Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

A terhesség hétről hétre oldal támogatója:

Terhesség hétről hétre támogatója a Tritonlife Szülészet

Teherbe eshetek-e a menstruáció alatt?

Ajánlom a Facebookon

Gyakran merül fel a címben szereplő kérdés. Aki már elég öreg ahhoz, hogy emlékezzen a legendás Veres Pali bácsi szexuális felvilágosító tevékenységére, annak még az is rémlik, hogy ezt a kérdést hetente nagyjából ötször tették fel neki abban az időszakban, amikor még nem volt internet, így az ifjúság kénytelen volt beérni a tini magazinok „Orvos válaszol” rovataival.

Szerző: Dr. Simonfalvi Ildikó, radiológus, szakújságíró

Szerző: Dr. Simonfalvi Ildikó | radiológus, egészségügyi-újságíró

Teherbe esés menstruáció alatt

A kérdésre a válasz egyébként röviden igen, bár kevéssé valószínű, de nem lehetetlen. Hosszabb magyarázatért olvasd végig a cikket. Tudtad-e például, mi fán terem a fertilitási ablak?

A különböző blogokon, fórumokon és honlapokon gyakran felmerül a kérdés, hogy teherbe lehet-e esni a menstruáció alatt is. A kérdés nem indokolatlan, annál is inkább, mert fogamzásgátlási módszerek is alapulnak arra, hogy a menstruációs ciklus bizonyos napjain lényegesen nagyobb a teherbeesés valószínűsége, mint máskor, míg más napokon extrém ritkaság ennek bekövetkezte. Azt az időszakot, amikor a teherbe esés valószínűsége a legnagyobb, nevezzük fertilitási ablaknak. Más kérdés persze, hogy az úgynevezett naptármódszernek nevezett fogamzásgátlási módszer mennyire megbízható, éppen azért, mert elméletileg nincs olyan napja a menstruációs ciklusnak, amikor bomba biztosan védettnek érezhetnénk magunkat a nem kívánt terhességgel szemben.

Ki volt dr. Veres Pál?

Dr. Veres Pál vagy ahogyan a maga idejében emlegették, Veres Pali bácsi szexológus és újságíró volt, aki páratlan népszerűségét a Magyar Ifjúságban megjelenő rovatának, az „Az orvos válaszol"-nak köszönhette. Később az Ifjúsági Magazin hasábjain folytatta a gyakran rá jellemző, humoros formában megfogalmazott válaszok publikálását. Levelek tízezreire válaszolt, s így vált ismertté az egész országban. Könyve is jelent meg „Beszélnünk kell róla” címmel. Munkásságát olyan legendás és elhíresült kérdések szegélyezik, mint hogy például lehet-e hajat mosni a menstruáció alatt, vagy hogy teherbe eshet-e az a lány, akinek fiúja lelkiismeretesen szedi a fogamzásgátló tablettát. Veres Pali bácsi 2006-ban, 88 éves korában hunyt el. Dr. Veres Pál mindenki Pali bácsija, a hazai szexuális felvilágosítás atyja volt.

 

Általános iskolás tananyag − bár az iskolában a fejünk betömött sok felesleges ismeret, a réti pipitér bibeszerkezete és a földtörténeti őskor kronológiája között talán azóta elsikkadt −, hogy a menstruációs ciklus körülbelül felénél történik meg a peteérés. Ilyenkor egy megérett petesejt a petefészekből elkezdi útját a méhüreg felé. Amennyiben útja során találkozik hímivarsejttel, egyesül azzal, és terhesség jön létre. Ellenkező esetben azonban olyan hormonális változások következnek be, melyek nyomán a menstruációs ciklus végére a petesejt befogadására felkészült, megvastagodott méhnyálkahártya vérzés kíséretében leválik, és bekövetkezik a menstruáció vagy havi vérzés.

A fentiekből is következik, hogy elméletileg a terhesség esélye félidőben, azaz a peteérés körüli időszakban a legnagyobb, míg a menstruáció napjaiban a legkisebb. Ha azonban csak a száraz számokra hagyatkoznánk, kellemetlen meglepetések érhetnének bennünket.

Nézzétek meg az Anyás-Apás oldalán, hogy miért nem véd meg a terhességtől a menstruáció!

 

Forrás: Anyás-Apás

Írta: dr. Simonfalvi Ildikó radiológus főorvos

pms betegtajekoztato

 

Ha érdekelnek a legfrissebb híreink, tanácsaink a terhességgel kapcsolatban
és nem szeretnél lemaradni a szakértők, szakorvosok által írt cikkeinkről
iratkozz fel a TERHESSÉG- hírlevelünkre:

Intima.hu logo

Ezek a tartalmak is érdekelhetnek:

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

 

Ajánlott orvosok

általános nőgyógyász, szülész-nőgyógyász, meddőségi specialista

Budapest
szülész-nőgyógyász és endokrinológus főorvos
Budapest

szülész-nőgyógyász, lézerspecialista

Debrecen

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 1 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások