Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Fontos a mozgás, de személyre szabva!

Ajánlom a Facebookon

A mellrák nemcsak lelkileg, de testileg is komoly próbatétel, amihez mi magunk is segítséget adhatunk. A terápia pontos betartása, a kiegyensúlyozott táplálkozás mellett kell, hogy lehetőségeinkhez mérten kondíciónkat is javítsuk. Fontos persze, hogy ne esztelenül ugorjunk neki és fárasszuk magunkat a végkimerülésig, hanem tudatosan, állapotunkat tekintetbe véve építsük a sportot, a mozgást a mindennapjainkba. Ehhez ad most segítséget Szabados Márta, az Országos Onkológiai Intézet gyógytornásza.

Szerző: Kun J. Viktria - egészségügyi újságíró

Szerző: Kun J. Viktória | egészségügyi-újságíró

Intima.hu logo

 

A mellrák, akár bármely más daganatos betegség, nemcsak hosszú gyógyulással járhat, de azután is folyamatos figyelmet követel. Ehhez viszont az orvosi lehetőségeken túl mi is kellünk! Főleg a kezelés alatt, vagy az esetleges műtét körüli időszakban gyengébbek, fáradékonyabbak vagyunk, mégis fontos, hogy állapotunknak megfelelően próbáljuk a testünket is karban tartani.

A mozgás legyen része a mindennapjainknak, viszont ésszel!

Ha diagnózis előtt nem voltunk rendszeresen sportolók, akkor ne most akarjunk felkészülni a következő maratoni futásra, a mozgásformák kiválasztása előtt tisztázni kell, hogy a betegség-gyógyulás mely szakaszában vagyunk éppen.

„A hangsúly a fokozatosságon és az egyéni állapoton van. Egészen más a helyzete egy fekvő- és egy járóbetegnek. Előbbi általában sokkal elesettebb, de minden esetben szükség van valamilyen fokú fizikai aktivitásra. A mozgást egyénre szabjuk, mindig tekintettel a páciens aktuális állapotára. Először is az önellátásra törekedünk, hogy ebben tudjon fejlődni az éppen kezelés alatt álló beteg, amit közösen építünk fel. A mozgásterápia első lépcsője a helyes légzés, mivel a beteg gyakran szorong, fél, nehezen vesz levegőt. Meg kell tehát tanítani a szabad légzésre, ezzel pedig előkészítjük a 'terepet' a mozgásra” – mondja Szabados Márta.

A kemoterápiás kezelés nagyon megterhelő a szervezetnek, ezért nem mindegy, mikor, mivel terheljük a szervezetet.

„A kemoterápia alatt, ha a beteg kórházban fekszik, a fokozatosan felépített mozgás segíti az erőnlétét és javíthatja a beteg közérzetét. Ha ambuláns kezelésre jár, a kezelés első egy-két napjában ő is fáradt, kimerült, ezért nem igazán ajánlott a megerőltető testmozgás, de valószínűleg neki se jutna ekkor eszébe a sport. Ilyenkor leginkább a pihenés a legjobb gyógyír, s majd később elindulhat az aktív élet felé. 

Törekedjünk arra, hogy mikor jól érezzük magunkat, akkor végezzünk több testmozgást. Ez lehet a napi otthoni gyógytorna mellett séta a szabadban. Persze nem tiltjuk a mozgás egyéb formáját sem; ha valakinek van kedve és örömét leli benne, mozoghat nyugodtan. A kemoterápia előtt és után viszont fontos arra figyelnünk, hogy ne olyan terhelést válasszunk, ami kifáraszt, ezért semmiképpen ne menjünk edzőterembe súlyokat emelni, és az erőnléti edzéseket is mellőzzük, a futás helyett pedig inkább a gyorsgyaloglás javasolt."

 

Elakadtál a betegúton, vagy csak kérdeznél szakértőinktől emlőrákkal kapcsolatban?

Ide kattintva felteheted kérdéseidet az Intima.hu Onkoteam szakorvosainknak >>

 

Figyeljünk a testünk jelzéseire

„Ha valaki nincs jól vagy nem esik jól, esetleg fáradtabb lesz a sporttól, akkor váltanunk kell valamilyen más mozgásformára. Az úszást sem szoktuk kezelés alatt javasolni - leginkább a fertőzésveszély miatt, - ugyanis az immunrendszer legyengült, így sokkal könnyebben szedhet össze valamilyen kórokozót a páciens. A sugárkezelés alatt is csak a könnyebb sportok jöhetnek szóba, amelyek a lelki állapotán, közérzetén javíthatnak” – figyelmeztet a szakember.

A kulcs a fokozatosság és az egyénre szabott mozgásforma

„A kezelések befejezésével hagyjunk időt szervezetünknek, hogy életre keljen. A rendszeres edzéseket lassan vezessük vissza, ne sokkoljuk az amúgy is kimerült szervezetünket. A mozgásforma kiválasztásakor mindenképpen szempont, hogy milyen műtéten esett át az illető, tetőtől talpig felmérjük az állapotát. A gyógytornával megtanítjuk a helyes tartást és légzéstechnikát, optimalizáljuk a mozgást, valamint a keringést - szakember segítségével. Maga a sport már a rekreáció része. A beteg szabad választása, miben érzi jól magát, viszont a statikus, megerőltető sportokat nem ajánljuk. Kiemelten fontos az is, hogy figyeljünk a test visszajelzéseire: ha szédülést, egyensúlyzavart észlelünk, akkor hagyjuk abba” — teszi még hozzá Szabados Márta, aki összegzi is a legfontosabb útmutatókat.

1. A mozgás fontos a betegség gyógyulás bármely stádiumában és azon túl is!
2. A gyógytorna segít a megfelelő testtartás, izomműködés, optimális légzés kialakításában és a közérzet javításában.
3. Az optimális mozgás egyénre szabott és szakember segítségével, a beteg együttműködésével lehet a legeredményesebb.

A páciens állapotától és a betegség stádiumától függően lehet:

  • preventív: megakadályozza, vagy korlátozza a károsodás kialakulását,
  • restoratív (erősítő): a betegnél a csak kismértékű károsodást enyhíti, rendezi
  • szupportív: a nem érintett funkciók fenntartása/fejlesztése, miközben a rákbetegség jelen van és progressziója várható
  • palliatív: komfortot kíván nyújtani, illetve azt lehetőség szerint fokozni és fenntartani az elérhető legmagasabb funkcionálást, miközben a betegség progrediál, a beteg a terminális állapot felé halad, vagy már abban van.

A gyógytornászi fizioterápia a daganatos megbetegedés bármelyik stádiumában alkalmazható:

  • rögtön a diagnózis közlése után (prevenció)
  • pre- és posztoperatív szakaszban
  • kemoterápia, irradiáció és fájdalomcsillapítás idején
  • palliatív kezelés részeként, a még nem és a már terminális állapotúaknál egyaránt

A kezelést követően bekacsolódhatnak az alternatív mozgásformák is.

  • Gyógytorna, nyiroködéma megelőző gyógytorna: gyógytornász útmutatása alapján végzett gyakorlatsor, akár felügyelt, akár otthon végezhető módon. Fontos, hogy már a műtét másnapjától végezzük, hogy elkerüljük a nyiroködéma kialakulását.
  • Futás: a kezelések befejeztével, akár minden nap.
  • Úszás: a kezelések befejezése után, akár minden nap. Különösen jót tesz a letapadt mellizmoknak, és az sem mellékes, hogy kíméli az ízületeket. Ez annak lehet fontos szempont, akinél a hormonkezelés, vagy kemoterápia mellékhatásaként fájdalmas ízületi panaszok jelentkeznek.
  • Jóga, Pilates: nyújtó, lassú mozgásformák, amiket mindenki el tud végezni. Mielőtt azonban elkezdjük az edzést, mindenképp jelezzük az oktatónak, hogy mellrák miatt műtöttek. Erre azért van szükség, mert az olyan gyakorlatok helyett, amikben akadályozva érezzük magunkat, az oktató tud helyettesítő mozdulatokat mutatni. Sok érintettnek az is nehezére esik, hogy a műtött oldalon karját a feje fölé emelje. A Pilates erre nagyon hatékony lehet.
  • Kerékpár: a kezelések befejeztével nagyon jó hatással lehet az állóképességünk javítására, azonban a műtött oldal karját erőteljes terhelés érheti. Érdemes a kormány–ülés beállításon változtatni, hogy a felsőtest ne a karokra terhelődjön. Tehát állítsuk úgy a kormányt, hogy kényelmes ülő helyzetben tekerhessünk.

Tiltólistás tevékenységek

  • Termál gyógyfürdő, szauna használata TILOS. A magas hőfok vérbőséget okoz, ami a megbolygatott nyirokkeringésnek fokozott terhelést adna és elősegíti az ödéma kialakulását.
  • A hot jóga nem ajánlott, mivel ez a fajta jóga közel 40 fokra felfűtött teremben történik. A magas hőfok vérbőséget okoz, ami a megbolygatott nyirokkeringésnek fokozott terhelés, elősegíti az ödéma kialakulását.

Írta: Kun J. Viktória, egészségügyi újságíró

Emlődaganattal diagnosztizáltak? Nem hagyunk magadra!

IRATKOZZ FEL BETEGTÁMOGATÓ HÍRLEVELÜNKRE!

Emlőrák - a diagnózis, amit senki nem akar hallani, mégis 8-9 nőből 1-et érint… Ha Téged is, akkor ezen az úton szeretnénk támogatni és olyan információkkal, tanácsokkal ellátni, melyeket nem biztos, hogy orvosod elmondott, vagy minden kérdésedre válaszolni tudott, de mi összegyűjtöttük neked - szakorvosok, egészségügyi szakértők bevonásával!

Feliratkozást követően 13 héten keresztül, 13 olyan hasznos anyagot küldünk email címedre, melyek a leggyakrabban felmerülnek emlőrák érintettek életében, vagy melyekről éppen senki nem beszél, pedig fontos lenne! Az első levelet mindjárt a regisztrációd után olvashatod! 

IRATKOZZ FEL MOST!

Matics Kata, Intima.hu alapítója

Matics Kata az Intima.hu alapítója

 

Intima.hu logo

 

Kapcsolódó tartalmak:

 

 

Elakadtál a betegúton, vagy csak kérdeznél szakértőinktől emlőrákkal kapcsolatban? Tedd fel kérdéseidet az Intima.hu Onkoteam tagjainak! > >

 

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

Ajánlott orvosok

klinikai onkológus

Budapest

onkológus, belgyógyász

Budapest

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 0 Rating )
Ajánlom a Facebookon