Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Egyszerű, kényelmes, de biztonságos? – a gyomorsavcsökkentés veszélyei

Ajánlom a Facebookon

A gyomorsavtúltengés kellemetlen tünetei sok ember életét keserítik meg. Szerencsére a fő tünet, a gyomorégés enyhítésére jól bevált gyógymódok állnak a rendelkezésünkre. 

 Gyomorsav túltengés

A savat semlegesítő savlekötőkön (pl. kalcium-karbonát, szódabikarbóna, magnézium- és alumínium-sók) és a gyomorsavtermelést fokozó hisztamin ellen ható gyógyszereken (pl. famotidin – Quamatel Mini) kívül gyakran alkalmazzák az ún. protonpumpagátló hatóanyagokat (omeprazol, lansoprazol, pantoprazol, rabeprazol, esomeprazol). Ezeket a gyógyszereket az angol nevük („proton-pump inhibitors") rövidítése alapján „PPI"-knek is szokás nevezni. A PPI-k a régebbi szereket meghaladó hatékonyságuknak köszönhetik népszerűségüket, szedésük sokaknak már a mindennapi rutinjuk részévé vált.

Sajnos az effajta bizalom indokolatlan túlhasználathoz vezethet, ráadásul egyes pantoprazolt tartalmazó készítmények újabban már vény nélkül is kaphatók a patikákban, ami a gyógyszerszedés feletti orvosi kontroll fokozatos elvesztésével jár.

Mivel a PPI-k az 1990-es években kerültek forgalomba, a nagyon hosszú távú – akár több évtizedes – használatuknak az egészségre gyakorolt hatásairól eddig keveset tudtunk. A legújabb kutatások rávilágítottak arra, hogy nem rendeltetésszerűen alkalmazva a mégoly biztonságosnak hitt PPI-k is rendelkeznek előre nem látott, esetenként komoly mellékhatásokkal.

A PPI-k fő indikációi a reflux betegség, a gyomor- és nyombélfekély (pl. nem szteroid gyulladásgátlók vagy Helicobacter pylori baktérium okozta elváltozások), valamint a gyomorsav fokozott elválasztásával járó gyomor- és bélrendszeri daganatok (pl. Zollinger-Ellison-szindróma).

A gyomorsav szintjének csökkentésekor azonban szervezetünk egyik fontos védelmi mechanizmusa károsodik, hiszen a gyomor erősen savas közegében az étellel bekerülő kórokozók java elpusztul.

A PPI-k tartós használatakor nemcsak az emésztőrendszeri (pl. Salmonella, Clostridium difficile baktériumok), hanem a lég- és húgyúti fertőzések esélye is nőhet. A savas kémhatás elősegíti egyes vitaminok (C- és B12) és ásványi anyagok (vas, kalcium, magnézium) felszívódását, így a PPI-k szedésekor felmerülhet a hiányállapotok eshetősége.

Az eddigi adatok fényében a kiegyensúlyozott étrenden élő egészséges felnőtteknek nem szükséges ezeket az anyagokat más forrásokból pótolni, ám egyéb társbetegségek fennállásakor (pl. vashiányos vérszegénység, magas vérnyomás, súlyos csontritkulás, vesebetegségek) indokolt lehet az óvatosság. A PPI-k tartós alkalmazásakor megfigyelték a csonttörések (különösen a csípő tájékán) kockázatának enyhe fokú emelkedését; ez persze nem jelenti azt, hogy az idősek kezelését azonnal le kell állítani, ugyanis megfelelő kalciumbevitel esetén a PPI-k nem zavarják meg a csontanyagcserét. A gyógyszerek tartós szedésének egyéb következményei is lehetnek.

Tudjuk, nem könnyű hiteles válaszokat találni, ha gyógyszerekkel, gyógynövényekkel, étrend-kiegészítőkkel kapcsolatban próbálunk tájékozódni. A Pirulakalauz Klub ebben segíti tagjait!

Előfizetésről itt tudsz tájékozódni

A teljes cikk a PirulaKalauz oldalán olvasható! >>

Pirula Kalauz logo - Intima.hu

 

Forrás: PirulaKalauz
Írta: dr. habil Csupor Dezső, PhD, szakgyógyszerész

 

Hírlevél feliratkozás - Intima

Ha nem szeretnél lemaradni legfrissebb cikkeinkről,

iratkozz fel tematikus hírlevelünkre:

 

Kapcsolódó tartalmak:

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

Ajánlott orvosok

általános nőgyógyász, szülész-nőgyógyász, meddőségi specialista

Budapest
szülész-nőgyógyász és endokrinológus főorvos
Budapest

szülész-nőgyógyász, lézerspecialista

Debrecen

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 0 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások