Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Szupportív terápiák a daganatos betegek tüneteinek enyhítéséért

Ajánlom a Facebookon

A szupportív terápiáknak nevezzük azokat a módszereket, melyek a betegek tüneteinek, a betegség, illetve a daganatellenes kezelések által okozott panaszoknak a csökkentését célozza. A mellékhatások, szövődmények kezelését szolgáló beavatkozások önmagukban ugyan nem daganatgátló kezelések, viszont nélkülük számos daganatgátló terápiát nem tudnának végigcsinálni a betegek. Az Amerikai Klinikai Onkológiai Társaság (ASCO) 2021-es konferenciáján elhangzottakat dr. Végh Éva, a Dél-pesti Centrumkórház onkológiai centrumának főorvosa szemlézte a hazai daganatellátásban dolgozó szakemberek számára a Magyar Klinikai Onkológiai Társaság Update’21 szimpóziumán.

Szupportív terápiák daganat esetén - Intima.hu

A szupportív terápia egy gyűjtőfogalom, amibe minden olyan támogató kezelés beletartozik, amelynek célja a daganat és a daganatellenes beavatkozások miatt kialakuló panaszoknak, mellékhatásoknak a megelőzése, kezelése. Szupportív terápia tehát a fájdalomcsillapítás, a hányinger, a hányás csökkentése éppúgy, mint a bőr- és nyálkahártya-problémák kezelése, a hasmenés vagy a székrekedés orvoslása, a vérszegénység megelőzése és kezelése. Ide tartozik a részben a műtét, részben a betegség miatt növekvő trombóziskockázat csökkentése, az egyes onkológiai gyógyszerek miatt megnövekvő kardiológiai rizikó mérséklése.

Szintén a szupportív terápiák részeként igyekeznek megakadályozni a fehérvérsejtszám kóros csökkenését (neutropénia), megelőzni vagy ellensúlyozni a kóros fogyást. A szupportív ellátásnak része lehet a pszichológiai támaszadás is, mivel a lelkiállapot is befolyásolja a beteg életminőségét, fájdalomérzetét, de a kezelésekben való elszántságát, elköteleződését, együttműködését is, ezzel pedig érdemi kihatással lehet a terápiás eredményességre is.

Kórházi és telefonos támogatás

28-féle panaszt soroltak fel a betegek abban az amerikai konferencián bemutatott felmérésben, amelyben egy onkológus, egy ápoló és egy szociális munkás összegezték azokat a tüneteket, amelyekről a daganatos betegségen átesett betegek hosszabb távon a leggyakrabban számoltak be.

Az első 10 helyen az alábbi kiemelt panaszok álltak: fáradékonyság, erőtlenség, alvászavarok, csökkent szexuális érdeklődés, szájszárazság, derékfájás, izomfájdalmak, végtagzsibbadás, köhögés, légszomj. Természetesen a panaszokat nem lehet általánosítani, hiszen azok a betegség típusának, a daganatellenes beavatkozások módjának és időtartamának, a betegek aktuális állapotának, életkorának, meglévő társbetegségeinek is függvényei.

 Orvos válaszol rovatunkban felteheted kérdésed
Onkológia, Radiológia, Patológia és Pszichológia témakörben is! >>

A nemzetközi konferencián bemutatott egyik gyakorlat szerint már az is jelentősen tudta csökkenteni a betegek tüneteit, ha két kórházi vizit között folyamatosan megkérdezték őket az állapotukról és számíthattak onkológiai nővér érdemi telefonos segítségére. A beszámoló szerint 252 kemoterápiában vagy sugárterápiában részesülő beteget vontak be. A betegek egyik felét arra kérték, hogy minden nap szánjanak néhány percet arra, hogy egy számítógépes program segítségével visszajeleznek arról, hogy 9 felsorolt gyakori tünet előfordul-e náluk aznap, s ha igen, milyen intenzitással. Aki panaszról adott hírt, annak automatikusan kiküldött a rendszer egy közérthető oktatóanyagot arról, mit tehet a tünet enyhítése érdekében. Ha valaki úgy érezte, hogy az adott tünetei már nem enyhék, hanem középsúlyosak, ezt a jelzést a rendszer továbbította egy onkológiai szaknővérnek, aki telefonon felvette a kapcsolatot a beteggel.

Természetesen nem lehetett minden problémát telefonon orvosolni, viszont a program 8 hónapja alatt azt találták, hogy kisebb arányban volt szüksége soron kívüli kórházi ellátásra azoknak a betegeknek, akik a távolból odahaza is szakszerű támogatást kaptak.

Amint Végh Éva megjegyezte, a telemedicináról („távgyógyításról”) idehaza is sok gyakorlati tapasztalatot szereztek a járvány miatti korlátozások idején. Sok beteg és hozzátartozó örült annak, hogy interneten vagy telefonon is el tudtak intézi olyan rutin ügyeket, mint például a receptfelírás vagy egy kivizsgálás következő állomásának megbeszélése és oda beutaló kérése, vagy egy további teendőt nem igénylő képalkotó vizsgálat leletéről való konzultáció. Ez a gyakorlat a járványügyi korlátozások feloldása után is részben fennmaradt azokban az esetekben, amikor szakmailag nem indokolt a személyes orvos-beteg találkozás. Ugyanakkor nagyon fontos, hogy önhatalmúlag sosem szabad az esedékes kontrollvizsgálatot kihagyni vagy halasztani. Egy koronavírus-fertőzés esetleges szövődményénél jóval nagyobb kockázatot hordoz egy daganatos betegség időben fel nem ismert kiújulása.

Mellrák betegtájékoztató oldal

Biztonságot adhat a tájékozottság

A betegeknek a távkonzultáció lehetőségétől függetlenül is tisztában kell lenniük azzal, hogy milyen mellékhatásokra számít- hatnak, melyek náluk a várható „menetrend szerinti” kellemetlen tünetek és mi az, amikor soron kívüli orvosi ellátásra van szükség. Utóbbiak közé tartozik például, amikor valakinél trombózis gyanúja merül fel vagy az onkológiai kezelések közben belázasodik.

Trombóziskor a megalvadó vérből összeálló vérrög (trombus) elzár el egy eret leggyakrabban a lábban, ami egyrészt helyi panaszokat (fájdalom, megdagadás, fényes felszínű, kékes vörös elszíneződő bőr) okozhat, másrészt az érfalról leszakadva eljuthat a tüdőbe, ahol felakadva akár súlyos-életveszélyes állapotot kiváltó tüdőembólia is lehet a következménye. Operációt követően rutinszerűen indítanak véralvadásgátló kezelést, ám ezt is csak körültekintéssel lehet alkalmazni és fontos a betegek fegyelmezett gyógyszerhasználata, mivel a vérrögképződés rizikójának csökkenésével a vérzéses szövődmények kockázata emelkedhet.

A trombóziskockázatot a beteg hajlama (kb. minden 10. ember él fokozott rizikóval), maga a betegség és egyes onkológiai gyógyszerek is növelhetik. Rizikótényező a tartós fekvés, a sok ülés, a kevés mozgás is. Trombózis gyanújakor azonnal orvoshoz kell fordulni. Nem biztos ugyanakkor, hogy az elsődleges végtagi trombózis panaszt okoz, lehet első jel az is, amikor már légzési elégtelenség lép fel. Tüdőembóliára utaló, hirtelen jelentkező légszomj esetén rögtön mentőt kell hívni.

A teljes cikk a Rákgyógyítás.hu-n olvasható! >>

 

Forrás: rákgyógyítás.hu

 

Emlődaganattal diagnosztizáltak? Nem hagyunk magadra!

IRATKOZZ FEL BETEGTÁMOGATÓ HÍRLEVELÜNKRE!

Emlőrák - a diagnózis, amit senki nem akar hallani, mégis 8-9 nőből 1-et érint… Ha Téged is, akkor ezen az úton szeretnénk támogatni és olyan információkkal, tanácsokkal ellátni, melyeket nem biztos, hogy orvosod elmondott, vagy minden kérdésedre válaszolni tudott, de mi összegyűjtöttük neked - szakorvosok, egészségügyi szakértők bevonásával!

Feliratkozást követően 13 héten keresztül, 13 olyan hasznos anyagot küldünk email címedre, melyek a leggyakrabban felmerülnek emlőrák érintettek életében, vagy melyekről éppen senki nem beszél, pedig fontos lenne! Az első levelet mindjárt a regisztrációd után olvashatod! 

IRATKOZZ FEL MOST!

Matics Kata, Intima.hu alapítója

Matics Kata az Intima.hu alapítója

  

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image
 

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 0 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások