Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Hogyan kerüljük el a felfázást

Ajánlom a Facebookon

Közeledik a karácsony és lassan az idő is hidegebbre fordul. A mínuszok beköszöntével automatikusan jön a felfázási szezon is, ilyenkor a nőtársadalom jelentős többsége kínlódik a tünetekkel.

Ha tél közepén - főleg éjszakánként - a szokottnál jóval gyakrabban meg kell látogatnunk a mellékhelyiséget - akár óránként többször is, mert erős vizelési ingert érzünk - ha fáj a hasunk, és mindemellett a pisilés égető fájdalmat okoz, szinte biztosak lehetünk benne, hogy a tüneteket hólyaghurut okozza.

Petefészek gyulladás, felfázásA felfázást - más néven hólyaghurutot - egy baktériumnak köszönhetjük, az esetek 70-95%-ában ez a kórokozó az E-coli törzsből kerül ki. Egy felszálló fertőzésről beszélünk, mely a húgycsövön keresztül vándorol fel a belső szervekhez, és leggyakrabban a húgyhólyag nyálkahártyáját támadja meg. Súlyosabb esetekben egészen a vesékre is ráhúzódhat, ezért érdemes fokozottan odafigyelni magunkra. A tünetek bármennyire kellemetlenek legyenek is - gyakori, sürgető vizelési inger, fájdalmas és csak csordogáló végeredmény, alhasi fájdalmak - legtöbbször csak legyintünk rá, hogy egy mezei felfázás csak nem okozhat nagy gondot, de nem árt tudni, hogy például a rendszeresen visszatérő hólyaghurut mögött immungyengeség, cukorbetegség és húgyúti rendellenesség is állhat.

Ha a fenti tünetek előfordulnak, érdemes mielőbb orvoshoz fordulni!

Regisztrálj oldalunkra, használd menstruációs naptárunkat, keress cikkeink között, élj egészségesen!

 

TopTippek, hogyan kerüld el a felfázást

1. Higiénia

Kutatások bizonyították, hogy a felfázások elsődleges okozója a nem megfelelő higiénia. Tehát nem a kilógó derék, vagy a mezítláb való közlekedés, hanem a helytelen tisztálkodás! Alapnak számít - főleg most - H1N1 járvány közepén, hogy naponta többször is mossunk kezet. Nem elegendő leöblíteni kezünket, hanem fordítsunk időt és elegendő meleg vizet és lehetőség szerint folyékony szappant kezünk alapos megtisztítására. (Először vizezd be a kezed, majd 10-20 másodpercig jó alaposan szappanozd be kezedet, és ezt követően öblítsd csak le meleg vízzel. A szárításhoz lehetőség szerint használj naponta, kétnaponta friss, tiszta törülközőt.)
Ezek persze alapdolgok, mindenki fürdik, WC után kezet mos, és már kislányként megtanultuk merről merre töröljünk, de azt talán nem is gondolnánk, hogy egy kellemes együttléttől nem csak a nemibeteg-gondozóban, de az urológusnál is kiköthetünk.

 

2. Réteges öltözködés

Az előbbiekben már szó esett arról, hogy nem feltétlenül a lenge öltözködés a felelős a felfázásért, azonban azt illik tudni, hogy hideg időben a szervezet mire, hogyan reagál. Ha például kilógó derékkal indulunk neki a mínuszoknak, akkor nagyobb esélyünk van a fertőzésekre is. Hideg hatására az erek összehúzódnak, ilyenkor a vérbőség csökken ugye, az pedig a nyálkahártya megfelelő védekezéséhez feltétlenül szükséges. Ráadásul a hűvös, nedves idő, mind a baktériumok, mind a vírusok legkedvesebb közege, tehát nem is mondtak anyukáink, nagymamáink nagy hülyeséget annak idején, amikor két réteggel többet adtak ránk.

 

Felfázás, hólyaghurut betegtájékoztató oldal

Segítség felfázás, hólyaghurut esetén >>


3. Használjunk PAMUT alsóneműt

Az öltözködéssel kapcsolatban a másik nagyon fontos dolog olyan ruhadarabok viselése, - főként alsóműben, amelyek légáteresztő anyagból készültek. Amúgy se hordjunk műszálat sehol, de intim régiókban különösen ajánlott a teljes mellőzésük. A nejlon ugyanis jó barátja minden baktériumnak, hiszen a legkellemesebb, levegőtlen, nedves helyet tudja biztosítani nekik, így hamar szaporodnak, mi meg csak nézhetünk, hogy a kedvenc csipketangánk hogyan válik a visszatérő, elsőszámú ellenségünkké.

4. Fogyasszunk napi 2-3 liter folyadékot

Mindenhonnan azt halljuk, hogy a sok-sok folyadék jótékony hatással van a szervezetünkre, és lám, felfázás ellen is védekezhetünk vele. Mivel az elfogyasztott folyadék egy idő után közvetlen kapcsolatot mutat a húgyszervekkel, talán nem is olyan meglepő a dolog. Ha ledöntünk napi 2-3 liter vizet, kezdődő tüneteknél esetleg gyógyteát - a csalán, medveszőlő vagy zöld tea is nagyon hatásos lehet -, akkor még csírájában irtjuk ki a szervezetünkből a bacikat. A folyadék ugyanis remekül átmossa a hólyagot, a baktériumoknak így nincs idejük szaporodni, tehát felfázás sem lesz a dologból. Ezért fontos az is, hogy csak kritikus szituációkban tartsuk vissza az ingert, ugyanis a ki nem ürített vizeletben a kórokozók száma félóránként duplázódik.

 

5. Eddzük az immunrendszerünket

Mint minden betegségnél, a felfázásnál is kardinális szempont az immunrendszerünk épsége. Ha éppen le vagyunk pukkanva, sokkal könnyebben esünk ágynak egy aprócska náthától is, és bizony a felfázás is komplikált szövődményeket okozhat, akár egészen komoly vesegyulladást is. A felfázás kezelése - baktérium-infekció révén - antibiotikummal történik, - azonban nem túl szerencsés, ha évente többször van rá szükség. Létezik ugyanis a baktérium rezisztencia, mely annyit tesz, hogy kialakulhatnak olyan baktériumtörzsek, melyeket egyáltalán nem hat meg a lórúgásnyi antibiotikum sem. Ezért fontos, hogy elsődlegesen a saját, jól képzett limfocitáink tudják legyűrni a bacilusokat, és akkor egy tényleges felfázásból sem fogunk érezni semmit.

Intima TopTipp

  • Ha szükségét érezzük, azonnal menjünk WC-re! A vizelet hosszas visszatartása súlyosbítja a problémát.
  • Ha gyakran hidegek a végtagjaink, próbáljuk ki a Kneipp-féle hideg-meleg váltófürdőt és a rendszeres szaunázást, ezek serkentik a vérkeringést.
  • Uszodában, ha kijöttünk a medencéből, azonnal törülközzünk meg és öltözzünk át! Gyakran a nedves fürdőruha hosszan tartó medencegyulladást okoz.

 

Intima.hu

Intima.hu logo

Ezek a tartalmak is érdekelhetnek: 

 

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

Ajánlott orvosok

urológus

Budapest

andrológus szakorvos

Budapest
andrológus, urológus szakorvos
Budapest

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 0 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások