Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

'Nem is látszol betegnek, inkább a fejedben kéne rendet tenni, nem?'

Ajánlom a Facebookon

Az utóbbi években szerencsére egyre több szó esik az endometriózisról, de ez sajnos nem volt mindig így. És bár mindinkább dőlnek a betegséget övező tabuk, még mindig vágnak az érintettek fejéhez olyan mondatokat, melyeknek soha nem lennének szabad elhangozniuk – sem a család és a barátok, de még inkább nem az orvosok szájából. Tabukról, megengedhetetlen mondatokról, személyes történetekről az Endometriózis Világnapon.

Szerző: Dr. Simonfalvi Ildikó, radiológus, szakújságíró

Szerző: Dr. Simonfalvi Ildikó | radiológus, egészségügyi-újságíró

„Nincs neked semmi bajod, hiszen nem is látszol betegnek.”
„Jaj, ne fújd már fel annyira, senkinek nem könnyű a menstruáció!”
„Kislányom, nekem is fájt, neked se lesz jobb, egy nőnek tűrnie kell.”
„Gratulálok, minden lelete negatív, ön egészséges. Ezt a dolgot inkább fejben kéne rendbe tennie, pszichológusnál járt már?”


Mondatok, melyekkel sok nő szembesült már, akiknél később endometriózist diagnosztizáltak. Ők a „szerencsések”, akik végül eljutottak a diagnózishoz – még ha sokszor sok éves, sőt évtizedes szenvedés, kálvária, orvostól orvosig járkálás, számos elutasítás és megaláztatás után. És ott vannak a többiek, akik továbbra is tűrnek és szenvednek, mert azt hiszik – hiszen azt nevelték beléjük –, hogy a fájdalmas menstruáció és az endometriózis többi tünete mind-mind a női lét természetes velejárója, amivel nincs mit tenni mást, mint elviselni.

„Pedig nem is látszol betegnek.”

Ha valakiről rögtön a szépség és a sportos egészség jut az eszünkbe, az az ausztrál fitneszkirálynő, Kayla Itsines. Pedig a csinos, hibátlan alakú 29 éves személyi edző éppen pár hete hozta nyilvánosságra évek óta magában cipelt titkát: endometriózisban szenved, és éppen második műtétéből lábadozik, amitől végre állapotának tartós javulását reméli. „Február 19-én újabb műtéten estem át az endometriózisom kezelésére – üzent több mint 12 millió követőjének az Instagramon. – Azért döntöttem úgy, hogy beszélek betegségemről, mert nagyon sok nő számára hosszú évekbe telik, míg diagnózishoz jutnak. Mindenkit arra szeretnék bátorítani, hogy ne szenvedjenek tétlenül a fájdalmas menstruációjuktól, hanem forduljanak orvoshoz.”

„Asszonyom, a leletei szerint ön teljesen egészséges, forduljon inkább pszichológushoz!”

Fran Bell 37 éves, férjével egy közép-angliai városban él – és évek óta hiába próbálkoznak a gyermekvállalással. Mostanra kiderült, hogy meddőségének oka: endometriózis. Az endometriózis diagnózisához vezető út általában sem rövid, hiszen a statisztikák szerint átlagosan 8–10 évig járkál a beteg egyik orvostól a másikig, míg kiderül a valódi ok, az asszony nem volt ennyire „szerencsés”: neki 18 évébe telt, míg fény derült endometriózisára. Ő is sok-sok órát töltött különböző szakorvosok várószobáiban üldögélve, és hosszú a sora az idők során felmerült diagnózisoknak az irritábilis bél szindrómától a mentális problémákig, míg eljutott a diagnózisig. „Nem hittek nekem, azt gondolták és sokan a szemembe is mondták, csak bebeszélem magamnak ezt a dolgot. A személyes véleményem az, hogy azért telt csaknem húsz évembe a diagnózis, mert az orvosok, akikhez kerültem, szinte egytől egyig férfiak voltak, akiktől nem sok megértést és együttérzést kaptam. Talán nem véletlen, hogy az első orvosnő, akivel összehozott a sors, rögtön rájött, hogy valójában mi is a bajom” – mesélte egy brit bulvárlapnak.

„Igen, a menstruáció fájdalommal jár, de melyikünknek nem?"

A brit televízió pár hónapja foglalkozott az endometriózis témájával. A műsorban érintettek beszéltek arról, milyen testi-lelki kínokat okoz számukra a betegség. Egy fiatal nő például elárulta, hogy már többször is megpróbálkozott öngyilkossággal: „Úgy éreztem, hogy meghalni jobb, mint együtt élni ezzel az állandó kínnal.” Egy másik megszólaló azt taglalta, hogy számára az jelenti a legnagyobb pszichés terhet, hogy újra és újra meg kell harcolnia a környezetével azért, hogy komolyan vegyék a betegségét. Sokan – hozzá egészen közel állók is – ugyanis állandóan azt mondogatják neki, hogy ez nem több egy kicsit nehezebb menstruációnál, és benne van a hiba, hogy túlreagálja a dolgokat.


Az endometriózis nem „csak” fájdalmas menstruáció!

Az endometriózis egy progresszív, azaz folyamatosan súlyosbodó nőgyógyászati állapot, mely jelenlegi tudásunk szerint nem gyógyítható véglegesen.

Egészen leegyszerűsítve azt mondhatjuk, hogy az endometriózist olyan méhnyálkahártyasejtek okozzák, melyek nem rendes helyükön, a méh üregében helyezkednek el, hanem máshol tapadnak meg. Az érintettség lokalizációja nagyon sokféle lehet, endometriózis esetén méh eredetű sejtek előfordulhatnak a petefészkekben, a hüvelyben, a belekben, a húgyhólyagban, a hashártyán, a hasüregben szinte bárhol, de akár a tüdőben, a szemben, a központi idegrendszerben, a bőrben és más helyeken is.
A probléma gyökere, hogy ezek a sejtek „rendes” helyükről távolabb is ugyanúgy méhsejtekként működnek: a női hormonok által irányítva növekszenek, vastagszanak, majd a menstruáció időpontjában leválva vérzést okoznak. Míg azonban a normális méhnyálkahártya leválása kapcsán keletkezett vér a méhszájon és a hüvelyen keresztül a külvilágba tud távozni, a rendellenes helyen megtapadt sejtek leválása által termelődött vér nem talál utat, így megreked, panaszokat és tüneteket okoz, és súlyos szövődményekhez vezethet.


Nem mindig okoz tüneteket, de meddőséget viszonylag gyakran

A legfontosabb kiemelni, hogy endometriózisa annak is lehet, aki semmilyen tünetet nem tapasztal magán. Ilyen esetekben általában úgy derül fény a betegségre, hogy egy pár gyermeket szeretne vállalni, de hosszabb ideig sem sikerül teherbe esni. Ilyenkor a meddőség okának kiderítésére indított vizsgálat igazolhatja az endometriózist. Egyes statisztikák szerint a meddő nők körülbelül 25−40 százalékánál endometriózis áll fenn.

Az endometriózis leggyakoribb tünetei: fájdalmas, görcsös, bőséges vérzéssel járó, sokszor elhúzódó menstruáció; rendszertelen havi vérzések, két menstruáció közötti vérezgetés; házasélet közben fellépő fájdalom; alhasi vagy háti fájdalom; valamint általános tünetek (állandó kimerültség, alvászavar, depresszió, szorongás, elszigetelődés, elmagányosodás).

Az endometriózis további tüneteit az szabja meg, hogy a betegség mely szerveket érinti, illetve milyen lokalizációban jelentkezik. Ennek megfelelően, például a petefészkeket érintő endometriózis tipikusan a peteérés idején fellépő fájdalmat okoz, illetve úgynevezett csokoládéciszták alakulhatnak ki. De ezen túlmenően a beleket vagy a húgyhólyagot érintő endometriózis is változatos tünetekkel jelentkezhet.

Az endometriózis pontos oka egyelőre nem ismert, kialakulására több elmélet is létezik. Diagnosztikája és terápiája egyaránt személyre szabott megoldásokat igényel.

A legfontosabb, hogy gondoljunk a betegség lehetőségére és az elhúzódó, fájdalmas menstruációt ne tekintsük az élet elkerülhetetlen velejárójának!
És még egy: fontos, hogy akit endometriózissal diagnosztizáltak, tisztában legyen vele, hogy problémájával nincs egyedül, hiszen e betegség sokkal gyakoribb, mint azt korábban gondoltuk.

Endometriózis betegtájkoztató oldal

Ismerd meg az endometriózis tüneteit, kezelési lehetőségeit, specialistáit >>


Írta: dr. Simonfalvi Ildikó radiológus, egészségügyi-újságíró

Forrás: 

Daily Mail 2020. augusztus 15., 2020. október 19., 2021. március 5.
Mayo Clinic
NHS

Hírlevél feliratkozás - Intima

Ha nem szeretnél lemaradni legfrissebb cikkeinkről, iratkozz fel tematikus hírlevelünkre:

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

Ajánlott orvosok

általános nőgyógyász, szülész-nőgyógyász, meddőségi specialista

Budapest
szülész-nőgyógyász és endokrinológus főorvos
Budapest

szülész-nőgyógyász főorvos, nőgyógyászati sebész, robotsebész

Budapest

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 0 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások