Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Így fogyasztunk egészségügyi információkat a neten

Ajánlom a Facebookon

Az internet forradalmasította az egészségügyi információkhoz való hozzáférést a páciensek számára. A számos pozitív hatás mellett ugyanakkor fel kell hívni a figyelmet az online egészségügyi kommunikáció veszélyeire is, amelyek sajnos számos esetben kifejezetten károsak és veszélyesek is lehetnek. Ez akár nehezítheti a betegek gyógyulását, sőt, súlyos esetekben akár a páciens halálához is vezethet. A szakmaiatlanság, a hozzá nem értés, vagy az anyagi haszonszerzés céljából született online anyagok a páciensek számára igen nehezen megkülönböztethetőek a valóban hasznos, felkészült weblapoktól.

 

Egészségügy a neten - Intima.hu

Dr. Horváth Tamás és Dr. Varga Zsuzsa cikke eredeti formában, teljes terjedelmében az OTSZOnline.hu oldalán olvasható.

Az internet megjelenése és rohamos terjedése egyfajta információs for­radalom formájában megváltoztatta a vi­lágot, a hírolvasási szokásainktól kezdve a kereskedelmen át az emberi kapcsolatainkig az életünk minden területén. Az okostelefonoknak és a mobilinternetnek köszönhetően napi 24 órában online le­hetünk és vagyunk is. A világháló termé­szeténél fogva változást hozott az egész­ségügyben, mind a betegek, mind az egészségügyben dolgozók oldaláról, de a szereplők együttműködésében is. Ennek a változásnak az orvosi gyakorlatban talán leggyakrabban tapasztalható aspektusa a betegek szabad hozzáférése az egészség­ügyi jellegű információhoz. A HáziPatika.com friss felmérése szerint a felnőtt, inter­netet használó magyar betegek 75%-a tájékozódik egészségügyi problémája kapcsán az interneten, és 48%-uk az egészségével kapcsolatban elsődleges információfor­rásnak az internetet nevezi meg. A jelen írás szerzői fül-orr-gégészként dolgoznak, emellett évek óta heti rendszerességgel publikálnak az interneten magánrende­lőjük blogjában (enthouse.blog.hu), ezért napi szinten találkoznak a fenti jelenséggel. 

Az online egészségügyi információfogyasztásnak pozitív hatásai

Az internet megjelenése és elterjedése előtt a betegek érdemi egészségügyi fel­világosítására főleg az orvosi vizitek alkal­mával volt lehetőség. Bár régóta vannak edukációs célú kiadványok, illetve tévémű­sorok, ezek csak szerény mértékben járul­tak hozzá a betegfelvilágosításhoz. Ehhez képest manapság a betegek a világháló se­gítségével nagyjából ugyanahhoz az orvosi tartalomhoz férnek hozzá, mint a szakem­berek. Ez komoly előre­lépést jelent a betegek felkészültségében.

Az érintettek az egészségügyi weboldalak segítségével:

  • jobban megért­hetik az emberi szervezet működését,
  • a be­tegségek kialakulásának okát,
  • a kivizsgá­lási és kezelési lehetőségeket,
  • a szükséges információval felvértezve ideális esetben jobban tudják súlyozni a panaszaikat.

Az internet az egészségügyet jelen­tősen tehermentesíteni tudja, és nemcsak úgy, hogy a betegek a világháló segítségével célirányosabban veszik igénybe az egészség­ügyet, hanem a már kezelés alatt álló bete­gek gondozása révén is. 

Az egészségügyi szolgáltató, a szakma oldaláról nézve pedig a felvilágosult be­teget gyorsabban, hatékonyabban lehet kivizsgálni, könnyebb megértetni vele a további diagnosztikai vagy terápiás lépéseket, könnyebben vezethető, elkerül­hetők a felesleges vizsgálatok, nőhet az ellátással kapcsolatos megelégedettség. Az internet segítségével hatékonyabbá válhatnak a szűrővizsgálatok is.

A könnyű információszerzés veszélyei, problémái - avagy mire figyeljünk oda egészségünkkel kapcsolatos tartalmak olvasásakor?

Az egészségügyi weboldalak tartalmának minősége fino­man szólva is egyenetlen.

Egy 2013-as walesi felmérés során, amelyben az egészségügyi weboldalak megbízhatóságát és validitását mérték fel az ún. DISCERN kérdőív segítségével, hat gyakori fül-orr-gégészeti kórképre történő Google-keresések so­rán megállapítást nyert, hogy a weboldalak átlagosan gyenge minőséget képviselnek, közel negyedük a legrosszabb minősítést kapta, és csak 10% kapott kitűnő értékelést. Ráadásul az online egészségügyi informá­ció értelmezhetőségét és használhatóságát vizsgáló LIDA kérdőív szempontjai szerint a kapott felvilágosítás a laikusok számára jellemzően csak közepes mértékben bizo­nyult hasznosnak. Természetesen az érem másik oldala, hogy a betegek jelentős ré­szénél komoly gondok vannak a szövegértéssel és az általános egészségműveltséggel, ami a befogadó oldalról nehezíti meg az online betegedukációt.


Bizonyos típusú betegségekben szenvedők jó eséllyel beleütköznek a nyu­gati orvoslás korlátaiba, ami teljesen érthető módon arra motiválja őket, hogy az internet segítségével saját kezükbe vegyék az egész­ségük menedzselését, reménykedve abban, hogy így talán rábukkannak egy, a kezelőor­vosuk által javasolt terápiánál hatékonyabb, egyszerűbb, esetleg végleges gyógyulást ígérő megoldásra.


Az orvostudomány korlátozott eredményei miatt itt a legna­gyobb az a piaci rés, amit a nem ellenőrzött gyógytermékeket árusító cégek, illetve az akár teljes felépülést és panaszmentességet ígérő, alternatív gyógymódokkal foglalkozó rendelők, orvosok, sőt valós egészségügyi tudást nélkülöző személyek ki is használnak, és ehhez kiváló felületet nyújt az internet.

Jó ha mindenki tudja, mennyire nem a szakmaiságon múlik az,
hogy ki található meg a Google első oldalán! (szerk.)

A világhálón könnyen előtérbe lehet kerülni, ha valaki jó honlapot készít, és/vagy pénzt fektet a marketingbe, és ezek segítsé­gével bizonyos keresési kifejezéseket illetően a keresőprogramok találati listáinak élére ke­rülhet. Hogy melyik honlap hányadik találati helyen bukkanjon fel a keresőprogramokban adott kulcsszavakra történő keresés során, az szinte kizárólag pénz, illetve honlapkészítési stratégia kérdése.

Nem szükséges, hogy a he­lyezés mögött bármiféle hitelesség vagy szakmaiság álljon!

Csak gondoljunk bele, hogy akár több száz weboldal is foglalkozhat egy adott betegséggel, keresés során jellemzően csak az első találati oldalon megjelenő linkekre kattintunk, ezért a „győztes mindent visz” elv alapján rendkívül fontos kérdés, hogy milyen minőségű és hitelességű információval találkozunk a keresőprogra­mok első oldalán.

A weboldalak minőségén túl további po­tenciális problémaforrás, hogy bár a betegek jelentős része az orvosi vizit előtt utánanéz a panaszainak, betegségének és a rá váró beavatkozásnak, nem minden esetben ér­telmezik kezelőorvosukkal az online felülete­ken szerzett tudásukat, hanem a szakember megkérdezése nélkül, saját maguk döntenek a rendelkezésükre álló, nem okvetlenül hite­les információ alapján. 

Lehetséges megoldások

A fenti problémák kiküszöbölése nagyon nehéz, maradéktalanul minden bizonnyal nem is lehetséges, azonban számos pon­ton lehet tenni a jobb minőségű online betegfelvilágosításért.


Egyik javítási lehetőség, hogy meg­próbáljuk megtanítani a betegeknek, melyik egészségügyi weboldalnak higgyenek, me­lyiket fogadják el hiteles forrásnak, és melyi­ket ne.

 

Pl. ha ismert a honlap szerzőjének ki­léte, az illető orvos, ott az elérhetősége, nem szponzorált az oldal, és megadja a felhasz­nált szakmai forrásokat is, akkor nagyobb eséllyel hiteles, mint egy olyan weboldal, amit valamilyen egészségügyi terméknek dedikáltak, az ott fellelhető szöveg szerző­jének feltüntetése nélkül, kiegészítésként, terméktámogatási céllal szól csak egy be­tegségről és annak kezelési lehetőségeiről.

Konklúzió

Az internet az orvoslást is forradalmasítot­ta, már önmagában azzal a hozadékával is, hogy a betegek is sokkal több egészségügyi információhoz férnek hozzá. Ez számos szempontból komoly előrelépést jelent, növeli a betegek egészségtudatosságát, ja­víthatja a betegedukációt, egyszerűsítheti a betegutakat az egészségügy útvesztői­ben. Ugyanakkor az egészségügyi honla­pok szakmai minőségének egyenetlen vol­ta, a szövegérthetőségi problémák, illetve sok esetben a hitelességet megkérdőjelező üzleti befolyásoltság miatti hibás informá­ciók ronthatják az online betegedukáció hatékonyságát. Ezen leginkább maguk az orvosok, szakmai szervezetek tudnak segí­teni hiteles online egészségügyi információ létrehozásával, emellett a betegek digitális műveltségének, készségeinek javítása is jó irányban befolyásolhatja az online tartalmak helyes értelmezését.

Szerzők: Dr. Horváth Tamás, Dr. Varga Zsuzsa - Fül-orr-gégész szakorvosok, ENT House Budapest magánrendelő és Bajcsy- Zsilinszky Kórház, Fül-Orr-Gégészeti Osztály, Budapest

Forrás: a cikk eredeti formájában, teljes terjedelmében, a felhasznált szakirodalmi forrásokkal ide kattintva tekinthető meg > Online egészségügyi információ: pozitívumok, problémák, megoldások <

az Intima.hu ajánlásával

Hírlevél feliratkozás - Intima

Ne maradj le legfrissebb cikkeinkről,
iratkozz fel AJÁNLÓ-hírlevelünkre:

Ajánlott orvosok

általános nőgyógyász, szülész-nőgyógyász, meddőségi specialista

Budapest
szülész-nőgyógyász és endokrinológus főorvos
Budapest

szülész-nőgyógyász, lézerspecialista

Debrecen

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 0 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások