Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

A fogamzásgátló tabletták mellékhatásai - 1. rész

Ajánlom a Facebookon

A fogamzásgátló tabletták a nem kívánt terhesség elkerülésének népszerű eszközei. Rossz hír, hogy ezek a tabletták sem mentesek a kockázatoktól vagy mellékhatásoktól. Jó hír ugyanakkor, hogy ezek a nem kívánt hatások viszonylag ritkán fordulnak elő, akkor is leginkább enyhe formában, így a kockázat-haszon arány messze a haszon javára billen.

Szerző: Dr. Simonfalvi Ildikó, radiológus, szakújságíró

Szerző: Dr. Simonfalvi Ildikó | radiológus, egészségügyi-újságíró


  

A mostani cikkben a fogamzásgátló tabletták 10 leggyakoribb szövődménye közül ötöt veszünk végig, a cikk második részében következik majd a másik öt kockázat. Tudj róla, hogy ne ess pánikba! Fontosnak tartom ugyanakkor kiemelni, hogy fogamzásgátló tablettát csak orvosi javaslatra, orvosi konzultációt követően kezdjünk el szedni.

A fogamzásgátló tabletták hormontartalmú gyógyszerek, melyek a peteérés megakadályozásával előzik meg a terhességet. Hiszen ha nincs megtermékenyítésre alkalmas petesejt, akkor nincs terhesség sem.

 

Ezeket a tablettákat a nők jelentős része használja fogamzásgátlásra, a 15 és 44 év közötti korosztály körülbelül egyhatoda. A fogamzásgátló tablettáknak megvannak a maguk előnyei és hátrányai, a mostani cikkben és a cikk második részében a mellékhatásokról lesz szó.

Elöljáróban annyit szükséges tudni, hogy ezek a tabletták a női hormonok közül ösztrogént, gesztagént vagy mindkettőt tartalmazzák, utóbbiak az úgynevezett kombinált fogamzásgátló tabletták. Az úgynevezett „minitabletták” („minipill”) ezzel szemben csak gesztagént tartalmaznak. A fogamzásgátló tabletták megfelelő használat esetén nagy biztonsággal akadályozzák meg a nem kívánt terhességet.

Akkor lássuk a mellékhatásokat, és azt, mikor kérdezz orvost!

fogamzasgatlasi kisokos noknek intima

Köztes vérzés, pecsételés

A két menstruáció közötti köztes hüvelyi vérzés vagy pecsételés nem valódi menstruáció, úgynevezett áttöréses vérzésnek is nevezik. A tablettaszedés megkezdése után 3 hónapon belül általában megszűnik ez a probléma. Fontos tudni, hogy a pecsételő vérzés nem jelenti azt, hogy a fogamzásgátló tabletta ne töltené be a funkcióját egészen addig, míg azt az előírások szerint szedjük, és nem marad ki egyetlen tabletta sem. Ha azonban a köztes vérzés 5 napnál hosszabb ideig tart vagy szokatlanul erős, érdemes felkeresni a nőgyógyászt.

Émelygés, hányinger

A tablettaszedés megkezdésekor néhányan enyhe hányingert, émelygést érezhetnek, ez azonban idővel megszűnik. Segíthet a hányinger elkerülésében, ha a tablettát étkezés közben vagy lefekvés előtt vesszük be. Erre a mellékhatása is vonatkozik, hogy amennyiben súlyos vagy 3 hónapnál hosszabb ideig fennáll, érdemes kikérni a nőgyógyász tanácsát.

Mellek feszülése, érzékenysége

 

Nézzétek meg az Anyás-Apás-on a további mellékhatásokat!

 

Forrás: Anyás-Apás

Írta: dr. Simonfalvi Ildikó radiológus főorvos

Hírlevél feliratkozás - Intima

Ha érdekelnek a legfrissebb híreink, tanácsaink a fogamzásgátlással kapcsolatban
és nem szeretnél lemaradni a szakértők, szakorvosok által írt cikkeinkről
iratkozz fel a FOGAMZÁSGÁTLÁS- hírlevelünkre:

 

Intima.hu logo

Ezek a tartalmak is érdekelhetnek:

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

 

Ajánlott orvosok

szülész-nőgyógyász és endokrinológus főorvos
Budapest

nőgyógyász-endokrinológus, gyermeknőgyógyász

Debrecen

endokrinológus, belgyógyász

Budapest

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 1 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások