Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

A terhesség hétről hétre oldal támogatója:

Terhesség hétről hétre támogatója a Tritonlife Szülészet

Szoptatás császármetszés után – 5 gyakori kérdés

Ajánlom a Facebookon

A császármetszés utáni szoptatással kapcsolatban sok tévhit kering a köztudatban. Az egyik leggyakoribb, hogy később indul be a tejelválasztás, a kismama szervezete nem fog elég táplálékot termelni babájának. Mi segíthet abban, hogy a szoptatás a műtéti szülés után is menjen? Mostani cikkünkben ehhez nyújtunk segítséget Rózsa Ibolya, IBCLC szoptatási szaktanácsadó jóvoltából.

Szerző: Óvári Enikő

Szerző: Óvári Enikő | újságíró, közgazdász, VBAC anya, szülésfelkészítő dúla

 

Az ENSZ Egészségügyi Világszervezete (WHO) augusztus első hetét a szoptatás világhetévé, augusztus 1-jét az anyatej világnapjává nyilvánította. A WHO 1990-es nyilatkozata felszólítja a kormányokat: biztosítsák az édesanyáknak, hogy csecsemőiket hat hónapos korukig kizárólag szoptathassák.


Később indul be a tejtermelés?

Ez az egyik leggyakoribb tévhit. A tej belövellésének ugyanis nem a hüvelyi szülés, hanem a lepény megszületése a feltétele, ez pedig műtét során is megtörténik.  A kolosztrum (előtej) már a várandósság alatt termelődik, így megszületés után azonnal hozzájuthat kisbabád. A tejbelövellés, vagyis a nagyobb mennyiségű tej csak napokkal a szülés után jelenik meg a születés módjától függetlenül. Beindulásában a minél gyakoribb szoptatással, helyes mellre helyezéssel tudsz segíteni – tanácsolja Ibolya.


Kevesebb lesz a tej?

Az esetleges szoptatási nehézségek azért alakulhatnak ki császármetszés után, mert nincs megfelelő támogatás a baba születése utáni mihamarabbi mellre tételére. Kevesebb tej termelődhet, ha késleltetett a mellre helyezés, az első szoptatás. Mivel az anya műtét után órákig mozgásképtelen, ehhez szakszerű segítségre van szüksége. A tej termeléséhez fontos, hogy egy császárral szült édesanya is annyit lehessen együtt a babájával a kezdetektől foga, mint természetes úton szült társa és igény szerint szoptathasson. A rooming-in lehetőségéről előre érdeklődj a kórházban!


Hogyan lehet sikeres a szoptatás császár után?

A sikeresség szempontjából fontos lenne, ha a baba császármetszés után is igény szerint szopizhatna, de ez a legtöbb helyen nem valósul meg, mert az anya mobilizálásáig szeparálják a kisbabát, nincs kellő számú személyzet arra, hogy ebben a még mozgásképtelen, fejét nem emelhető frissen szült császáros anyáknak segítsenek – mutatott rá a szakértő. Abban az esetben, ha nem valósulhat meg a műtét utáni bőrkontaktus, az aranyóra, akkor nagyon fontos kézzel fejni, lehetőleg az első hat órán belül. Amikor megkapod és a baba nem szopizik elég hatékonyan, a tejtermelődés elősegítése érdekében érdemes folytatni a fejést, s a kis adagokat fecskendőből, kanállal vagy pohárból odaadni a babának, megelőzendő az ún. cumizavart.


Milyen pózban szoptassak?

Császármetszés után maga a szoptatáshoz használt pozíció megtalálása sem olyan egyszerű. Kezdetben sem fekve, sem oldalt fekve nem kényelmes, ülve pedig pláne fájdalmas. Ennek javulása érdekében korábban írt cikkünkben a gyakori mozgásra hívtuk fel a figyelmet, hiszen annál hamarabb múlik el a fájdalom, így a szoptatás is könnyebb lesz. Az, hogy kezdetben melyik pozíció a legkényelmesebb, egyedi, tapasztalat útján tudod megtalálni. A hónaljtartás és a kereszttartás szokott leginkább beválni – mondja Ibolya. Arra figyelj, hogy a babát emeld fel mellmagasságig, ne pedig te görnyedj össze hozzá. Az ingyenesen letölthető Császárvonal applikációban az összes lehetséges szoptatási pozíciót megtalálod a „Gyermekágy” című fejezetben!

 

 

Terhesség hétről hétre - Intima.huTerhesség hétről hétre >>


Mit érdemes kerülni?

A cumi és a mellbimbóvédő használata megzavarhatják a csecsemőt abban, hogy hatékonyan megtanuljon szopizni. A kitartás itt is kulcskérdés. Sokszor mondják, hogy adott típusú mellbimbóval nem lehet szoptatni, használjon az anya bimbóvédőt. Ez azonban csak nagyon ritka esetben valós aggály. Leginkább kitartással, s a mozgásban korlátozott édesanyának való segítéssel lehet szoptatni - mutatott rá a szakértő. Ha úgy érzed, a kórházban nem kaptál a szoptatáshoz megfelelő segítséged, hívj szoptatási tanácsadót, aki személyre szabottan fog tudni segíteni, s otthon, nyugodtabb körülmények között jobban fog menni.

Fontos Linkek: www.ibclc.hu, www.lll.hu, www.szoptatasitanacsadok.hu

A Császárvonal ingyenes mobilalkalmazásával (Android/iOS) teljeskörűen fel tud készülni bármely kismama arra az esetre, ha császármetszéssel végződne szülése. A 100 oldalnyi, közérthető tájékoztató a műtét előtti, a kórházi és a gyermekágyi időszakkal kapcsolatban is bőséges, részletes információkkal szolgál. Az appon belül letölthető, egyszeri előfizetés után elérhető videós tartalmak pedig a sebkímélő mozdulatoktól, a műtét utáni mobilizáláson át, a szétnyílt hasizom regenerálásáig és az alap hegkezelésig minden fontos segédletet tartalmaznak a minél szövődménymentesebb felépüléshez. Támogató szakértői csoportunkat keresd a Facebookon, a hasznos anyagokért, tájékoztatókért, posztokért, tippekért, videókért kövess bennünket Facebook oldalunkon, Instagramon, YouTube-csatornánkon és a csaszarvonal.hu-n.

Szerző: Óvári Enikő
Forrás: Császárvonal

 

Császárvonal - Intima.hu

 

Ha nem szeretnél lemaradni legfrissebb terhességről szóló cikkeinkről, iratkozz fel tematikus hírlevelünkre:

 

Kapcsolódó tartalmak:

 

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

 

Ajánlott orvosok

pszichológus, szülésfelkészítő, relaxációvezető

Budapest

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 0 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások