Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Fogamzásgátlás ösztrogén nélkül (x)

Ajánlom a Facebookon

Bár a hatékony fogamzásgátlásról szólva a nők – és sokszor az orvosok – szeme előtt is azonnal a kombinált hormonális fogamzásgátló tabletták jelennek meg, létezik a hormonális fogamzásgátlásnak ösztrogénmentes módja is. Az ösztrogénmentes fogamzásgátló tabletták (úgynevezett mini tabletták vagy minipillek) a kombinált hormonális fogamzásgátlókhoz hasonló eredményességgel védik ki a nem kívánt terhességet, ezen túlmenően pedig vannak olyan előnyeik, melyek miatt speciális körülmények között is kedvező alternatívát kínálhatnak.

Szerző: Dr. Simonfalvi Ildikó, radiológus, szakújságíró

Szerző: Dr. Simonfalvi Ildikó | radiológus, egészségügyi-újságíró

Ösztrogénmentes fogamzásgátló 

Kis túlzással azt mondhatjuk, hogy a nem kívánt terhesség kivédésének vágya szinte egyidős az emberiséggel, hiszen például már az ókori Egyiptomban is használtak olyan eszközöket a férfiak, melyeket a hímvesszőre húzva azt igyekeztek megakadályozni, hogy az ondósejtek a nő hüvelyébe jussanak. Körülbelül erre az időre tehető a hüvelybe helyezhető első fogamzásgátló eszközök eredete is, mely célból a nők a legkülönbözőbb – ma már többnyire meghökkentő – anyagokkal próbálkoztak. Emellett már a Bibliában is találunk utalást arra, hogy a párok régóta élnek a megszakított közösülés módszerével is, amikor szeretnék elkerülni, hogy a szerelmes együttlét gyümölcse kilenc hónap múlva világra jöjjön.

Hosszú út vezetett a korszerű és biztonságos fogamzásgátlási módszerek kifejlesztéséig, ám ma már számos lehetőség közül választhatnak a párok a nem kívánt terhesség kivédésére.

Erre ezek közül mindmáig a hormontartalmú fogamzásgátló tabletták kínálják az egyik legbiztosabb védelmet, melyeknek alapvetően két típusuk van.

A kombinált hormonális fogamzásgátló tabletták kétféle hormont, ösztrogént és progeszteront (sárgatesthormont) tartalmaznak. Az ösztrogén a petesejtek érését (az ovulációt) szabályozó hormonok szintjének befolyásolásával akadályozza meg, hogy egy érett petesejt és egy hímivarsejt találkozásából terhesség jöjjön létre, míg a progeszteron e találkozás útjába igyekszik gátakat gördíteni oly módon, hogy a méhnyak által termelt nyák összetételének, viszkozitásának (sűrűségének, tapadósságának) megváltoztatásával nehezíti a hímivarsejt eljutását a petesejthez.

A mini tablettának (vagy minipill-nek) is nevezett fogamzásgátló tabletták ezzel szemben ösztrogént nem, csak progeszteront tartalmaznak. A progeszteron elsősorban a méhnyak mirigyeire, illetve a méh belső felszínét alkotó úgynevezett endometriumra hatva egyrészt sűrűbb nyák termelésére készteti a méhnyakat, másrészt elvékonyítja a méh nyálkahártyáját. Ezzel részint akadályozza a hímivarsejt bejutását a méh üregébe, részint nehezíti az esetlegesen megtermékenyített petesejt beágyazódását. Az ösztrogénmentes tabletták emellett kismértékben blokkolják a peteéréshez szükséges petefészek-működést is, e hatásuk azonban viszonylag elhanyagolható a méhre kifejtett hatásaik mellett.

Bár a kombinált és az ösztrogénmentes fogamzásgátló tabletták hatásmechanizmusa némiképpen eltér, a hatékonyság tekintetében egyik sem marad el a másik mögött.

Ezen a ponton joggal merülhet fel a kérdés: akkor miért kerül ösztrogén is az egyik fogamzásgátló tablettába, míg a másikba nem? A válasz a nők kiszámítható menstruáció iránti vágyában keresendő, és ezt az igényt a kombinált hormonális fogamzásgátló tabletták alapvetően jobban kielégítik. Bár a rendszeres fogamzásgátló-szedés mellett bekövetkező vérzésekről tudni kell, hogy nem valódi menstruációs vérzések, hanem a tablettaszedési rendbe beépített hormonmentes időszakok által előidézett úgynevezett megvonásos vérzések, mégis a rendszeres menstruáció illúzióját nyújtják a nők számára.

Milyen típusú fogamzásgátló tabletta való nekem?

 
Az ösztrogénmentes fogamzásgátlás előnyei

Az ösztrogénmentes fogamzásgátló tabletták egyik legfontosabb előnye könnyen belátható abból a tényből, hogy a medicinában szinte nincs is olyan hatóanyag, melynek ne lenne valamilyen ritkább vagy gyakoribb, enyhébb vagy súlyosabb mellékhatása. Márpedig minél kevesebb hatóanyagot tartalmaz egy készítmény, annál kisebb a mellékhatások esélye. Ez a kombinált hormontartalmú kontra ösztrogénmentes fogamzásgátló tabletták összehasonlításában azt jelenti, hogy utóbbi esetében egyáltalán nem kell számolni az ösztrogénhatásból adódó nem kívánt következményekkel.

Az ösztrogénnel összefüggő legjelentősebb mellékhatás a trombózisra (vérrögösödésre) való hajlam fokozódása. Léteznek olyan körülmények, melyek esetében az átlagosnál is nagyobb ennek a rizikója, ilyen például a várandósság, az elhízás, a dohányzás, az idősebb kor, a fokozott véralvadékonysággal járó állapotok, illetve minden olyan betegség, mely potenciálisan érrendszeri következményekkel is járhat. Vegyük ezeket röviden sorra (a várandósságról később lesz részletesebben szó).

  • Az elhízást joggal nevezhetjük népbetegségnek, hiszen például a magyar lakosság csaknem kétharmada küzd kisebb-nagyobb mértékben testsúlyproblémákkal: minden harmadik nő túlsúlyos, minden negyedik nő pedig elhízottnak minősül.
  • Hasonlóan jelentős közegészségügyi problémát jelent a dohányzás: a 34 évesnél fiatalabb nők több mint egynegyede dohányzik, és a helyzet az idősebb korosztályban még csak tovább romlik.
  • Ami az életkort illeti, bár az idős kifejezést általában valóban előrehaladottabb, érettebb korú nőkre értjük, a fogamzásgátlás és annak kockázatai szempontjából egy nő már 35 év felett „idősnek” számít.
  • Számos tényező befolyásolja a véralvadási hajlamot, köztük örökletes faktorok. Ezen belül is kiemelendő az úgynevezett Leiden-mutáció jelentősége, melyet a nők jelentős része hordoz úgy, hogy ennek többségük nincs is tudatában. Nem véletlen, hogy a megfelelő fogamzásgátlási módszer kiválasztásának fontos szempontja, hogy adott esetben áll-e fenn Leiden-mutáció.
  • Az érrendszer állapotát számos idült kórállapot ronthatja, köztük a magas vérnyomás, cukorbetegség vagy szívbillentyű-betegség, melyek mindegyike a fogamzóképes korban lévő nők egy részét érinti hazánkban is.

Az ösztrogénhatásra visszavezethető másik jelentős mellékhatás a szervezet fokozott folyadékvisszatartása, ami számos kellemetlen tünet alapja kombinált hormonális fogamzásgátló tabletta szedése mellett (mellfeszülés, haspuffadás, lábdagadás, testsúlynövekedés, enyhe vérnyomás-emelkedés). Ezek egyenként talán viszonylag banális mellékhatásoknak tűnhetnek, ám ez csalóka, hiszen a vízvisszatartásnak betudható mellékhatások igen nagy arányban vezetnek a tablettaszedés kihagyásához vagy teljes feladásához – ami viszont a nem kívánt terhesség kockázatának emelkedését vonja maga után.

Ösztrogénmentes fogamzásgátló tabletták


Kicsit bővebben az ösztrogénmentes hormonális fogamzásgátló tablettákról

Mivel a csak progeszteront tartalmazó úgynevezett mini tablettákkal szemben korábban kifogásként merült fel az élettanitól nagyban eltérő vérzésprofil, érdemes tudni, hogy ma már a csak progeszteront tartalmazó ösztrogénmentes tabletták esetén is elérhető, hogy kiszámíthatóbb legyen a vérzés. Érdemes azt is tudni róluk, hogy különböző szedési renddel kaphatók. Ez a szedési rend azt jelenti, hogy egy női ciklus során hány napig kell szedni a hormontartalmú tablettát, és van-e hormonmentes szünet a két tabletta levél bevétele között.

Nem egyformák a mini tabletták abból a szempontból sem, hogy pontosan milyen progeszteront tartalmaznak. Fogamzásgátló hatásukat tekintve a különböző progeszteront tartalmazó mini tabletták egyenértékűek, de sok egyéb tulajdonságukban eltérőek lehetnek.


Ösztrogénmentes fogamzásgátlás speciális életszakaszokban

Arról, hogy bizonyos körülmények (elhízás, dohányzás, cukorbetegség, magas vérnyomás, 35 év feletti életkor, tartós fekvés, hosszabb repülőút stb.) esetén milyen előnyöket rejtenek az ösztrogénmentes fogamzásgátló tabletták, korábban már részletesebben esett szó.

A női létnek azonban vannak olyan életszakaszai, amikor fokozott a trombóziskockázat, melyek közül kiemelendő a várandósság időszaka. A várandósság idején ugyanis fokozódik a vér alvadékonysága, az anyai szervezet ezzel is igyekszik felkészülni a szülés során esetlegesen bekövetkező vérveszteség csökkentésére. Ez a fokozott véralvadékonysággal járó állapot a szülés utáni időszakban, illetve a szoptatás alatt is fennmarad.

A szülés után megkezdődik az anyatejtermeléshez nélkülözhetetlen prolaktin elválasztása, mely amolyan természetes fogamzásgátlóként működik – de csak akkor, ha az anya rendszeresen és gyakran szoptat! A prolaktin ilyen irányú hatása némiképpen az ösztrogénéhez hasonló abból a szempontból, hogy ugyancsak a peteérésért felelős hormonok gátlásával csökkenti a teherbe esés valószínűségét. Ez azonban egyáltalán nem tekinthető biztos fogamzásgátlási módszernek, ezért a szervezet szülés utáni regenerálódása céljából az orvosok által javasolt 6 hetes házaséletszünet után biztosabb fogamzásgátlási módszert kell választani.

Lényeges kérdésként merülhet fel ugyanakkor, hogy a szoptatás alatt melyik fogamzásgátló tabletta szedése javasolható. A válasz egyszerű: mivel az ösztrogénhatás károsan befolyásolja az anyatej mennyiségét és összetételét (ezzel minőségét) egyaránt, csak egykomponensű (kizárólag progeszteront) tartalmazó fogamzásgátló tabletták szedése jöhet szóba. Az elválasztást követően át lehet ugyan térni a kombinált hormonális fogamzásgátló készítmények használatára, ha az anya valamilyen okból ezeket preferálja, ez azonban nem kötelező érvényű, hiszen a mini tabletták ezt követően is megbízható védelmet nyújtanak.

Végül essen szó a fiatalok, a serdülők fogamzásgátlásáról is, hiszen köztudott, hogy a szexuális aktivitás kezdete egyre fiatalabb életkorra tolódik.

Az ösztrogénmentes fogamzásgátló tabletták a fiatalok számára is megfelelő alternatívát kínálhatnak, főleg akkor, ha trombózishajlamot fokozó betegségük, pl. Leiden-mutációjuk van, vagy túlsúlyosak/elhízottak, dohányoznak.


Összefoglalás

Ma már számos hatásos és biztonságos módszer áll rendelkezésre a nem kívánt terhesség megakadályozására, ezek azonban Pearl-indexük tekintetében némiképpen különbözhetnek egymástól. (A Pearl-index azt mutatja meg, hogy az adott módszer előírásszerű használata ellenére milyen arányban jön létre mégis terhesség.) Ebből a szempontból a hormonális fogamzásgátló tabletták kiválóan teljesítenek, ám előadódhatnak olyan helyzetek és körülmények, amikor különösen nagy hangsúllyal kerülendő a kombinált orális fogamzásgátló tabletták szedése mellett jelentkező ösztrogénhatás. Ilyen esetekben, de egyébként is minden helyzetben jó választást kínálnak az egykomponensű, csak progeszteront tartalmazó fogamzásgátló tabletták (mini tabletták vagy minipillek), melyek fokozott trombóziskockázattal járó állapotokban, illetve szülés után, szoptatás alatt és egészen fiatal korban is megbízható fogamzásgátlást biztosítanak.


A fenti cikk a www.osztrogenmentes.hu támogatásával készült.

Ajánlott orvosok

általános nőgyógyász, szülész-nőgyógyász, meddőségi specialista

Budapest
szülész-nőgyógyász és endokrinológus főorvos
Budapest

szülész-nőgyógyász, lézerspecialista

Debrecen

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 1 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások