Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Méhnyakrák – söpörjük ki a világból!

Ajánlom a Facebookon

A daganat, ami tökéletesen kivédhető. Akárcsak a fekete himlő, történelem lehetne. Mégis évente 1000-1200 új megbetegedést diagnosztizálnak, és közel ötszáz életet követel Magyarországon. Pedig a betegség nemcsak szűrhető, idejekorán felismerhető, de meg is előzhető. Január 27. és február 3. között, a XII. Európai Méhnyakrák Megelőzés hetén ez a betegség áll a reflektorfényben. A kezdeményezés hazai rendezvénysorozatának főszervezője, a Mályvavirág Alapítvány “Gyöngyöm” kampányának üzenete: legnagyobb részt rajtunk múlik, hogy a betegséget elkerüljük. Képes összefoglaló a rendezvényről.

Szerző: Kun J. Viktria - egészségügyi újságíró

Írta: Kun J. Viktória | egészségügyi-újságíró

Intima.hu logo

Szűrés, oltás és a tabuk ledöntése

Talán ez a három gondolat, ami valamennyi megszólalótól elhangzott az idei, XII. Európai Méhnyakrák Megelőzés hét megnyitóján. Onkológus, nőgyógyász, szexuálpszichológus és betegszervezetek képviselői, érintettek beszéltek az Allee bevásárlóközpontban megszervezett találkozón. Teljesen hétköznapi környezetbe vonultak ki transzparensekkel, építettek Beszélő Bugyik Bisztrót, hogy a rendezvényre érkezettek mellett a szombati bevásárlókat is megállítsák egy-egy pillanatra. Hogy ha egy fél mondatot is meghallanak az üzenetekből, talán elgondolkoznak és lépnek majd. Elmennek az akár életmentő vizsgálatra, kérnek védőoltást és nem félnek, szégyenkeznek beszélni a problémákról.

A méhnyakrák nem tabu többé! 

A méhnyakrák nem egy szexuális úton terjedő betegség, vagyis nem kell, hogy bárki hibáztassa magát, hacsak nem azért, mert nem tett meg mindent a megelőzéséért, vagy az idejekorán történő felismeréséért. 

A ma teljesen kivédhető, illetve korai stádiumban tökéletesen gyógyítható méhnyakrák hátterében az esetek döntő többségében a HPV vírus áll. Ez ma nagyon gyakori, a szexuális életet élő nők közel 80 százaléka és a férfiak fele legalább egyszer megfertőződik vele élete során. A legtöbb esetben a fertőzés gyorsan és viszonylag tünetmentesen elmúlik, h azonban hosszú hónapokig, vagy akár évekig is fennáll, abból daganat alakulhat ki. A méhnyakrák egy olyan speciális megbetegedés, amelynek vannak rákmegelőző állapotai.

intima hpv betegtajekoztato 2022

Gyakori kérdések, szakértői válaszok - érthetően a HPV-ről >>

Ha nincs bajom, miért mennék nőgyógyászhoz? – teszik fel gyakran a kérdést a nők.

"Miközben tudható, hogy a szűréssel már egy rákmegelőző állapot is felfedezhető, amikor még valóban nincs semmilyen tünet. A másik rossz beidegződés, miszerint a méhnyakrák egy szexuális úton terjedő betegség következménye. Vagyis tabu. Ezt a rossz beidegződést pedig meg kell szüntetni”—kezdte dr. Koiss Róbert, az Egyesített Szent István és Szent László Kórház nőgyógyásza, HPV specialista.

"A Human Pappiloma Vírus (HPV) fertőzés egy olyan kórokozó, ami a hámsejteket támadja meg, de hámsejtek nemcsak a nemi szerveken vannak. Így nem mondhatjuk, hogy ez egy szexuális úton terjedő betegség. Így ez nem egy tabu. A másik gondolat a védőoltással kapcsolatos. Magyarországon az unión belül is a legjobb az oltási rend. Az oltásellenesek járványbarátok. Nem is kell messzire menni, nézzük meg csak a szomszédos országokat, akár Romániát, Németországot, ahol olyan járványok törnek ki, amelyek nálunk elképzelhetetlenek éppen a jó gyakorlat miatt. Felfedezni csak szűréssel lehet, el kell menni, le kell venni a kenetet, és egy HPV tesztet készíttetni. Rák előtti állapotnak nevezzük, amikor a daganatos sejtek csak a hámot érintik, vagyis nem jut mélyebbre, nem jut be a véráramba, nem tud terjedni. Ennek súlyossága függ attól, hogy a hám mekkora része érintett. A súlyos állapot, amikor már az egész hámrétegre kiterjedt. A HPV tesztnek azért is van jelentősége, mert a méhnyakrák kiváltó okát tudjuk kimutatni. 30 éves előtt nem javasoljuk a HPV szűrést, mert nagyon gyakori az átfertőzöttség, ugyanakkor, ebben az életkorban nagyon ritka a rákelőtti állapot. 30 éves kor felett a HPV fertőzöttség ritkábbá válik, azonban súlyossága fokozódik, és gyakrabban vezet rákelőtti állapothoz. A HPV a sejteken belül akar szaporodni, de a gazdasejt nem akarja ezt, és elindul egy háború a sejt és a vírus között, ennek eredménye az lesz, hogy rák előtti állapot alakul ki, ezt kell megtalálni. Azt, hogy kinél alakul ki ez a háború, ma még nem tudhatjuk, ezért javasoljuk mind az oltást és mind a szűrést”– hangsúlyozta Koiss doktor, aki ezután a biomarkerekről beszélt.

"Ez továbblépése a tesztnek. Önmagában a teszt csak arra ad választ, hogy jelen van-e a HPV, vagy sem, a marker azt mutatja meg, hogy elindult-e a háború és sajnos rossz irányba tart”—tette hozzá a szakember.

A méhnyakrák hét indítóján valamennyi meghívott vendég zárógondolatokat is megfogalmazott:

Dr. Győrfi Pál, az OMSZ kommunikációs igazgatója szerint "Az élet, az egészség a legdrágább kincs, érdemes átgondolni, értékelni, amikor még megvan".

"A szűrővizsgálat nemcsak életeket, de családokat is menthet"—osztotta meg gondolatát dr. Bagaméri Andrea, az Országos Onkológiai Intézet nőgyógyászati osztályának vezető onkológusa.

"Most, amilyen eszközökkel bírunk, a méhnyakrák teljesen értelmetlen megbetegedés, töröljük el a Föld színéről"—szólt dr. Bartha Tünde, a Debreceni Egyetem Orvos – és Egészségtudományi Centrum Szülészeti- és nőgyógyászati Klinika nőgyógyásza.

Koiss doktor pedig azzal zárta a kampánynyitányt, hogy felszólított mindenkit: "Előzzük meg, ami megelőzhető, gyógyítsuk meg, ami meggyógyítható, és ne kerüljünk olyan helyzetbe, hogy nem előztük meg időben és már olyan későn fedezzük fel a bajt, amikor már nem gyógyítható."

 

A “Beszélő Bugyik Bisztró” kétféle feladatot vállal magára.

Egyrészt a találkozások és beszélgetések, kapcsolatteremtés helyszíne egymással, illetve a Mályvavirág Alapítvánnyal és annak női “testvér-szervezeteivel” is (például mellrák, endometriózis). A másik fontos feladata a különböző hiedelmek szembeállítása a tényekkel, ehhez alsóneműket formázó plakátokra gyűjtik a daganattípussal kapcsolatos tévhiteket és a legfontosabb tudnivalókat. A Beszélő Bugyik Bisztró február 2-ig látogatható az Alle Bevásárlóközpontban, utána pedig a Bisztró üzenetei különböző nyilvános mosdókban lesznek olvashatóak a legfontosabb üzenetekkel:

  • a méhnyakrák ma már közel 100%-ban megelőzhető, mely legnagyobb részt RAJTUNK MÚLIK!
  • a megelőzés erős két lába: az évenkénti szűrés és a HPV elleni védőoltás együttesen!

A programhoz kapcsolódó településeken a preventív előadások mellett a HPV elleni védelem szimbólumává vált mályvaszínű gyöngyökből karkötőket, láncokat fűznek. Ezeket idén is a települések kórházainak nőgyógyászati osztályaira juttatják el, a méhnyakrák műtétre váró vagy ez után gyógyuló érintetteknek, azzal az üzenettel: nincsenek egyedül, az adott település kiáll értük. Ezzel jelképesen „összeláncolják” az ország minden pontját a méhnyakrák jegyében. A kezdeményezéshez több mint 80 magyar település csatlakozott, a gyöngyfűzés ezeken a helyszíneken is kiváló lehetőséget biztosít arra, hogy fesztelenül, tabuk nélkül beszélgessenek a szűrésről és az oltásról. 

 

Unite Gallery Error: No gallery items found

Képek forrása: Mályvavirág Alapítvány 

Mályvavirág Alapítvány - Intima.hu

Írta: Kun J. Viktória, egészségügyi újságíró

  

Hírlevél feliratkozás - Intima

Ne maradj le a legfrissebb cikkeinkről,
iratkozz fel a méhnyakrák- hírlevelünkre:

 

Kapcsolódó tartalmak:

 

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

Ajánlott orvosok

általános nőgyógyász, szülész-nőgyógyász

Budapest

szülész-nőgyógyász, lézerspecialista

Debrecen

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 0 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások