Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Igénybe vehető otthoni ellátások a kórházból való távozás után

Ajánlom a Facebookon

A kórházakban nem mindig tájékoztatják a betegeket az otthonlétről, az igénybe vehető segítségről, mivel gyakran nem ismerik a beteg családi és szociális körülményeit, illetve időhiány miatt.

Szerző: Bodnár Ágnes - betegjogi szakértő

Szerző: Bodnár Ágnes, betegjogi szakértő

Intima.hu logo

„Emlőműtét után hazaengedtek a hónaljamban becsövezve, minden nap kell mennem kötözésre, jegelnem kell a műtéti sebet, de nem számíthatok senkire, egyedül élek. Mi lesz, ha kemora kell járnom, és rosszul leszek? Hogyan fogom tudni ellátni magamat?" – panaszkodik az egyik beteg a másiknak kötözésre várva.
„Nekem dolgoznom kell ahhoz, hogy az emlőrákkal műtött feleségem gyógyítását, kezelésekre való eljutását, a legjobb terápiákat anyagilag finanszírozni tudjam, de nem tudom, hová fordulhatnék segítségért, hogy hétköznapokon ellássa valaki?” - világít rá egy másik problémára egy érintett hozzátartozó férje.

az otthoni szakápolás és a hospice ellátás.

Az otthoni szakápolás

A kórházi ágyak számának csökkenésével, a beavatkozások idejének rövidülésével mind nagyobb szerep vár az otthoni betegápolásra. Ez az ellátási forma sokkal emberibb, hiszen a gyógyulás otthoni környezetben gyorsabb és sikeresebb, egyénre szabott és sokkal közvetlenebb emberi kapcsolat alakul ki a beteg és ápolója között.

Az otthonápolást szakképzett ápolók biztosítják, orvosi felügyelet mellett: ellátják a személyre szabott ápolási-gondozási feladatokat, intézik a gyógyszerekkel kapcsolatos teendőket, figyelemmel kísérik a beteg állapotát, testi és egyéb szükségletei kielégítésében is segítik.

A műtét utáni sebkezelés, kötözés mellett az ápolási szolgálat munkatársai igény szerint a beteg rehabilitációjában is részt vesznek, a lelki támogatásról nem is beszélve.

Hogyan vehető igénybe otthoni szakápolás?

A beteg kérje meg a háziorvosát, vagy a kezelőorvosát, hogy indítsa el javaslatával az Egészségbiztosítási Alapnál a szolgáltatás igénylését, melynek ellátását szerződött szakápolási szolgáltatók biztosítják, a szerződésben meghatározott ellátási területen. Az otthoni szakápolás nem azonos a szociális gondozással, ez utóbbi önkormányzati hatáskörbe tartozik! 
Budapesten és a vidéki városokban könnyebb elérni a szolgáltatást, a kistelepülésekre, falvakba nehezebben jutnak el a szakápolók.
Az otthoni ápolás, illetve az ahhoz kapcsolódó fizikoterápiás, gyógytorna, logopédiai szolgáltatás maximum 28 vizit alkalommal vehető igénybe, és még abban az évben újabb orvosi javaslatra további 28 vizit vehető igénybe. A NEAK napi egy vizitet finanszíroz, noha vannak betegek, akik több látogatást is igényelnének. Ha az 56 vizit ideje alatt nem gyógyul meg a páciens, úgy a folyamatos ápolás érdekében az 56 vizit letelte előtt legalább két héttel korábban egyedi méltányossági kérelmet kell benyújtani a NEAK felé.
Érdemes tudni, hogy az otthoni szakápolási tevékenységet csak arcképes igazolvánnyal rendelkező ápolók végezhetik.

A szakápoló igazolványnak tartalmaznia kell:

  • az ellátást végző fényképét, nevét, szakképesítését,
  • a szolgáltató nevét, a működési engedély számát, és a NEAK-kal kötött szerződés számát.

Mit csináljak most, hazaengednek a kórházból, már lemondtak rólam, további kezeléseket nem kaphatok, de nem tudom ellátni magam, és nincs senkim, akitől egy pohár vizet kérhetnék?

Otthoni hospice ellátásról

Erre az esetre is van megoldás, mely mind a beteg, mind a család számára testileg, lelkileg a leghumánusabb, ez az otthoni hospice ellátás. Az ellátás lényegének megértéséhez a Magyar Hospice Alapítvány meghatározását idézem:

A hospice alapgondolata a halál, elmúlás elfogadtatása a beteggel és családtagjaival, a megbékélés elősegítése, valamint a magány oldása az aktivitás fenntartásával, a lehető legjobb életminőség megteremtésével. Hisszük, hogy az egymáshoz való szeretetteljes odafordulás értelemmel és tartalommal töltheti meg az élet utolsó szakaszát is.

Az otthoni hospice ellátás célja a haldokló, a szenvedő gyógyíthatatlan beteg testi, lelki gondozása, életminőségének javítása, szenvedéseinek enyhítése és emberi méltóságának haláláig való megőrzése, a beteg hozzátartozóinak segítése, lelki gondozásuk a gyász időszakában is.

Az otthoni hospice ápolók, és önkéntesek segítik, és megtanítják a haldokló beteg hozzátartozóit a beteg testi-lelki ápolására, gondozására.

Otthoni hospice ellátást kezdeményezhet klinikai onkológus, vagy a területileg illetékes szakorvos közvetlenül, vagy az otthoni hospice ellátást végző szolgáltató palliatív jártasságú szakorvosának javaslata alapján a háziorvos. Valamennyi esetben legfeljebb 50 napra, de ismételt orvosi vizsgálat alapján egy naptári éven belül további két alkalommal ismételten kérhető. Otthoni hospice ellátással egyidejűleg otthoni szakápolás nem vehető igénybe. Az otthoni hospice ellátás folyamatos rendelkezésre állást is biztosít.

A hospice szakápolók, illetve teamek az ellátás során alap- és szakápolási tevékenységeket nyújtanak, tartós fájdalomcsillapítást, gyógytornát, fizikoterápiát, diétás gondozást-, tanácsadást, mentálhigiénés gondozást-, tanácsadást (ideértve a családtagokat felkészítését is), illetve a gyógyszerelés tervezését, ellenőrzését is elvégzik.

Az otthoni hospice ellátást is csak arcképes igazolvánnyal lehet végezni, amely a következőket tartalmazza:

  • az ellátást végző fényképét, nevét, szakképesítését,
  • a szolgáltató nevét, a működési engedély számát, és a NEAK-kal kötött szerződés számát.


Otthoni hospice gondozási team összetétele:

  • palliatív jártasságú szakorvos (pl. onkológus, belgyógyász, stb.)
  • hospice szakápoló, és koordinátor
  • ápoló, szakápoló, dietetikus
  • klinikai szakpszichológus (pszichológus, mentálhigiénikus)
  • gyógytornász
  • szociális munkás, szociális asszisztens, dietetikus, kiképzett önkéntesek


Emlőrák betegek otthoni gondozása

Amikor az emlőműtét után hazaengedik a beteget kétségek, megválaszolatlan kérdések között, akkor forduljon mindig háziorvosához vagy kezelőorvosához és kérdezzen addig, amíg minden kétsége eloszlik, minden kérdésére választ kap, vagy segítségükkel megoldást talál a problémáira.

Reméljük a fenti információkkal mi is tudjuk segíteni a mielőbbi felépülést, az otthonlét problémáinak megoldását mind a beteg, mind szerettei számára.

Amennyiben még kérdései lennének az emlőrák otthoni gondozásával kapcsolatban 
>> IDE KATTINTVA <<
felteheti azokat az Intima.hu betegjogi szakértőjének!



További információk, feltételek, igénylések, kérelmek, adatlapok:

Otthoni szakápolás, hospice
Kormanyhivatal.hu - népegészségügyi feladatkör

 

Írta: Bodnár Ágnes, betegjogi szakértő

Emlődaganattal diagnosztizáltak? Nem hagyunk magadra!

IRATKOZZ FEL BETEGTÁMOGATÓ HÍRLEVELÜNKRE!

Emlőrák - a diagnózis, amit senki nem akar hallani, mégis 8-9 nőből 1-et érint… Ha Téged is, akkor ezen az úton szeretnénk támogatni és olyan információkkal, tanácsokkal ellátni, melyeket nem biztos, hogy orvosod elmondott, vagy minden kérdésedre válaszolni tudott, de mi összegyűjtöttük neked - szakorvosok, egészségügyi szakértők bevonásával!

Feliratkozást követően 13 héten keresztül, 13 olyan hasznos anyagot küldünk email címedre, melyek a leggyakrabban felmerülnek emlőrák érintettek életében, vagy melyekről éppen senki nem beszél, pedig fontos lenne! Az első levelet mindjárt a regisztrációd után olvashatod! 

IRATKOZZ FEL MOST!

Matics Kata, Intima.hu alapítója

Matics Kata az Intima.hu alapítója

 

Intima.hu logo

Kapcsolódó tartalmak:

 

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image


Ajánlott orvosok

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 0 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások