Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

4 tipp a hüvely egészségének megőrzéséért (x)

Ajánlom a Facebookon

Viszketés, égő érzés, szárazság, folyás, gyulladás. A női nem képviselői közül szinte nincs olyan, aki ne találkozott volna élete során azokkal a kellemetlen tünetekkel, amelyek a hüvely egészséges flórájának felborulását kísérik.

Hüvelyprobléma 

A hüvelyflóra épségét befolyásoló tényezők

A hüvely vagy latinul vagina belső környezete nagyon érzékeny. Természetes egyensúlya könnyen megváltozik, ha legyengül az immunrendszer, ha antibiotikumot szedünk vagy ha gombás fertőzés áll a háttérben. Hatást gyakorolnak rá a hormonális változással járó állapotok is, például a terhesség, a menstruáció vagy a menopauza. Ilyenkor jelentkezhetnek olyan kellemetlen tünetek, mint a folyás, a viszketés, a szárazság vagy a gyulladás. Nézzük, hogy milyen óvintézkedéseket tehetünk annak érdekében, hogy ezeket a panaszokat elkerüljük, illetve megszüntessük.


1. Immunerősítés a női szervek védelmében

A hüvely egészségének megóvása érdekében szervezetünk védekezőrendszerét megfelelő tápanyagok bevitelével támogathatjuk.

  • A fokhagyma1 például immunerősítő, mikroba- és gombaellenes hatása révén segítségünkre lehet abban, hogy a vaginális fertőzésektől gyorsabban megszabaduljunk, illetve csökkentsük a kialakulás esélyét;
  • A vörös áfonya2 levének rendszeres fogyasztása nagyon hasznos a húgyutak számára és a gyulladások elleni védekezésben is jó szolgálatot tesz;
  • Együnk meg naponta egy pohár natúr joghurtot3. Olyan baktériumtörzseket tartalmaz, amelyek segítenek fenntartani a bél-, illetve a hüvelyflóra egészségét;
  • A menopauza egyik kellemetlen tünete a hüvelyszárazság, amely kellemetlenné, fájdalmassá teheti a mindennapokat. A szójában4 olyan fitoösztrogének találhatók, amelyek megakadályozzák, hogy a vagina fala túlságosan kiszáradjon és biztosítják a megfelelő hidratációt.


2. Antibiotikum kúra után támogassuk a hüvelyflórát

A bakteriális hüvelyfertőzések kialakulását a különböző betegségek kezelésére alkalmazott antibiotikumok is okozhatják. Sok hölgy tapasztal ilyen kúrák után hüvelyi folyást, égő, viszkető kellemetlen érzést. Ennek az az oka, hogy ezek a készítmények a hüvelynek a fertőzésekkel szembeni védelmét biztosító bacilusait is elpusztítják. A hüvelyflóra újraépítését már közvetlenül az antibiotikum kúra után elkezdhetjük Lactobacillusokat tartalmazó készítmények segítségével, támogatva a Lactobacillus túlsúlyú hüvelyflóra visszaépülését. Így elkerülhetjük, hogy a gyógyszeres kezelés kellemetlen következményeként esetleg hüvelyi fertőzés lépjen fel.


3. Wellnessezzünk tudatosan

Télen-nyáron sokan választják hétvégi kikapcsolódásnak a különböző wellness szállodákat, fürdőket. Ha kedvünk támad szaunázni egyet vagy jól esne a kellemesen meleg termálvíz, tegyünk meg bizonyos óvintézkedéseket. A nedves fürdőruha melegágya a felfázásnak és az intim fertőzéseknek, ezért készítsünk be a táskába egy váltás darabot és mindig cseréljük át a nedves alsót szárazra. Törölközőnek is mást használjunk a szaunázás közben és mást a tusolás alkalmával. A termálfürdő után sem szabad a hüvelyt kiöblíteni, ezért a tisztálkodásnál tartózkodjunk ettől. A hüvely öntisztuló szervünk, ezért ez inkább káros, mintsem használ. Nagyon jót teszünk az intim szervünknek, ha a fürdőzés után a normál flóra helyreállítására szolgáló, tejsavbaktériumot tartalmazó készítményt használunk. A megfelelő pH-érték mellett megelőzhetjük a fertőzések kialakulását. A hüvelyi lactobacillusok tejsavat és egy természetes antimikrobális anyagot is termelnek. Ezzel egyrészt a fertőző baktériumok számára kedvezőtlen savas környezetet alakítanak ki, másrészt gátolják a kórokozók elszaporodását és megtelepedését a hüvely falán.


4. Használjunk kombinált készítményeket

Az ilyen készítmények életképes Lactobacillusok mellett helyi hatású, kis mennyiségű ösztriolt is tartalmaznak. A tejsavbaktériumok a hüvelyflóra természetes egyensúlyának helyreállításában segítenek, a helyi hatású ösztriol pedig támogatja a hüvelyhám regenerációját, így elősegíti annak rugalmasságát, megfelelő vastagságát. A kellően érett hüvelyhám glikogén tartalma biztosítja a Lactobacillusok hosszútávú táplálék ellátását. A helyileg alkalmazott ösztrogének hasznos tulajdonsága az is, hogy hámregeneráló hatásuk révén segítik a menopauza alatt gyakran kialakuló kellemetlen hüvelyszárazság enyhítését.

 

Források: 1 PubMED
2 PubMED
Semmelweis Egyetem 
4 MedlinePlus

 

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 0 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások