Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Mik az endometriózis kezelési lehetőségei?

Ajánlom a Facebookon

Az endometriózisról szóló cikkünk bevezető részéből kiderültek az endometriózissal kapcsolatos legfontosabb információk, a második részből pedig az is, milyen vizsgálatok alkalmasak a betegség gyanújának igazolására. A diagnózis tehát már megszületett, de milyen lehetőségek vannak a tünetek enyhítésére és a betegség gyógyítására? 

Szerző: Dr. Simonfalvi Ildikó, radiológus, szakújságíró

Szerző: Dr. Simonfalvi Ildikó | radiológus, egészségügyi-újságíró

Endometriózis kezelése

 

Amint bebizonyosodott, hogy panaszait endometriózis okozza, orvosa meg fogja vitatni önnel a kezelési lehetőségeket.

Melyek az endometriózis kezelési lehetőségei?

Elöljáróban fontos leszögezni, hogy jelenleg nem ismert olyan módszer, mellyel az endometriózis oka véglegesen megszüntethető, így a betegség végérvényesen gyógyítható lenne. Azonban számos eszköz van az orvosok kezében a tünetek enyhítésére, az életminőség javítására és a gyermekvállalási esélyek növelésére. Az egyes módszerek közötti választást az elváltozások elhelyezkedése, száma és mérete – egy szóval a betegség súlyossága – mellett a beteg egyéni körülményei szabják meg. Az orvos igyekszik olyan kezelési tervet összeállítani, mely a beteg életmódjának, jövőbeni terveinek és állapotának a leginkább megfelel, így a terápiás terv mindig az orvos és a beteg közötti konszenzus eredménye kell, hogy legyen.

Az endometriózis kezelésének három fő pillére van:

  • fájdalomcsillapítás
  • hormonkezelés
  • műtét

Endometriózis kezelése - fájdalomcsillapítás

Többféle gyógyszer létezik a fájdalom csökkentésére, melyek jelentős része fájdalomcsillapító hatásán túl gyulladáscsökkentő hatást is kifejt – ez ugyancsak előnyös lehet endometriózis eseteiben. A fájdalom mértékétől függően elegendőnek bizonyulhat a jól bevált, a patikákban orvosi vény nélkül is kapható készítmény, de súlyosabb fájdalom esetén vényköteles fájdalomcsillapító használata is szükségessé válhat. Extrém esetekben, igen heves fájdalom esetén fájdalomspecialistával történő konzultáció javasolt fájdalomambulancián.

Endometriózis kezelése - hormonkezelés

Az endometriózis hormonterápiájának célja, hogy az endometriózis-gócokat valamilyen módon rábírja arra, hogy ne növekedjenek és szaporodjanak tovább. A kezelés során alkalmazott hormonok egy része a peteérés leállítása révén hat, melynek hatására a gócok összezsugorodása, ideális esetben eltűnése várható.

A hormonkezelésre használt szerek egy része eredetileg fogamzásgátló tablettaként törzskönyvezett szer, mely – nevének megfelelően – megakadályozza a terhesség létrejöttét, ezért nem alkalmas olyan nők kezelésére, akik gyermeket terveznek. Ám ezen a ponton fontos megjegyezni, hogy az endometriózis hormonkezelésére használt szerek nem mindegyike rendelkezik fogamzásgátló hatással, ezért a nem kívánt terhesség megelőzésére egyéb fogamzásgátló módszerek lehetnek szükségesek!

   Az endometriózis hormonkezelésének lehetőségei:

  • kombinált hormontartalmú fogamzásgátló tabletták vagy tapaszok
  • folyamatos hormonfelszabadulást biztosító méhen belüli fogamzásgátló eszközök („spirálok”)
  • injekciós hormonkészímények
  • tabletta formájában szedhető egyéb hormontartalmú készítmények

 

 

A hormonkezelés hatására a menstruáció időlegesen szünetelhet, illetve a jelentkező havi vérzés gyengébbé válhat, és az azt kísérő fájdalom is mérséklődhet vagy meg is szűnhet – ez mind a jobb életminőség irányában hat.

A hormonkezelés pontos mikéntje, a kezelés során alkalmazott egyes hormonok javallatainak, hatásainak, mellékhatásainak, előnyeinek és hátrányainak ismertetése messze meghaladná egy ilyen rövid tájékoztató kereteit. Ezzel kapcsolatos kérdéseivel forduljon orvosához, aki az adott szituáció ismeretében tud részletes tájékoztatást adni.

Endometriózis betegtájékoztató - Intima.hu

Az endometriózis tüneteiről, diagnózisáról és kezeléséről tájékoztató oldalunkon olvashatsz bővebben! >>

Endometriózis kezelése - műtét

A műtét célja a kimutatott endometriózis-gócok minél teljesebb körű eltávolítása. Azt, hogy egyáltalán lehetőség van-e a gócok sebészeti eltávolítására, azok elhelyezkedése, száma, nagysága, illetve környezetükhöz való viszonyuk szabja meg. Amennyiben a betegség például belet vagy a húgyhólyagot is érinti, szükségessé válhat bélsebész vagy urológus bevonása. A műtétre sor kerülhet a diagnózis felállítását követően azonnal vagy akár egy későbbi időpontban is.

Technikáját tekintve a műtét alapvetően kétféle lehet:

  • Laparoszkópia (úgynevezett „kulcslyuk-sebészet”). Ilyenkor a hasfalon ejtett nyíláson keresztül optikával ellátott eszközt vezetnek be. A laparoszkópia történhet diagnosztikus célból, az endometriózis-gócok feltérképezésére; a gócok eltávolítására sor kerülhet azonnal (egy ülésben) vagy egy későbbi időpontban (két ülésben).
  • Laparotómia (úgynevezett hasfali metszés). Súlyosabb esetekben, amikor a gócok nagyok, illetve nehezen elérhető helyen találhatók, szükségessé válhat hasi metszésen keresztül nagyobb feltárással úgynevezett nyitott műtét végzése. A laparotómia során mód van a méh és/vagy egyik vagy mindkét petefészek eltávolítására is, amennyiben a betegség jellege ezt kívánja meg.

Ha mindent megtennél azért, hogy babád szülessen, kezdd ezzel! 
Útvesztők helyett - Termékenységi program >>



Egyéb kezelési lehetőségek endometriózis során

Számos egyéb kiegészítő módszerrel is próbálkoztak már az endometriózis tüneteinek enyhítésére. Fontos azonban tudni, hogy ezek hatásosságát nem támasztják alá olyan vizsgálatok, melyeket megfelelő tudományos kritériumok alapján folytattak volna le. Ilyen kiegészítő módszer lehet a testmozgás, a diéta, a pszichoterápia, az akupunktúra, a vitaminpótlás stb.

 

Amennyiben bármilyen kiegészítő módszer alkalmazását fontolgatja az endometriózis kezelése során, előzetesen mindenképpen konzultáljon orvosával!

 

Írta: Dr. Simonfalvi Ildikó radiológus főorvos, szakújságíró 

Forrás:
ACOG 
Endometriosis.uk 
Patient.info 
UpToDate 

Intima.hu logo

 

Intima: Melyek az endometriózis tünetei?

  • fájdalom - főleg a menstruációs vérzés előtti és alatti fájdalom, amely súlyosabb, mint a "normális menstruációs görcsök",
  • fájdalom a házasélettel összefüggésben,
  • meddőség,
  • rendszertelen erős vérzések,
  • fáradékonyság,
  • menstruáció során fájdalmas bélmozgások,
  • véres széklet,
  • deréktáji fájdalmak,
  • hasmenés vagy székrekedés,
  • esetleg egyéb béltünetek,
  • vizelési panaszok közül fontos a görcsös vizelés és a vérvizelés.

endometriózis teszt - Intima.hu 

 

Intima.hu logo

Hírlevél feliratkozás - Intima

Ha érdekelnek a legfrissebb híreink, tanácsaink az endometriózissal kapcsolatban
és nem szeretnél lemaradni a szakértők, szakorvosok által írt cikkeinkről
iratkozz fel az ENDOMETRIÓZIS-hírlevelünkre:

 

 

Kapcsolódó tartalmak:

 

Ajánlott orvosok

szülész-nőgyógyász főorvos, nőgyógyászati sebész, robotsebész

Budapest

szülész-nőgyógyász, nőgyógyászati daganatsebész

Budapest

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 0 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Azért a testmozgást és a pszichoterápiát mint bizonyítatlan hatású dolgokat leírni, amiket csak orvosi konzultáció mellett szabad csinálni (vastag betű, kiemelés), mindezt a 21. században, egy orvostól, egy egészségügyi ismeretterjesztő cikkben...priceless.