Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Citológiai mintavétel emlődaganatoknál

Ajánlom a Facebookon

A mintavétel szinte mindig indokolt, ha gyanús elváltozást észlelünk melleinkben, akár tapintással, akár mammográfiával vagy ultrahanggal történt a vizsgálat. Fájdalmas-e a citológiai mintavétel? Igényel-e előkészületet az érintett részéről? Mit jelent az így kapott eredmény? Cikkünkből kiderül!

A vékonytű biopszia (aspirációs citológia, Fine Needle Aspiration Biopsy, FNAB) során az emlőben talált elváltozást egy vékony (0,6-0,75 mm átmérőjű) tűvel megszúrják, hogy abból sejteket szívjanak ki, azokból kenetet készítsenek, megfessék, mikroszkóp alatt megvizsgálják.

citológiai mintavétel - Intima.hu

Forrás: Rákgyógyítás.hu

A vizsgálat a beteg részéről nem igényel előkészületet. A vizsgálat tapintható, felületes elváltozások esetén elvégezhető akár a tapintásra hagyatkozva is, a pontos célzást ultrahang vagy más képvezérelt módszer biztosíthatja.

A mintavétel általában minimális fájdalommal jár, szövődmények ritkán fordulnak elő és általában spontán meg is szűnnek.

A mintavétel után rövid ideig vérzés előfordulhat, kialakulhat véraláfutás, átmeneti érzékenység. Aznap a nehéz fizikai munka kerülendő, de más következménnyel reálisan nem kell számolni.

Citológiai diagnózis kódolása

C1: Elégtelen (mennyiségileg és/vagy minőségileg)
C2: Benignus
C3: Atípusos, valószínűleg benignus
C4: Malignitásra gyanús
C5: Malignus (in situ és invazív egyaránt)
Hengerbiopszia (core-biopszia) diagnózisok kódolása
B1: Normális emlőszövet/Értékelhetetlen
B2: Benignus
B3: Bizonytalan malignitási potenciállal bíró elváltozás (a csoport
egészére vonatkozóan az esetek ≤25%-ában társulhat malignitás)
B4: Malignitásra gyanús
B5: Malignus
B5a: in situ karcinóma
B5b: invazív emlőkarcinóma
B5c: nem dönthető el, hogy in situ vagy invazív karcinóma
B5d: egyéb malignus folyamat

 

A pozitív (daganatsejtet igazoló) citológiai lelet diagnosztikus értékű, ha a mammográfiás és ultrahangos lelettel egybehangzó. A pozitív citológiai lelet, ha hiányoznak a rosszindulatúság radiológiai és klinikai jelei, általában önmagában műtétet nem indokolhat: ilyenkor core biopszia, vagy nyílt sebészi biopszia elvégzése lehet szükséges a diagnózis egyértelműsítése érdekében. Ha a citológiai lelet negatív (nem igazol daganatsejteket), azonban a mammográfiás, ultrahangos lelet vagy a klinikai tapintásos vizsgálat emlőrákra utal, a mintavételt meg kell ismételni. Ennek magyarázata, hogy a citológia során egy elváltozásnak csak egy részletéből történik a sejtmintavétel, önmagában ez alapján nem zárható ki teljes bizonyossággal, hogy az elváltozás más részletében sincs daganatos sejt. A henger biopszia (core-biopszia) nagyobb keresztmetszetet vizsgálva adhat erről biztosabb képet.

Forrás: rákgyógyítás.hu

Emlődaganattal diagnosztizáltak? Nem hagyunk magadra!

IRATKOZZ FEL BETEGTÁMOGATÓ HÍRLEVELÜNKRE!

Emlőrák - a diagnózis, amit senki nem akar hallani, mégis 8-9 nőből 1-et érint… Ha Téged is, akkor ezen az úton szeretnénk támogatni és olyan információkkal, tanácsokkal ellátni, melyeket nem biztos, hogy orvosod elmondott, vagy minden kérdésedre válaszolni tudott, de mi összegyűjtöttük neked - szakorvosok, egészségügyi szakértők bevonásával!

Feliratkozást követően 13 héten keresztül, 13 olyan hasznos anyagot küldünk email címedre, melyek a leggyakrabban felmerülnek emlőrák érintettek életében, vagy melyekről éppen senki nem beszél, pedig fontos lenne! Az első levelet mindjárt a regisztrációd után olvashatod! 

IRATKOZZ FEL MOST!

Matics Kata, Intima.hu alapítója

Matics Kata az Intima.hu alapítója

További cikkeink:

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

 

Ajánlott orvosok

általános-, mellkas-, és plasztikai sebész, klinikai onkológus

Budapest

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 3 Ratings )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások