Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Az anyatejről: anyatej leadása, tárolása, melegítése, ára

Ajánlom a Facebookon

A legfontosabb tudnivalókat gyűjtöttük össze az anyatej leadásával, anyatej leadásához szükséges vizsgálatokkal kapcsolatban.

Nincs is jobb érzés annál, mint amikor az ember tudja, hogy jó helyre kerül az anyateje: olyan kisbabákhoz és édesanyjukhoz, akiknek nem áll rendelkezésre elegendő anyatej, mivel koraszülöttek, vagy valamilyen okból nem tudja szoptatni őket édesanyjuk. Azon szerencsések közé tartoztam, akinek annyi teje volt, hogy kisfiam etetése mellett tudtam leadni, és bizony eleinte én is el voltam veszve a sok vizsgálat között. Bejegyzésemből most megtudhatod, hogyan lehetsz Te is anyatej leadó, hogy a folyamat végén egy emlékplakátot kapj, amelyre ha ránézel, mindig öröm járja át szíved! És még egy kis zsebpénzt is kereshetsz vele...

Anyatejadás - Hogyan lehet valaki tejadó anya?

Bárki adhat le tejet, aki rendelkezik a kötelezően előírt szűrővizsgálatokkal, valamint nem szed az anyatejbe átmenő hatóanyagú gyógyszert és káros szenvedélyektől mentes (nem dohányzik, nem kábítószerezik, nem iszik alkoholt).

Kötelező vizsgálatok az anyatej leadása előtt

Az első anyatejadását meg kell előznie néhány kötelező vizsgálatnak, amely az anyatejet megkapó csecsemők érdekében elengedhetetlen. 

  1. WA vizsgálat
  2. Bőrvizsgálat
  3. Tüdőszűrés,
  4. HIV vérteszt
  5. Székletvizsgálat

A fenti vizsgálatok elvégzésben a védőnőtől kérhetsz segítséget

  1. Segít megkeresni a Wa (Wassermann vizsgálat) eredményét. Ezt a vizsgálatot a várandósság alatt általában az első vérvételkor elvégzik, a vizsgálatot többféleképpen és jelölhetik, ezek a következők lehetnek: WA vagy VDRL vagy LUES vagy RPR vagy TPHA vagy CARDOLIP vagy PORTNOY az eredménye: nem számszerű, hanem – negatív vagy pozitív a leletet be kell küldeni az Anyatejgyűjtő Állomásra, 1 éven belüli negatív eredmény fogadható el
  2. Elvégzi a bőrvizsgálatot, amely a bőröd megtekintését jelenti, s ha esetleg probléma merül fel szakorvoshoz küld. Az anyatej leadásához 1 hónapon belüli eredmény szükséges.

Vizsgálatok, amelyekre külön el kell menned

  1. Tüdőszűrés: 1 évnél korábbi eredmény szükséges az anyatej leadásához, így amennyiben nem rendelkezel ilyennel, a lakhely szerinti Tüdőszűrő Állomáson kérheted a vizsgálatot TAJ kártyáddal és személyi igazolványoddal. A tüdőszűrés sem rád, sem a gyermekedre nézve nem káros, így nyugodtan elvégeztetheted.
  2. HIV vérteszt: az anyatej leadásához 1 évnél nem régebbi negatív HIV vizsgálati eredményre is szükséged van. Ha a várandósság idején ezt nem végezték el, akkor a vizsgálat gyorsan lebonyolítható a Heim Pál Gyermekkórház Madarász utcai telephelyén, ahol soron kívül leveszik a vért, ezt a gyors lehetőséget azonban csak azon édesanyák vehetik igénybe, akik a budapesti Anyatejgyűjtő Állomáson adják le az anyatejet.
    Vérvétel helye: Budapest XIII. ker. Madarász Viktor u. 22-24. (Gyöngyösi úti metró megállónál) a sebészeti pultnál kell jelentkezni, vérvétel ideje: hétfőtől-péntekig 7:30-13:30 között, ebben az esetben a vérvételt követő héten megkezdődhet az anyatejadás, vérvételkor először a sebészeti pultnál kell jelentkezni, ahol megtörténik a számítógépes adat felvétel, a leletet az Anyatejgyűjtő Állomás kapja meg, a vizsgálat előtt lehet enni és inni, a vizsgálathoz nem kell beutaló, csupán a TAJ kártya és személyi igazolvány, és lakcímkártya. Mivel az Anyatejgyűjtő Állomás is ezen a telephelyen található (hátul az udvarban), ezért mód van munkatársainkkal való közvetlen konzultációra, megbeszélésre is.
  3. Széklet vizsgálathoz – háziorvosától beutalót vagy vizsgálatkérő lapot és széklettartályt kell kérned. Nagyon fontos, hogy a beutalón a  beküldő kódnak, orvosi pecsétszámnak és naplószámnak is szerelnie kell. A vizsgálati anyagot az Anyatejgyűjtő Állomás munkatársa a vizsgálati helyre elszállítja. Ebben az esetben a leletet az Anyatejgyűjtő Állomás kapja meg, 1 hónapon belüli negatív lelet szükséges.

Fontos tudni, hogy csak érvényes, negatív leletek birtokában kezdődhet el az anyatejadás!

Anyatejes táplálás - Intima.hu

Egyéb feltételek az anyatej leadásához

  • Anyatejet csak az-az édesanya adhat, aki nem szed, használ, olyan gyógyszert, amelynek a hatóanyaga átkerül az anyatejbe. Ha az anyatejadás idején olyan gyógyszerszedése válik szükségessé, amelynek a hatóanyaga átkerül az anyatejbe, akkor az anyatejadást a gyógyszerszedés idejére fel kell függeszteni.
  • Anyatejet csak az-az édesanya adhat, aki káros szenvedélytől mentes, (aki nem dohányzik, nem fogyaszt alkoholt, nem fogyaszt kábítószert).

Leadható legkisebb mennyiség:

Budapest területén már napi 200 ml anyatejért is házhoz megyünk.

Az anyatej ára

Az anyatej literenkénti ára 1800 Ft (2016. szeptember), amely adómentes jövedelem a tejadó anyák számára. Az anyatej árát havonta számoljuk el, az összeget postán küldjük, vagy a tejadó anyák bankszámlájára utaljuk.

Mit biztosít az Anyatejgyűjtő Állomás?

Az Anyatejgyűjtő Állomás csak a frissen fejt (nem fagyasztott) anyatejet veheti át, amelynek a fejéséhez intézetünk biztosítja a szükséges steril üvegeket.
Az üvegekbe lehet kézzel vagy mellszívó készülék használatával is fejni. Szükség esetén az anyatejadás idejére ingyenesen mellszívó készüléket (Avent, Medela, Pesztonka) is tudunk biztosítani.
Adunk egy tájékoztató füzet is, amelyben gyakorlati segítséget nyújtunk a bakteriológiailag megfelelő minőségű anyatej fejésének megtanulásához. Tejadó anyukák szerint ez, begyakorlás után kb. 2-5 perc többlet időt és némi oda figyelést igényel. Ezen kívül ez a füzet tartalmazza az anyatejgyűjtéssel összefüggő egyéb információkat.

Az anyatej gyűjtése

Az anyatej átvétele céljából gépkocsivezetőnk heti 3 alkalommal keresi fel otthonában Budapesten az anyatejadó anyákat: hétfőn, szerdán és pénteken.
A közlekedés ismert nehézségei ellenére gépkocsivezetőink kb. 2 óra idő intervallumban tudják meghatározni, hogy az adott napon mikor érkeznek az anyatejért. Az anyatej szállítása a gépkocsiban természetesen hűtőtáskában történik.

A főváros környéki településeken lakó édesanyáktól akkor tudjuk fogadni az anyatejet, ha a településen nincs rá igény és a lefejt anyatejet, minimum heti 3 alkalommal Budapest területére (hozzátartozók munkahelyére, lakcímére, egy gyermekrendelőbe, vagy az Anyatejgyűjtő Állomásra) bejuttatják.

Mi történik a begyűjtött anyatejjel?

1. Mennyiségi ellenőrzés: a beérkező anyatejet mennyiségét mérőhengerben mérjük le.
2. Az anyatej vizsgálata: a beérkező anyatejből mintát veszünk, melyet Mikrobiológiai Laboratóriumban bakteriológiai szempontból megvizsgálnak. Ezen kívül a beérkező anyatejet további ellenőrizésnek vetjük alá. A vizsgálat célja az, hogy megbizonyosodjunk arról, hogy a beérkezett anyatej nem hígított anyatej-e?
3. Pasztörizálás: a vizsgálatok után az anyatejet abban az üvegben, amelyben az anya adta, 65oC-on 30 percen át pasztörizáljuk. A pasztörizálás megfelelőségét, minden nap, minden vízfürdő mintájának vizsgálatával szintén a Mikrobiológiai Laboratóriumban ellenőrzik, majd a Laboratórium engedélye után, a vizsgálati eredmények birtokában az anyatejet kiadjuk. Az anyatej egy részét a kórházakban ápolt gyermekek kapják meg, más részét az anyatejet nélkülöző, de már otthon gondozott gyermekek kaphatják meg, a gyermekgyógyász szakorvos javaslatára térítésmentesen. 

Anyatej feketekereskedelem veszélyei

Sajnos rengeteget helyen lehet olvasni anyatej eladásáról internetes oldalakon. A hirdetésekben "felesleges anyatejüket árulják szoptatós anyukák". Mielőtt azonban interneten kezdenétek el árulni vagy netán venni anyatejet, gondoljátok végig, megéri-e?
"Nem mindegy, főleg nem pici babáknál, akiknek még kifejletlen az immunrendszere, hogy milyen higiéniai körülmények között fejik le és tárolják azt a bizonyos tejet – magyarázta a Blikknek Tasi Zsuzsanna, a Heim Pál Gyermekkórház anyatejgyűjtő állomásának vezetője. – A jogszabály szerint azok az anyukák adhatnak más gyerekének anyatejet, akik ötféle szűrővizsgálattal igazolják, hogy egészségesek, nem dohányoznak, és nem szednek gyógyszert."

A központban bevizsgálják, hogy van-e benne baktérium, vagy hígították-e valamivel – a szakember szerint mindezek könnyen előfordulhatnak a feketekereskedelemben. Mint megtudtuk, rövidesen 1800 forintról 2700-ra emelik a kifizetett összeget literenként, ami feltehetően a feketepiaci árat is növelheti majd - ezzel együtt óva inti az anyatej nem hivatalos leadásától és megvásárlásától.

Forrás: Heim Pál Gyermekkórház

Készítette: Matics Kata

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

 

 

Ajánlott orvosok

általános nőgyógyász, szülész-nőgyógyász, meddőségi specialista

Budapest
szülész-nőgyógyász és endokrinológus főorvos
Budapest

szülész-nőgyógyász, lézerspecialista

Debrecen

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 0 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások