógyászati, a vastagbél vagy akár a tüdőszűrési programokra egyaránt. Sajnos a nőgyógyászati rákszűrés a 30 %-os részvételi arányt még mindig nem haladja meg, pedig a méhnyakrák szűrőprogramban minden nő megkapja a behívót, csak nem mennek el.

Mit lehet tennie annak, aki nem kapja meg a behívót?

A területileg illetékes nőgyógyászati szakrendelőben lehet kérni a rákszűrő vizsgálatot behívó nélkül is.

A népegészségügyi program 3 évente teszi lehetővé ingyenesen a vizsgálatot, miközben a szakmai ajánlás az évenkénti nőgyógyászati szűrést javasolja.

Igen, a citológiai vizsgálatot elégséges és hatékony 3 évente elvégezni, de ha szeretnénk ultrahanggal méhtestrákot vagy petefészekrákot szűrni, évente érdemes elmenni szűrővizsgálatra.

Szóba került az előadáson az idősebb, 30-40 éves lakosság HPV elleni védőoltása. Megjelentek esetleg már arra vonatkozó tanulmányok, hogy a HPV elleni védőoltás akár terápiás jellegű is lehet?

Erre vonatkozó klinikai vizsgálatok még nem zajlottak le. Ha valaki fertőzött és megkapja az oltást, egy nagyon erős immunválasz fog kialakulni a már meglévő fertőzésre is, ezért érdemes annak is beoltatnia magát, de azt nem lehet mondani, hogy terápiás hatása lenne a vakcinának.

Van arra esély, hogy mérséklődni fog a vakcina ára? A három oltás jelenlegi ára kb. 90 000 forint körüli.

Az már egy óriási döntés volt a NEAK (Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő) részéről, hogy a kislányok szűrőprogramját finanszírozzák és népegészségügyi szempontból ennek van értelme, hogy mielőtt elindul a szexuális életük, előtte megkapják a védőoltást. 

 

Hogy ne veszítsünk el egyetlen édesanyát, gyermeket, feleséget, barátot se méhnyakrákban, 
a megelőzésre kell törekednünk, amelyek a következők:

rendszeres, évenkénti nőgyógyászati szűrés és HPV elleni védőoltás beadása!

 

 Szakmai lektorálás: Prof. Dr. Ács Nándor szülész-nőgyógyász, a Semmelweis Egyetem Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika megbízott igazgatója

További cikkeink:

 

 

Ajánlott orvosok

klinikai onkológus

Budapest

onkológus, belgyógyász

Budapest

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 0 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások