Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Emlőrák fiatal korban is kialakulhat

Ajánlom a Facebookon

Az emlőrákkal − és úgy általában a rosszindulatú daganatokkal – kapcsolatban gyakori tévhit, hogy ezek a betegségek csak az idősebb embereket érintik. Különösen sajnálatosak azok az esetek, amikor maga az egészségégügyi dolgozó küldi el a rákgyanúval nála jelentkező fiatal beteget arra hivatkozva, hogy „maga még túl fiatal ahhoz, hogy rákos legyen”. 

Szerző: Dr. Simonfalvi Ildikó, radiológus, szakújságíró

Szerző: Dr. Simonfalvi Ildikó | radiológus, egészségügyi-újságíró

A mellrák fiatalon is támadhat!


A valóság az, hogy az emlőrák bármely életkorban kialakulhat, és akár már egészen fiatal korban is jelentkezhet. A fiatalkori mellráknak több speciális vonatkozása van mind a háttér, mind a diagnosztika és terápia, mind pedig a beteg további életére gyakorolt hatások szempontjából. Ez utóbbi esetében elég csak arra gondolni, hogy a nők természetes vágya, hogy gyermekük legyen – és erre emlőrák kezelése után is van lehetőség.

A fiatalkori emlőrákért sok esetben a genetika a felelős

Ahogy a bevezetőben is szó esett róla, az emlőrák előfordulása nincs életkorhoz kötve. Azokban az esetekben azonban, amikor a betegség különösen fiatal korban jelentkezik, fel kell, hogy merüljön az örökletes mellrák gyanúja. Az örökletes emlőrákok az összes eset körülbelül 10 százalékát teszik ki, azaz körülbelül minden tizedik emlőrák okaként mutatható ki genetikai hiba, úgynevezett mutáció. A genetikai hiba az esetek túlnyomó többségében úgynevezett BRCA1- vagy BRCA2-mutáció-hordozás.

Örökletes emlőrákot valószínűsít, ha

  • az emlőrák fiatal korban jelentkezik;
  • a család egyik vagy több tagjánál korábban már előfordult hasonló típusú daganat, melyre ugyancsak hasonlóan korai életkorban derült fény;
  • a daganat mindkét mellben egy időben jelentkezik, vagy az egyik oldalon diagnosztizált emlőrákot bizonyos idővel hasonló elváltozás megjelenése követi a másik mellben is;
  • az emlőrák férfiaknál alakul ki (mely nem örökletes formák esetében rendkívül ritkának számít);
  • az emlőn kívül a petefészekben is létrejön rosszindulatú daganat, esetleg a családban halmozottan fordul elő rákbetegség (prosztata-, agy-, méhtestrák stb.).

Az örökletes emlőrák nagyobb éberséget igényel

Amennyiben a körülmények alapján felmerül örökletes emlőrák gyanúja, genetikai vizsgálat tisztázhatja a háttérben álló mutáció típusát. Ilyen esetekben célszerű kideríteni azt is, hogy a család más tagjai is hordozzák-e a betegséget okozó eltérést. Amennyiben bebizonyosodik, hogy igen, esetükben az átlagosnál intenzívebb protokoll alkalmazása szükséges. Mivel az örökletes emlőrák általában fiatalabb korban jelentkezik, genetikai ok gyanújakor a szűrést is korábban kell elkezdeni. Ennek módja is eltér a megszokottól, hiszen fiatalabb korban az emlő szerkezete kicsit más, ezért a mammográfia helyett az ultrahangvizsgálat az általánosságban választott módszer, illetve ahol lehetőség van rá, végezhető mágnesrezonancia- (MR) vizsgálat is, mely az emlőszerkezet ábrázolásának legérzékenyebb eszköze.

A korai felismerés szempontjából elengedhetetlen az önvizsgálat, mely rendszeres végzése esetén már korábban felfedezheti a daganatot, mint az évente időzített képalkotó vizsgálatok.

Itt is fontos kiemelni, hogy állítsanak bármit is nem ellenőrzött pontosságú, bizonytalan hátterű módszert (például lézer mammográfiát, termográfiát) kínáló, jellemzően szakmai szervezetek által nem akkreditált diagnosztikai központok,

az emlőrák szűrésének megbízható módszere kizárólag a mammográfia és a mell ultrahangvizsgálata, illetve újabban az MR-vizsgálat, melyet semmilyen más „csodamódszer” nem helyettesíthet!

 
Az életkor a terápia megtervezésénél is fontos tényező

Az emlőrák egyre fiatalabb, még rendszeresen menstruáló nőknél alakul ki, aminek azért van jelentősége, mert az emlőrákok jelentős hányada hormonérzékeny daganat, vagyis az ösztrogén nevű női hormon serkenti a daganat kialakulását és növekedését.

Az ilyen daganatok kezelésének fontos eleme a legalább öt éven át alkalmazott hormonterápia (endokrin terápia), melynek célja az ösztrogén hatásának elnyomása, ami végül menopauzához, klimaxhoz hasonló állapotot eredményez: elmarad a menstruáció, a petefészkek működése kimerül. A kialakult helyzet pedig egyáltalán nem kedvez a gyermekvállalásnak, a terhesség esélyének – de vannak lehetőségek.

Korai tervezéssel nem lehetetlen a gyermekvállalás

Gyakori probléma, hogy öt év múltán a petefészkek már nem alkalmasak a terhességre. Ha azonban jó előre gondolkodunk, ma már lehetőség van arra, hogy a petesejteket az orvosok levegyék és tárolják addig is, amíg a beteg már ésszerű kockázat mellett gyermeket vállalhat. Erre speciális intézmények működnek, ahol a levett petesejteket a későbbi felhasználásig megfelelő körülmények között tárolják.

Terhesség természetes úton vagy mesterséges megtermékenyítéssel

Természetes úton is létrejöhet a terhesség, hiszen ezek a betegek fiatalok, így szervezetük is viszonylag gyorsan képes regenerálódni a kezelések után. Ennek jeleként sokszor igen rövid idő alatt visszatér a menstruáció, mely a kezelések alatt szünetelt. Ez azonban egyrészt nem mindig következik be, másrészt a kezelések hatással lehetnek a termékenységre, a teherbe esési esélyekre is, hiszen a gyógyszerek hatására a petesejtek minősége is rosszabbodhat. Ehhez járul még, hogy a biológiai óra a kezelések alatt is ketyeg, és akár néhány év is sokat ronthat a teherbe esési esélyeken. Azonban megfelelő szülészeti-nőgyógyászati háttér birtokában emlőrák kezelése után is biztonságosan és sikeresen lehet vállalkozni a terhességre és gyermekszülésre.

Amennyiben pedig természetes úton nem fogan meg a terhesség, ma már korszerű és eredményes mesterséges megtermékenyítési módszerek, lombikprogramok állnak rendelkezésre, és alkalmazzák ezeket széles körben.


Emlőrák kezelése után a terhesgondozás különösen nagy gondosságot igényel

Egyáltalán nem számít kuriózumnak, amikor emlőrák miatt kezelt betegek problémamentes terhességet követően egészséges gyermeknek adtak életet. Ilyen esetekben már a tervezés időszakában, majd a terhesség alatt

mindvégig szoros együttműködés szükséges a terhességet nyomkövető és a szülést levezető szülész-nőgyógyász és a beteget tartósan gondozó, a betegség előzményeit pontosan ismerő onkológus között


Emlőrák a szoptatás fényében

Vannak ritka esetek, amikor az emlőrákra éppen a szoptatás idején derül fény. Ezt azért különösen fontos észben tartani, mert előfordul, hogy a daganat első tüneteit – tévesen − a szoptatás következményének, a tejmirigyek gyulladásának tulajdonítják, holott azok már a rákbetegséget jelzik. Ezért elengedhetetlen, hogy minden gyanús tünet esetén forduljunk orvoshoz, hogy megfelelő kivizsgálás tisztázhassa, hogy a kettő közül melyik esettel állunk szemben.

A szoptatás másik aspektusa az emlőrák vonatkozásában az a – betegek által gyakran feltett – kérdés, hogy emlőrák kezelése után is mód van-e arra, hogy az anya szoptassa újszülöttjét. Akár műtét után is vállalható gyermek, sőt az anya ép melléből akár még szoptathatja is a babát. De akkor sem történik semmi helyrehozhatatlan a gyermek egészsége vagy későbbi élete szempontjából, ha erre nincs mód, ilyen esetekben teljesen elfogadható és megfelelő megoldást jelentenek a korszerű tápszerek.

 

Összefoglalva:

  • Az emlőrák nem csak az idős nők betegsége, fiatal korban, sőt férfiaknál is előfordulhat.
  • Az emlőrákok 10 százalékának hátterében genetikai mutáció áll, melyre különösen akkor megalapozott a gyanú, ha a betegség fiatal korban jelentkezik.
  • Örökletes emlőrák családi előfordulásakor intenzív szűrési protokoll szükséges, melynek fontos eleme a rendszeresen elvégzett önvizsgálat is.
  • Emlőrák kezelését követőn is vállalható terhesség, ennek előkészítése, követése és a szülés megtervezése azonban különösen nagy odafigyelést igényel, mely szoros együttműködést tesz szükségessé a szülész-nőgyógyász és az onkológus között.

 

 Írta: Dr. Simonfalvi Ildikó radiológus főorvos, az Intima.hu szakújságírója

Emlődaganattal diagnosztizáltak? Nem hagyunk magadra!

IRATKOZZ FEL BETEGTÁMOGATÓ HÍRLEVELÜNKRE!

Emlőrák - a diagnózis, amit senki nem akar hallani, mégis 8-9 nőből 1-et érint… Ha Téged is, akkor ezen az úton szeretnénk támogatni és olyan információkkal, tanácsokkal ellátni, melyeket nem biztos, hogy orvosod elmondott, vagy minden kérdésedre válaszolni tudott, de mi összegyűjtöttük neked - szakorvosok, egészségügyi szakértők bevonásával!

Feliratkozást követően 13 héten keresztül, 13 olyan hasznos anyagot küldünk email címedre, melyek a leggyakrabban felmerülnek emlőrák érintettek életében, vagy melyekről éppen senki nem beszél, pedig fontos lenne! Az első levelet mindjárt a regisztrációd után olvashatod! 

IRATKOZZ FEL MOST!

Matics Kata, Intima.hu alapítója

Matics Kata az Intima.hu alapítója

  Intima.hu logo

Ezek a tartalmak is érdekelhetnek:

Ajánlott orvosok

radiológus főorvos, szakfordító, szakújságíró

Budapest

radiológus főorvos


Budapest

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 2 Ratings )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások