Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Mi is az a PCOS?

Ajánlom a Facebookon

A termékeny korú nők leggyakoribb hormonális megbetegedése a PCO szindróma, mely a vérzészavaroktól kezdve, a fokozott szőrnövekedésen keresztül egészen a meddőségig számos kellemetlen és hosszú távon súlyos eltérést okozhat.

Szerző: Dr. Kelemen Csaba nőgyógyász-endokrinológus

Szerző: Dr. Kelemen Csaba | szülész-nőgyógyász és endokrinológus

 

A PCOS-re jellemző tüneteket már több, mint 200 éve leírta egy magyar orvos, de igazán ismertté Stein és Leventhal munkássága kapcsán, a XX.század közepén vált. Az 1980-as években igazolódott, hogy

a PCOS a fertilis korú nők leggyakoribb hormonális megbetegedése

(a fertilis korú nők között az előfordulási gyakorisága 6,5-8%!) és a leggyakoribb oka a peteérés zavarára visszavezethető meddőségnek.

Mi okozza a PCOS-t?

A mai napig bizonytalan ugyanakkor a szindróma háttere, ahogy az is, hogy itt egy többarcú betegségről, vagy több kórok által okozott hasonló tünetegyüttesről van-e szó. A szindróma szervi háttere szempontjából felmerül az agyalapi mirigy, a petefészkek, genetikai tényezők és az inzulin háztartás zavara is.

Tudtad?

Ha már meg van a laborleleted, de nincs, aki kiértékelje, vagy csak nagyon sokára jutnál el endokrinológushoz, ma már távkonzultációra is van lehetőséged!

Image

Hogyan diagnosztizálható a PCOS?

A mai napig általánosan elfogadott kritériumrendszer a szindróma diagnosztizálására az úgynevezett Rotterdami kritérium-rendszer. Ez alapján akkor mondható ki a PCOS diagnózisa, ha az alábbi három tényezőből legalább kettő jelen van:

  1. Ritka vagy nem létező peteérés
  2. Férfi nemi hormon túlsúly klinikai és/vagy biokémiai jelei
  3. Policystás petefészek ultrahang kép

Az első kritériumra természetesen leggyakrabban a menstruációs ciklus szabálytalansága hívja fel a figyelmet, de néha szabályos ciklus mellett sincs rendben a peteérés. Ezt egy egyszerű hormonvizsgálattal lehet igazolni.

A férfi nemi hormon túlsúly számos tünetet okozhat, ilyenek például

  • a fokozott, férfias típusú szőrnövekedés,
  • a férfias típusú kopaszodás,
  • vagy bizonyos bőrelváltozások (pl. acanthosis nigricans).

Sokszor ennek nincsenek tünetei, csupán a laboratóriumi vizsgálat igazolja a tesztoszteron fokozott jelenlétét a szervezetben.

A harmadik kritérium sajnos a legingoványosabb része a diagnózisnak. Sokszor ok nélkül is rásütik egy-egy ultrahang képre a PCO-s jelleget, annak ellenére, hogy valójában nem felel meg minden ultrahang kritériumnak, és gyakran tapasztaljuk azt is, hogy fogamzásgátló szedése alatt kapja a páciens ezt a leletet, annak ellenére, hogy olyankor ez nem számít kórosnak.

A fentieken kívül a szindróma tünetei lehetnek még az elhízás, az evési és alvási zavarok, a hangulatingadozások és a levertség is.

 

PCOS tüneteiről, diagnózisáról és kezeléséről egy helyen >>

 

Miért kell mindenképpen foglalkozni ezzel a betegséggel?

A betegség hosszú távú következményei kezeletlen esetben még aggasztóbbak. Amennyiben a páciens nem kap kielégítő kezelést, hosszú távon méhnyálkahártya eredetű rákos folyamat, és a metobolikus szindrómának nevezett betegségcsoport kialakulásának a veszélye megnő. Ez utóbbi magában foglalja a 2-es típusú cukorbetegséget,a magasvérnyomás betegséget, az elhízást és a szív-érrendszeri megbetegedéseket is.

Amennyiben PCOS-re van gyanú, az alapszintű kivizsgálás magában foglalja az előzmények felvételét, a hüvelyi ultrahang vizsgálatot, egy hormonális kivizsgálást és egy inzulin rezisztencia vizsgálatot.

Ezek alapján az orvos már egyértelműen meg tudja mondani, hogy a páciens PCO szindrómában szenved-e.

Hogyan kezeljük a PCOS-t?

Tekintettel arra, hogy a PCOS egy sokszínű betegség,

a tünetek sokszínűsége miatt a kezelés is egyénre szabott kell, hogy legyen.

Amennyiben a férfi nemi hormon túlsúly, vagy a vérzészavarok a vezető tünetek, a megfelelő összetételű hormonális fogamzásgátlók az elsőként választandó gyógyszerek. Amennyiben szükséges, akkor kifejezetten antiandrogén (férfi nemi hormon ellenes) kezelés is adható. De mint a betegség többi megjelenési formájánál,

az életmódváltoztatásnak itt is alapvető szerepe van.

Túlsúly esetén a testsúly 5-10%-os csökkentése a cél, melyet diétával és rendszeres sporttal tudunk elérni.

Amennyiben az inzulin háztartás is érintett, Merckformin kezelés is szükséges lehet a kellő diéta mellett.

Meddőség esetén szintén az életmódváltozás teszi le az alapkövet a sikeres teherbeeséshez. Itt a testsúly 2-5%-os csökkentése elegendő túlsúlyos páciens esetén. A gyógyszeres kezelés első választandó készítménye a clomifen-citrát, mely a peteérés elősegítésével könnyíti meg a teherbeesést. Természetesen itt is szükség lehet az inzulin háztartás rendezésére, akár gyógyszeresen is.

Az inzulin rezisztencia egy igen ingoványos terület a PCOS diagnózisában és kezelésében egyaránt. A mai napig szakmai viták folynak arról, hogy egyáltalán létezik-e ez a betegség, illetve, hogy ha létezik is, milyen kezelést igényel. Ennek megfelelően nincs egységesen elfogadott diagnosztikai rendszere és a kezelés is individuális. Mindazonáltal egyre elfogadottabb az az álláspont, mely szerint PCOS gyanújakor javasolt ez inzulin rezisztencia vizsgálat elvégzése is, és amennyiben ez kórosat jelez, ennek kezelése is a beteg javára fog válni. A kellő testmozgás és a megfeleően beállított diéta mellett szükség lehet gyógyszeres kezelésre is.

A lényeg, röviden...

Mindenképpen fontos megjegyezni, hogy a PCOS egy progresszív betegség, ezért a kezelése mindenképpen javasolt, nem csak a zavaró tünetek (például fokozott szőrnövekedés) miatt, hanem a hosszú távú súlyos következmények megelőzése céljából is. Az a régi felfogás tehát, miszerint “ezzel ráérünk akkor foglalkozni, amikor gyermeket szeretne”, kifejezetten veszélyesnek mondható és mindenképpen kerülendő. Fontos ugyanakkor azt is tisztán látni, hogy kellő kezelés mellett a PCOS tünetei megszüntethetőek, a meddőségi problémák kezelhetőek és a hosszú távú veszélyek is minimalizálhatóak.

 
Írta: Dr. Kelemen Csaba endokrinológus nőgyógyász

 

PCOS-sel, inzulinrezisztenciával diagnosztizáltak? Nem hagyunk magadra!

Iratkozz fel ingyenes információs anyagainkra most!


A következő 5 héten 5 levélben elküldjük neked a legfrissebb, legfontosabb cikkünket a PCOS-ről és az inzulinrezisztenciáról, melyek szakorvosok és dietetikusok ajánlásai alapján készültek. Az első levelet mindjárt a regisztrációd után olvashatod!

Image


Intima.hu logo

Ezek a tartalmak is érdekelhetnek:

 

 

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

 

Ajánlott orvosok

szülész-nőgyógyász és endokrinológus főorvos
Budapest

nőgyógyász-endokrinológus, gyermeknőgyógyász

Debrecen

endokrinológus, belgyógyász

Budapest

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 1 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások