Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

A női ciklus és a gombás hüvelyfertőzés összefüggései (x)

Ajánlom a Facebookon

A hüvelygomba sosem jön jókor – négyből három nő megküzd vele élete során legalább egyszer, de vannak, akiknek visszatérő fertőzés keseríti meg a mindennapjait. Gombás fertőzést gyakrabban észlelni azoknál, akiknek a vérében magasabb az ösztrogénszint, így tehát az ovulációkor és az azt követő időszakban érdemes még jobban figyelni az intim higiénénkre.

Micovag - Intima.hu

Felső tagozatos korunk óta kíséri az életünket a hormonok hullámzásával jellemezhető női ciklus. A legtöbb nőt nem lehet zavarba hozni a luteális szakasz, az ovuláció és a sárgatestfázis kifejezésekkel, és sokan a bennünk zajló hormonális változásokkal is tisztában vagyunk. Ez az önismeret és tudatosság mind a családtervezésben, mind az egészségünk megőrzésében segítségünkre lehet.

Az ovuláció környékén sérülékenyebbek vagyunk

A menstruációval kezdődő ciklus elején leesik az ösztrogén szintje, és egészen a tüszőrepedésig alacsony is marad. Az ovuláció előtt közvetlenül azonban megugrik az ösztrogéntermelődés, és lassan, fokozatosan csökken az újabb menstruációig. Ebben a szakaszban a szervezetünk kevésbé ellenálló a gombás hüvelyfertőzésekkel szemben.

A hüvelygomba-fertőzés mögött természetesen több tényező is áll, önmagában az egészséges női ciklus nem hajlamosít a megbetegedésre. Ha viszont a szervezet működésében valamiért zavar keletkezik – meggyengül az immunrendszer, eltolódik a hormonális egyensúly, vagy valamilyen külső behatás miatt lúgos irányba tolódik az egészségesen savas hüvelyi pH –, az károsíthatja a hüvelyt védő tejsavbaktérium-flórát, és kedvezhet a szervezetben egyébként is jelen lévő sarjadzógombák szaporodásának.

 

Egyéb hajlamosító tényezők

Emelkedett ösztrogénszint előfordulhat a várandósság idején, fogamzásgátlók szedése mellett, ösztrogénkezelés alatt, ösztrogéndominancia fennállása esetén. Bizonyos betegségek – például a cukorbetegség vagy más, hormonális hátterű zavarok –, daganatos kórképek vagy az immunrendszer gyengesége is hajlamosíthat a gombafertőzésre. Az életvitelünk is sokat számít: a finomított cukrokban és szénhidrátokban gazdag étkezés és a Candida elszaporodása között nincs közvetlen oki összefüggés, ám a nem megfelelő étrend gyengíti az immunrendszert, így az kevésbé tud védekezni a sarjadzógombák túlszaporodása ellen. A menzeszt megelőző PMS-ben ráadásul jobban kívánhatjuk az édességet, így növelve a hüvelygomba-fertőzés kockázatát.

A stresszel is vigyázzunk!

A stressz szerepéről ugyancsak sokat beszélünk: a tartós feszültség általános immungyengítő hatású. Persze lazítanunk is odafigyeléssel érdemes: nyáron okos dolog szem előtt tartanunk, hogy a ciklusunk mely napjain megyünk edzeni, vagy éppen strandra, hiszen a klóros víz is lúgos irányba tolhatja a hüvelyflórát, ami szintén a Candida szaporodásának kedvez. A spermicid hatású helyi fogamzásgátlók vagy a túl szoros, nem szellőző alsóneműk használata is elősegítheti a fertőzés kialakulását. A hormonális fogamzásgátlók és a Candida-fertőzés közötti kapcsolat szintén bizonyított, ahogy antibiotikum-kúra után is felütheti a fejét a viszketéssel, túrós-szemcsés állagú hüvelyfolyással járó, kellemetlen fertőzés. A gomba jelenléte mikroszkópikus sérüléseket okozhat a hüvelyhámban, ami fájdalmassá teheti a behatolást, de már egy egyszerű tamponfelhelyezést is megnehezíthet.

Komplex összetevőkkel a hüvelygomba ellen

Ha tapasztaljuk a tüneteket – a szeméremtáji viszketést, a terület kivörösödését, a szemcsés, túrós állagú hüvelyfolyást –, akkor választhatunk a gyógyszertárban vény nélkül kapható gombaellenes készítmények közül. A gombaölő hatás mellett hasznos, ha a készítmény a fertőzés kellemetlen tüneteit is enyhíti. A komplex összetételű Micovag Plus hüvelykúp alkalmas a hüvelygomba tüneteinek kiegészítő kezelésére. Segíti a savas hüvelyi pH helyreállítását, ezáltal képes gátolni a gombák szaporodását. A készítmény a tejsav mellett a gyulladáscsökkentő hatásáról jól ismert kamillavirág bizabolol nevű hatóanyagát is tartalmazza, amely csillapítja a viszketést és az égő érzést a hüvelyben.

 

Patikában kapható gyógyászati segédeszköz hüvelygomba kiegészítő kezelésére

Patikában kapható gyógyászati segédeszköz

 

A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!

A hüvelyfertőzések fajtáiról, okairól, kezeléséről itt olvashatsz! >>

Forrás: Phytotec Hungária


A cikk megjelenését a Phytotec Hungária támogatta!

 

 

 

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 0 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások