Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

A terhesség hétről hétre oldal támogatója:

Terhesség hétről hétre támogatója a Tritonlife Szülészet

Szedjen-e multivitamint a várandós? (x)

Ajánlom a Facebookon

A régi mondás szerint a várandós nőnek kettő helyett kell ennie. Bár nagymamáink eme tézisét a tudomány már sokszorosan megcáfolta, annyi igazság magva mégis van a népi bölcsességnek, hogy a gyermekvárás ideje alatt megnövekszik a várandós vitamin- és ásványianyag-szükséglete. Arra vonatkozóan, miként kell kielégíteni az alapvető tápanyagok iránti fokozott igényt, két vélemény körvonalazódik: az egyik tábor szerint a kiegyensúlyozott táplálkozás a kulcsa mindennek, ami szükségtelenné tesz minden további pótlást, míg mások szerint várandósok számára kialakított étrendkiegészítőkkel kell pótolni a hiányzó tápanyagokat. Lássuk, kinek van igaza?

Anyáink-nagyanyáink még gyakran hallották, amikor kiderült, hogy gyermeket várnak: na, lányom, innentől kettő helyett kell enned. Ám az újabb tudományos adatok fényében bizton állíthatjuk, hogy ez a „jó tanács” ilyen formában biztosan nem állja meg a helyét, és a mértéktelen evés legfeljebb az anyai elhízás melegágya lehet, ami aztán további egészségi kockázatokat rejt anya és magzata számára egyaránt.

Mint sok más állításban, ebben is van azonban egy picike részigazság: nevezetesen az, hogy a várandósság alatt megnövekszik az anyai szervezet szükséglete a vitaminok, ásványi anyagok és más alapvető tápanyagok iránt. Ez nem is meglepő, hiszen a növekvő magzat az anya szervezetéből nyeri azokat az „építőköveket”, melyekből az újonnan kialakuló szöveteit, szerveit felépíti.

Logikus következtetésnek tűnik, hogy ezt a fokozott igényt a táplálékban található vitaminokkal és ásványi anyagokkal elégítse ki az anya. Képzeljünk most el egy ideális világot, amelyben mindenki – köztük a várandósok is – optimális mennyiségben és összetételben jutnak a szükséges tápanyagokhoz, mindenki számára korlátlanul rendelkezésre állnak az egészséges élelmiszerek – és nem utolsósorban mindenki birtokában is van annak a tudásnak, miként válogassa össze ebből a korlátlan kínálatból az étrendjét úgy, hogy az mind mennyiségileg, mind minőségileg optimális legyen saját maga és babája számára. Még ebben az ideális világban sem volna könnyű minden szükségletet a táplálék útján kielégíteni, hiszen vannak olyan esszenciális tápanyagok, melyek esetében a szükséges bevitel csak irreálisan nagy mennyiségű természetes növényi vagy állati forrásból származó élelmiszer rendszeres fogyasztását tenné szükségessé. És a helyzetet még csak tovább bonyolíthatja a vegán táplálkozás.

Ráadásul nem élünk ideális világban...

Ez az út tehát nem, nem mindig vagy nem könnyen járható. A probléma áthidalására megfelelő megoldásként kínálkoznak a terhesvitaminok, melyek az egyes esszenciális alkotóelemeket a szükséges mennyiségben és jól felszívódó formában tartalmazzák. Az általános multivitaminokban is megtalálható összetevők mellett várandósok esetében három tápanyagot kell kiemelni: a D-vitamint, a folsavat (folátot) és a vasat.

A D-vitamint a szervezet képes ugyan saját maga is előállítani, ehhez azonban elegendő napfényre van szüksége. A mi égövünkön eleve nem feltétlenül éri annyi napfény a szervezetet, ami a várandósság alatt megnövekedett szükségleteket is képes kielégíteni, ám különösen igaz ez a napfényben szegényebb késő őszi-téli-kora tavaszi hónapokra. D-vitamin-pótlás a várandósság teljes ideje alatt javasolt, hogy anya és magzata is elegendő D-vitaminhoz jusson.

A megfelelő folsavellátottság alapvető szerepet játszik az úgynevezett velőcső-záródási rendellenességek kialakulásának kockázatában. (Ebbe a körbe tartozik a köznyelvben nyitott gerincnek nevezett fejlődési zavar is.)

A folsavpótlás megkezdésének időpontját tekintve fontos tudni, hogy a magzati szervek kialakulása már a várandósság nagyon korai szakaszában megkezdődik, ezért már a terhesség létrejöttének pillanatától kezdve kritikus fontosságú, hogy elegendő folsavhoz jut-e az anya szervezete. A probléma ezzel csak az, hogy többnyire a menstruáció elmaradása hívja fel a figyelmet a várandósságra, ekkorra azonban már hetek óta növekszik egy új élet az anya méhében, azaz végbement az embrionális fejlődés első szakasza. Ráadásul a statisztikák azt mutatják, hogy a végül kihordott terhességek jelentős részét a pár eredetileg nem is tervezte, ilyenkor könnyen előfordulhat, hogy a menstruáció elmaradása nem is rögtön hívja fel az anya figyelmét állapotára.

Éppen ezért a folsavpótlásra vonatkozó összes szakmai irányelv és ajánlás úgy fogalmaz, hogy a folsavpótlást már a fogamzás előtt, azaz már akkor meg kell kezdeni, amikor a pár úgy dönt, hogy gyermeket szeretne, és azt a várandósság első 12 hetében mindenképpen, ám lehetőség szerint a terhesség alatt mindvégig folytatni kell.

A Gravida Optima étrend-kiegészítő javítja az anyai folátellátottság szintjét. Fogamzóképes korú nőknél a jótékony hatás napi 400 μg, a fogamzást megelőzően legalább egy hónapig és a fogamzást követően három hónapig folytatott kiegészítő folsavbevitellel érhető el.

A várandósság szempontjából kiemelten fontos harmadik táplálék-összetevő a vas, melynek hiányában vashiányos vérszegénység (anémia) alakulhat ki. A nők a rendszeres menstruációs vérzések következtében egyébként is viszonylag sok vasat veszítenek, ezért a nők körében gyakori egészségi probléma enyhébb vagy súlyosabb vérszegénység fennállása, melyet a várandósság alatti fokozott vasszükséglet még tovább súlyosbít. Ennek fényében kiemelt jelentőségű a vaspótlás is a várandósok számára.

A Gravida Optima étrend-kiegészítő várandósvitamin a babát tervező, a várandós és a szoptató anyák igényeihez igazodó mennyiségben tartalmaz vitaminokat, ásványi anyagokat és nyomelemeket. Rendszeres szedésével kielégíthető a várandósság alatt megnövekedett vitamin és ásványi anyag szükséglet. A Gravida Optima nemcsak a várandósság alatt ajánlott, hanem a szedés a fogamzás előtt történő megkezdésével növeli az anyai folátellátottság szintjét. Az alacsony anyai folátszint a fejlődő magzat velőcső-záródási rendellenessége kialakulásának kockázati tényezője.

Kinek van hát igaza?

Annak, aki szerint elegendő a táplálkozására odafigyelnie a várandósnak ahhoz, hogy minden szükségeset megadjon saját maga egészségének fenntartásához és a magzat optimális növekedéséhez és fejlődéséhez? Vagy annak, aki szerint elegendő beszedni naponta egy várandósvitamint, és ezzel le is van tudva a dolog?

Nos, mindkét véleményben van igazság. A várandósság alatt mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy a táplálék a szükséges mennyiségben és összetételben tartalmazza a nélkülözhetetlen tápanyagokat. Emellett a megfelelő D-vitamin-, folsav- és vas-, illetve a kizárólag növényi táplálékokat fogyasztók számára ezen túlmenően még a jód- és B12-vitamin-bevitelre is oda kell figyelni.

Különösen azon várandósok számára azonban, akik nem tudják betartani az egészséges táplálkozás összes szabályát, kiegészítő megoldást kínálnak a kifejezetten a várandósság alatti speciális mennyiségi és minőségi igények kielégítését célzó várandósvitaminok.

gravida packshots 400x400 211004


A GRAVIDA OPTIMA TERHESVITAMIN KOMPLEX ÉTREND-KIEGÉSZÍTŐ KÉSZÍTMÉNY KISMAMÁKNAK, A FOGANTATÁS TERVEZÉSÉTŐL A VÁRANDÓSSÁGON ÁT A SZOPTATÁS VÉGÉIG. AZ ÉTREND-KIEGÉSZÍTŐ NEM HELYETTESÍTI A KIEGYENSÚLYOZOTT VEGYES ÉTRENDET ÉS AZ EGÉSZSÉGES ÉLETMÓDOT. A KÉSZÍTMÉNY NEM SZOLGÁL BETEGSÉG KEZELÉSÉRE, GYÓGYÍTÁSÁRA. AZ AJÁNLOTT NAPI FOGYASZTÁSI MENNYISÉGET NE LÉPJE TÚL! GYERMEK ELŐL ELZÁRVA TARTANDÓ!

A Gravida Optima étrend-kiegészítő várandósvitamin a gyermekvállalás tervezésétől a várandósságon át a szoptatás ideje alatt is biztosítja a megfelelő vitamin-, nyomelem- és ásványianyag-ellátottságot, ezzel támogatva az anyai szervezet megnövekedett tápanyagigényét és a magzat fejlődését és növekedését. A készítmény szedését már a fogamzás kezdete előtt ajánlott elkezdeni, mivel az alacsony anyai folátszint a fejlődő magzat velőcső-záródási rendellenessége kialakulásának kockázati tényezője.1 Naponta egy filmtablettát és egy lágyzselatin kapszulát étkezés közben, minimum egy deciliter folyadékkal javasolt bevenni.

A cikket írta: Dr. Simonfalvi Ildikó radiológus főorvos, egészségügyi szakújságíró

Források: 
1.1924/2006/EK rendelet
CDC 
Mayo Clinic 
NHS 
WebMD 

Ha nem szeretnél lemaradni legfrissebb cikkeinkről, iratkozz fel tematikus hírlevelünkre:

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

Ajánlott orvosok

általános nőgyógyász, szülész-nőgyógyász, meddőségi specialista

Budapest
szülész-nőgyógyász és endokrinológus főorvos
Budapest

szülész-nőgyógyász, lézerspecialista

Debrecen

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 0 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások