Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Colpofix a méhnyaki elváltozások kezelésére és megelőzésére

Ajánlom a Facebookon

A HPV-ről, azaz a humán papillomavírusról tudni kell, hogy az általa okozott fertőzés a felelős a legtöbb méhnyakrák miatti halálozásért a nők körében. Valóban veszélyes kórokozó tehát, a puszta jelenléte azonban messze nem egyenlő a végzetes betegséggel. Jó hír, hogy már kapható a hazai patikákban az a speciális hüvelyi gélspray, amely hasznos segítségünkre lehet a HPV által okozott kóros elváltozások megelőzésében.

 Colpofix banner 360x315 202210

Mit kell tudni a rettegett HPV vírusról

A HPV valójában nem egyetlen kórokozó, hanem vírusok nagyobb családja, amelybe a kutatások jelen állása szerint több mint 200-féle vírus is tartozhat. A jellemzően a bőrön és a nyálkahártyákon megtelepedő vírusok lehetnek alacsony, illetve magasabb kockázatúak, a legtöbbjük azonban nemhogy komolyabb betegséget, hanem semmilyen észlelhető változást nem okoz a szervezetben. Ugyanígy az alacsonyabb kockázatú HPV-k közé sorolják azokat is, amelyek a nemi szerveken okoznak szemölcsöket. A magasabb kockázatú vírusok ellenben rosszindulatú daganatok képződését idézhetik elő, ezek a felelősek a méhnyakrák kialakulásáért is.


Miért ne rémülj halálra, ha pozitív lett a nőgyógyászati HPV-leleted?

A HPV vírus észlelése és a kórokozó miatt kialakuló méhnyakrák diagnózisa között általában évek telnek el, és a legrosszabb végkifejlet bekövetkezése korántsem törvényszerű. Már csak azért sem, mert a HPV vírus okozta kóros elváltozásokat nekünk is módunkban áll befolyásolni. Sőt, a folyamat akár „magától” is a visszájára fordulhat, amennyiben megadjuk a szervezünknek a védekezéshez szükséges külső támogatást. Csakhogy mindehhez az is kell, hogy időben észleljék a vírus jelenlétét, illetve, hogy te is mindent megtegyél azért, hogy kitessékeld a kórokozót a szervezetedből. A lényeg tehát: önmagában a pozitív HPV-eredmény egyáltalán nem „halálos ítélet”, és nem is egyértelmű rákdiagnózis. Tekintsd elsősorban figyelmeztetésnek, ha pozitív a HPV-leleted, mivel ez esetben a méhnyakrák kialakulásának kockázata nagyobb, mint ha a HPV nem lenne jelen a testedben. Innentől tehát rendszeresen kell majd citológiai szűrésre járnod, mivel ezzel biztosítható, hogy a fertőzést és az annak nyomán esetleg kialakuló rákmegelőző állapotot korai stádiumban kezelni lehessen.


Mire számíts a jövőben?

Egyáltalán nem biztos tehát, hogy egy HPV-fertőzés mindenképpen méhnyakrákkal végződik. Sok esetben a rákövetkező két évben az immunrendszer képes legyőzni a kórt és a vírus kiürül a szervezetből. Azonban onnantól, hogy valakinek pozitív lett a lelete, már nem elég az évenkénti citológiai szűrés, hanem azt félévente meg kell ismételni. Így nyomon lehet követni a problémát, ami azért is fontos, mert a szakorvos az adott helyzet ismeretében tudja kiválasztani a szükséges gyógymódot. Jó hír, hogy ma már számos, a HPV-fertőzés leküzdését segítő, akár helyileg alkalmazható terápiás lehetőség áll a rendelkezésünkre. A méhnyakrákot megelőző állapot szinte mindig gyógyítható, még abban az esetben is, ha a műtét már elkerülhetetlen, mert egy apró kimetszéssel még olyankor is sikeresen megakadályozható a rák kialakulása.


Mit tehetünk önmagunkért?

Pozitív HPV-diagnózis után tehát a citológiai vizsgálatot rendszeresen ismételni kell, ám a két szűrés között sem érdemes ölbe tett kézzel ülnünk. Mint már említettük, immunrendszerünk maga is tud „dolgozni” azon, hogy a vírus kitisztuljon a szervezetből, és ehhez érdemes minden támogatást megadnunk. Igyekezzünk egészséges életmódot folytatni, illetve próbáljunk meg minél kevesebbet stresszelni. Utóbbi talán a legnehezebb, a tapasztalatok ugyanis azt mutatják, hogy a két citológiai vizsgálat között a legtöbb pácienst a várakozás félelemmel, szorongással tölti el, mert retteg attól, hogy esetleg mégis kialakulhat nála a méhnyakrák. Ennek ellenére meg kell tanulnunk lazítani és elengedni ezeket a félelmeket, ami egyáltalán nem egyenlő a struccpolitikával. Ahelyett, hogy a homokba dugnánk a fejünket, inkább tegyünk mindennap valamit az egészségünkért. Érdemes például leszokni a dohányzásról, valamint kevesebb feldolgozott élelmiszert tartalmazó, ugyanakkor zöldségekben és gyümölcsökben jóval gazdagabb étrendre váltanunk. Hasznos segítséget jelenthet továbbá a patikában kapható Colpofix gélspray rendszeres használata.


Colpofix hüvelyi gélspray – a méhnyaki elváltozások kezelésére és megelőzésére

A Colpofix vény nélkül kapható készítmény, amellyel kezelhetjük a HPV okozta méhnyaki elváltozásokat, illetve akár meg is előzhetjük ezeket. A „gélspray” elnevezés egy úgynevezett tixotróp tulajdonságokkal rendelkező gélt takar, amely az alkalmazásakor kifejtett mechanikus nyomás hatására folyadékká alakul át, spray-ként történő felvitelét követően azonban ismét gél formátumúvá válik. Ez amiatt előnyös, mert a készítmény folyékony formájában viszonylag egyszerűen bejuttatható, „bepermetezhető” a hüvelybe, ám onnan – miután ismét kocsonyás állagú géllé alakult – nem folyik ki azonnal, így hatását hosszabb ideig tudja kifejteni.

A készítmény dobozában a flakonhoz csatlakoztatható applikátorok is találhatók, amelyekkel a Colpofix higiénikusan alkalmazható. Az applikátorok egyedi, ergonomikus kialakítása lehetővé teszi a nyálkahártyához tapadó készítmény egyenletes és hatékony eloszlását a méhnyaki-hüvelyi nyálkahártya felszínén, ezzel is elkerülve az esetleges visszafolyást. Egy doboz Colpofix 10 darab egyszer használatos applikátort tartalmaz, amely használat után azonnal eldobható.


Így segíti elő a gyógyulást a Colpofix:

  • a Colpofix a hüvelyben az élő szövetekhez tapadó (bioadhezív) filmet képez, amely megvédi a méhnyaki-hüvelyi hámfelszínt a külső környezetből származó mikróbák károsító hatásaitól;
  • a készítmény a méhnyak hüvelyi részében található, úgynevezett transzformációs zóna élettani körülményeinek szabályozásával biztosítja a megfelelő szöveti hidratációt, ezzel elősegíti a hámképződést és a méhnyakon lévő elváltozások gyógyulását;
  • pH-szabályozó és prebiotikus hatásának köszönhetően helyreállítja és fenntartja a hüvelyflóra egészségét.

A Colpofix hüvelyi gélspray hatásosságát klinikai vizsgálat is alátámasztja, amelyet 999 páciens bevonásával folytattak le. Az eredmények alapján a Colpofix-szel kezelt nők 96 százalékánál a készítmény használata elősegítette a HPV okozta enyhe fokú méhnyakelváltozások visszafejlődését és az újbóli hámképződést, mindössze 6 hónap alatt. 


Így használd a Colpofixet

A Colpofix hüvelyi gélspray-t kúraszerűen ajánlott alkalmazni, legalább 3 hónapon keresztül: mindennap az esti lefekvés előtt kell 5 befúvást végezni, de csak minden kezelési hónap első 20 napján. A 3 hónapos kúra szükség esetén megismételhető.


colpofix gelspraydoboz

Patikában kapható gyógyászati segédeszköz

A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, 
VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!


Gyakori kérdések, szakértői válaszok - érthetően a HPV-ről >>


Források: Phytotec Hungária
Stentella, P. et al. Efficacy of carboxymethyl beta-glucan in cervical intraepithelial neoplasia: A retrospective, case-control study. Minerva Ginecol. (2017). doi:10.23736/S0026-4784.17.04053-9. 


A cikk megjelenését a Phytotec Hungária támogatta!

 

Ajánlott orvosok

általános nőgyógyász, szülész-nőgyógyász, meddőségi specialista

Budapest
szülész-nőgyógyász és endokrinológus főorvos
Budapest

szülész-nőgyógyász, lézerspecialista

Debrecen

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 2 Ratings )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások