Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

BRCA-mutáció vizsgálat

Ajánlom a Facebookon

A BRCA a Breast Cancer angol kifejezés rövidítése, azaz az emlőráké. A BRCA-vizsgálat egy genetikai hajlamszűrő vizsgálat, amely a mell- és petefészekrák kialakulásában szerepet játszó géneket vizsgálja. Az örökletes mell- és petefészekrákban a legfontosabb gének a BRCA1 és a BRCA2, melyek bizonyos mutációi akár 60-80%-os mellrák-kockázatot, vagy 40-60%-os petefészekrák-kockázatot jelenthetnek. Férfiaknál bizonyos BRCA mutációk például a prosztatarák-kockázatot emelik, ezért családi halmozódás esetén nekik is érdemes elvégezni a BRCA-vizsgálatot.

Kiknek ajánlott a BRCA-vizsgálat?

A vizsgálat elvégzése azoknak javasolt, akiknél mell- vagy petefészekrák már jelentkezett vagy valamelyik családtagnál korábban előfordult, ilyenkor ugyanis fokozott a káros BRCA1 vagy BRCA2 mutációk előfordulási gyakorisága. Férfiaknál bizonyos BRCA mutációk a prosztatarák-kockázatot is emelik, ezért családi halmozódás esetén náluk is érdemes elvégezni a BRCA-vizsgálatot. Tehát a vizsgálat ajánlott olyan nőknek vagy férfiaknak, akik:

  • a családjában örökletes daganat fordult elő (pl. emlőrák, petefészekrák, prosztatarák, hasnyálmirigyrák)
  • saját maguk emlőrák, petefészekrák, prosztatarák vagy hasnyálmirigyrák betegek,
  • valamely családtagjuknál rákhajlamosító mutációt már kimutattak.

A BRCA-gének és az emlőrák

A BRCA a Breast Cancer angol kifejezés rövidítése, azaz az emlőráké. Más génekkel együttműködve a BRCA1 és BRCA2 gének a sejtek egészséges működését biztosítják, azáltal, hogy a DNS-ben keletkező hibákat kijavítják. Azonban, ha ezek a gének meghibásodnak, az mutációk felhalmozódásához vezet, amely miatt végül emlőrák vagy más daganattípus is kialakulhat.

Szomorú tény, hogy hazánkban évente mintegy 8000 nőnél (és 200 férfinél) diagnosztizálnak emlődaganatot, így élete során minden 10. magyar nőnél kialakul ez a betegség. Amellett, hogy a diagnózisok száma folyamatosan emelkedik, további szomorú adat, hogy évente több mint 2000 beteg hal meg a mellrák következtében.

Tovább súlyosbítja a helyzetet, hogy a nők 1,5 százalékánál alakul ki élete során rosszindulatú petefészekrák, amely rendkívül magas, mintegy 50 százalékos mortalitással jár. Ráadásul ez a betegség is egyre gyakoribb a magyar nők körében.

Az emlő- és petefészekrák megbetegedések 10-15%-a örökletes eredetű, ilyenkor többnyire családi halmozódás figyelhető meg. Ilyen esetekben szüleinktől örököltünk egy génmutációt, azaz már születéskor jelen vannak olyan genetikai hibák a génállományban, amelyek az emlődaganat kialakulására hajlamosítanak. Amennyiben a családban nem fordult elő több generációban mell- vagy petefészekrák, de a páciensnél mellrákot diagnosztizálnak 50 éves kor alatt, az is növeli annak valószínűségét, hogy örökletes BRCA mutáció áll a betegség kialakulásának hátterében.

Az örökletes emlőrák esetek kb. 25%-át a BRCA1 és BRCA2 gének mutációi okozzák. A mutáció jelenléte egyéb daganatos megbetegedésekre is hajlamosít, pl. petefészekrák, prosztatarák, hasnyálmirigyrák. A maradék 75% örökletes emlőrák eset más gének mutációja miatt alakul ki. Az orvostudomány fejlődésének hála azonban egyre több ilyen gént ismerünk, így a legmodernebb genetikai vizsgálatok már az örökletes tényezők nagy részének szűrésére képesek.

Mellrák betegtájékoztató oldal

Mire jó a BRCA-vizsgálat?

Az öröklődő emlő- és petefészek-rákhajlam vizsgálat (BRCA-vizsgálat) egy genetikai hajlamszűrő vizsgálat, amely a mell- és petefészekrák kialakulásában szerepet játszó géneket vizsgálja. Az örökletes mell- és petefészekrákban a legfontosabb gének a BRCA1 és a BRCA2, melyek bizonyos mutációi akár 60-80%-os mellrák-kockázatot, vagy 40-60%-os petefészekrák-kockázatot jelenthetnek. Férfiaknál bizonyos BRCA mutációk például a prosztatarák-kockázatot emelik, ezért családi halmozódás esetén nekik is érdemes elvégezni a BRCA-vizsgálatot.

Hogyan történik a BRCA-vizsgálat?

A vizsgálatot genetikai tanácsadás előzi meg, ahol szakorvosunk felméri, hogy fennállhat-e rákhajlamosító mutáció veszélye Önnél. Amennyiben igen, úgy rögtön a tanácsadás után egyszerű vérvételi mintát veszünk.
A vizsgálat során egyszerű vérvételi mintából megtörténik az örökítőanyag (DNS) kinyerése, majd a kiválasztott géneket elemezzük újgenerációs szekvenálás segítségével. A vizsgálat eredményét részletes leletben közöljük.
A vizsgálatra jelentkező tájékoztatást kap a vizsgálat lényegéről és az eredmény jelentőségéről. A rákhajlam génpanel vizsgálat során a gének teljes kódoló szekvenciáját leolvassuk, tehát egészen ritka mutációkat is fel tudunk deríteni. Abban az esetben, ha az eredmény negatív, úgy szinte teljes mértékben kizárható, hogy ezek a gének hibásak.

A BRCA-vizsgálat eredménye

Napjainkban már több tucat génről ismert, hogy hibájuk emlő- és petefészekrákra hajlamosít. Ezen megbetegedésekre a legnagyobb kockázatot a BRCA1 és BRCA2 gének hordozzák. A BRCA1 és BRCA2 gének vizsgálata tehát hasznos, de javasolt az ennél bővebb vizsgálat elvégzése. A 37 gént magába foglaló Örökletes rákhajlam komplex csomagunk a legtöbb ismert rákhajlamosító gént vizsgálja.
Mérsékelt kockázatú családoknál a betegség lehet nem örökölt genetikai tényezők következménye is. A szerzett mutációk bárhol és életünk során bármikor bekövetkezhetnek a BRCA vagy további génekben. A szerzett mutációk vizsgálatához minta szükséges a kialakult daganatból. Ez lehet műtéti vagy biopsziás szövettani blokk.

Mit jelent a BRCA-vizsgálat eredménye?

  1. Klinikai jelentőségű génmutáció mutatható ki. Az információ segít Önnek és az orvosának, hogy eldöntsék, milyen lépéseket szükséges tenni, a daganat esetleges kialakulásának korai észleléséhez/megelőzéséhez. Klinikai jelentőséggel bíró BRCA mutáció esetén például a mammográfiás vizsgálatok mellett az emlők rendszeres, az átlagnépesség számára ajánlottnál nagyobb gyakoriságú ultrahangos átnézése is javasolt. A gyakori szűrésnek köszönhetően a kialakuló daganat nagyon korai stádiumban felfedezhető. Az időben felfedezett emlőrák 5 éves túlélése meghaladja a 80%-ot, ezzel szemben a késői stádiumú, áttétes emlőrákok esetében ez az arány alig éri el a 15%-ot. A rákra hajlamosító génhiba örökölhető, ezért a kapott eredménytől függően családtagok esetében is javasolt lehet a vizsgálat elvégzése.
  2. Nem mutatható ki klinikai jelentőségű génmutáció. Az eredményt figyelembe véve jelentősen csökken az esélye, hogy Önnél a mell- vagy petefészekrák örökletes formája alakuljon ki. Azonban, mint minden tesztnek ennek is vannak korlátai, így egy nagyon kicsi esély megmarad, hogy a vizsgálat technológiai korlátai miatt nem detektált mutáció, vagy egy nem vizsgált génben található mutáció rákot okoz.
  3. Ismeretlen klinikai jelentőségű génmutáció van jelen. Az eredmény arról ad tájékoztatást, hogy nem meghatározható az örökletes daganat kialakulásának kockázata az Ön esetében, mert jelenleg túl kevés információ áll rendelkezésre az azonosított génmutációval kapcsolatban.

Miért érdemes elvégezni a BRCA-vizsgálatot?

  • Mert a mellrák kialakulásának általános kockázata is igen magas (12,5%), azoknál azonban, akik mutáns BRCA génnel rendelkeznek, az emlőrák teljes élettartamra vonatkozó kockázata elérheti a 80-90%-ot is, petefészekrák esetén pedig a 63%-ot.
  • Mert negatív eredmény esetén megnyugtató információ érkezik arról, hogy ilyen típusú kockázattal nem kell számolnunk nekünk és gyermekeinknek az életünk során.
  • Mert az esetleges pozitív eredmény esetén felkészültebbek lehetünk, gyakoribb szűrővizsgálattal megelőzhetjük a nagyobb bajt.

Van veszélye a BRCA-vizsgálatnak?

A vérvételi eljárásnak elhanyagolható a veszélye. A vizsgálattal kapcsolatos egészségügyi adatainak védelméről az Istenhegyi Géndiagnosztika gondoskodik. Lelki terhet jelenthet a tudat, hogy hajlam mutációt hordozunk. Ezzel kapcsolatban genetikai tanácsadásunk segít, hogy pontosan lássuk, milyen veszélyt jelent a jövőben egy ilyen génhiba a hordozása. Amennyiben nem találnak klinikai jelentőséggel bíró, rákbetegségre hajlamosító mutációt, a teszt abban az esetben sem zárja ki más örökletes tényezők jelenlétét. 

Forrás: Istenhegyi Géndiagnosztikai Centrum  

Emlődaganattal diagnosztizáltak? Nem hagyunk magadra!

IRATKOZZ FEL BETEGTÁMOGATÓ HÍRLEVELÜNKRE!

Emlőrák - a diagnózis, amit senki nem akar hallani, mégis 8-9 nőből 1-et érint… Ha Téged is, akkor ezen az úton szeretnénk támogatni és olyan információkkal, tanácsokkal ellátni, melyeket nem biztos, hogy orvosod elmondott, vagy minden kérdésedre válaszolni tudott, de mi összegyűjtöttük neked - szakorvosok, egészségügyi szakértők bevonásával!

Feliratkozást követően 13 héten keresztül, 13 olyan hasznos anyagot küldünk email címedre, melyek a leggyakrabban felmerülnek emlőrák érintettek életében, vagy melyekről éppen senki nem beszél, pedig fontos lenne! Az első levelet mindjárt a regisztrációd után olvashatod! 

IRATKOZZ FEL MOST!

Matics Kata, Intima.hu alapítója

Matics Kata az Intima.hu alapítója

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

Ajánlott orvosok

szülész-nőgyógyász, genetikus, ultrahang specialista

Budapest

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 0 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások