Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

A terhesség hétről hétre oldal támogatója:

Terhesség hétről hétre támogatója a Tritonlife Szülészet

Mi minden történik a kismamák lelkében a várandósság alatt?

Ajánlom a Facebookon

Bár a lelki történések kevésbé látványosak a testi változásokhoz képest, mégis, a kismamák fontos lelki folyamatokon mennek keresztül abban a kilenc hónapban, amíg babájuk a fogantatástól eljut a megszületés pillanatáig. A várandósságot a szakirodalom három lélektani szakaszra osztja, amelyekben a kismama figyelme és érzelmei más-más témára összpontosulnak, és így mindhárom fázisban különböző lelki feladatok várnak rá.

 

Szerző: Baranyi Linda - Intima.hu

Szerző: Baranyi Linda | pszichológus, szülésfelkészítő, relaxációvezető

Az első három hónap - a várandósság és a baba elfogadása

Az első trimeszter fő témája az újdonsült kismamák számára a várandósság észlelése és elfogadása mind testi, mind lelki értelemben. A hormonális változások reggeli vagy egész napos rosszullétet, émelygést, hányást okozhatnak, és a szagok iránt is fokozódhat az érzékenység. A kismama hamarabb kimerülhet, fáradékonyabb lehet, és a hangulata is ingadozóbbá válhat. Mindezekhez a fizikai változásokhoz lelkileg is alkalmazkodni kell, és ezt az alkalmazkodást szolgálja, hogy a nők különböző jelentést tulajdoníthatnak e kellemetlen tüneteknek. Van, aki számára minden tünetnek pozitív jelentése van, amelyek egytől egyig újabb bizonyítékát nyújtják a várandósságnak. Mások nehezebben élik meg a megváltozott testi állapotokat, és negatív irányba mozdul el a hangulatuk. Mindkét irányú hangulatváltozás teljesen természetes, és a tünetek pozitív vagy negatív megélése nincs összefüggésben azzal, hogy az anya milyen mértékben fogadja el, mennyire várja a kisbabáját. 

Mindezek mellett a kismamák kisebb-nagyobb mértékű aggodalmat érezhetnek a baba sérülékenysége és esetleges elvesztése, a korai vetélés lehetősége miatt. A veszteség lehetőségének megélése következtében természetes, ha az anyában félelem vagy düh érzése jelenik meg amiatt, hogy miért is kell átélnie ezt az ismeretlen fenyegetést.


Az első három hónap során tehát több szempontból is felborul a korábbi lelki egyensúly. A kisbaba megfoganása még akár azoknál a nőknél is, akik vágytak rá, természetszerűleg ambivalens érzéseket okozhat, hiszen egy gyermek érkezése életre szóló elköteleződést jelent. Természetes ilyenkor a belső konfliktusok megjelenése az anyai felelősséggel, anyai képességekkel, a valóban akarom-e ambivalens érzéseivel kapcsolatban. 

Kismamák lelki változásai - Intima.hu

E korai időszakban a lélektani ráhangolódás iránya és eredménye általában a baba és a várandósság elfogadása, a befogadás megélése. Az első trimeszter végére az anya lélekben megérkezik oda, hogy a babát önnön részének tekinti, és a lesz-e, s hogyan lesz kérdéseit megnyugvás válthatja fel.


A második három hónap - a baba mint önálló lény elfogadása

A második trimeszterben sok pozitív változás következik be, hiszen a terhességi rosszullétek a legtöbb esetben megszűnnek, és a kismama túljutott a baba elvesztése szempontjából legkockázatosabb időszakon is. Az anyák általában érzelmileg kiegyensúlyozottabbakká válnak az első három hónapot követően. 

A várandósság a nők életének egyik legmeghatározóbb szakasza.
Kövesd végig a babavárás minden pillanatát a fogantatástól a születésig! >>>


A baba gyors növekedésnek indul, aminek következtében a női test kezd átformálódni, és egyre látványosabb méretűvé válik a kismama pocakja a környezet számára is. A testkép változását többféleképpen is megélhetik a várandós nők. Van, aki kifejezett büszkeséget érez a testméretei növekedése kapcsán, hiszen ez azt bizonyítja számára és a külvilág számára is, hogy a teste jó helyet tud biztosítani a magzatának, és képes táplálni, növeszteni őt. Másoknál azonban a növekvő pocak ambivalens érzéseket is kiválthat saját magukkal és akár a babával szemben is. Kellemetlenül élhetik meg, hogy alakjuk egyre inkább eltávolodik az ideálisnak vélt női testalkattól, a hosszú combú, vékony derekú nőideáltól.

3. trimeszter - Intima.hu

A test változásával párhuzamosan az anya elkezdi érzékelni a baba mozgását is, ami később a külvilág számára is jól láthatóvá válik. Így a kismama figyelme a második trimeszter során fokozatosan befelé fordul, és egyre inkább a testében zajló folyamatokra, a babától jövő üzenetekre fókuszál. Kezd kibontakozni a kisbabájával való kapcsolata, a babát különféle tulajdonságokkal, önálló személyiséggel ruházza fel, és beszélgetni kezd vele. Jellemzően felerősödik a belső képáramlás, gyakoribbá válnak a nappali álmodozások, fantáziák, melyek segítségével az anyában formálódik a baba belső képe. Az álomtevékenység is élénkebb lesz, a tudatos és tudattalan határ átjárhatóbbá válik. A baba érzékelésével a saját gyerekkori élmények is megelevenednek, ami kihat a kismama saját anyjával való kapcsolatára, a kapcsolat egyes aspektusainak újraélésére, újraértékelésére. Ezen kívül az anyai szereppel való azonosulás elindulása is felszínre hozza a saját anyával való azonosulásnak, a saját anya elfogadásának a tudattalan kérdéseit, esetleges konfliktusait. Így ez az időszak lehetőséget nyújt arra, hogy az anya akár tudatosan, akár tudattalanul átdolgozza, átértékelje, és akár átalakítsa magában az iménti témákat.

A fentiek együttesen hozzásegíti a kismamát ahhoz, hogy elhatárolja magát a benne lévő babától és a saját anyától mint belső figurától, és hogy megérkezzen abba a lelkiállapotba, amikor a babát már önálló lényként látja és fogadja el. Vagyis ebben az időszakban az anya egyfajta belső elkülönülést él át, és megtapasztalja az együtt vagyunk, de mégis külön élményét.


A harmadik három hónap - a baba elengedése

A harmadik trimeszter során a kismamában fokozatosan kialakul az a meggyőződés, hogy a baba már életképes lenne a méhen kívül is. Így egyre inkább el tudja engedni őt, el tudja képzelni őt egészséges újszülöttként. 

A várandósság utolsó heteiben az anyák lelkileg is elkezdenek felkészülni a baba kiengedésére és a kinti találkozásra. Ebben az időszakban egyre érzékenyebbé válnak kisbabájuk állapotaira, amit a pszichológia az elsődleges anyai elmerülés időszakaként ismer. Mindeközben az anya mindennapjait a külvilágban is a szülésre készülés és az újszülött fogadása körüli tevékenységek töltik ki. 

A kismamák egyre inkább szembesülnek azzal, hogy a várandósság időszaka lassan véget ér. Vannak, akik nehezen engedik el lelkileg az eddig megtapasztalt idilli együttlétet, különösen, ha még a várandósság vége felé sem élnek meg testi kényelmetlenséget, nehézséget. Mások pedig alig várják, hogy a terhüktől megszabaduljanak, főleg, ha már valóban terhessé, nehézkessé válnak az utolsó hetek, hónapok. 

Anya születik

A szülésre hangolódás természetszerűleg sokféle érzés megélésével jár együtt. A leendő találkozás öröme mellett a várandós nőben megjelenhetnek az anyává válással, valamint a baba körüli feladatokkal és a felelősséggel kapcsolatos kétségek, bizonytalanságok is. Természetes, ha a kismama a baba születésére készülődve a szüléssel kapcsolatban kisebb vagy nagyobb mértékű szorongást él át, hiszen a fájdalom, a tehetetlenség, a fizikai és érzelmi kontrollvesztés esetleges átélése valóban félelmetes, szorongató lehet számára. 

A regresszív lelkiállapot a várandósság és szülés időszakának mint természetes krízisnek egyébként is normális velejárója, s ez a regresszió a szülés közeledtével még inkább elmélyülhet. Így ilyenkor bármely anya- vagy apafigura — vagyis a saját anya, a dúla, a szülésznő, a bába, illetve a szülészorvos — fontos szerepet tölthet be abban, hogy a kismamát megnyugtassa, biztassa vagy bátorítsa.


Kutatások szerint a szülésre készülés időszakában a szüléssel kapcsolatos szorongások jelentősen enyhíthetők az anya kontrollérzetének a növelésével. A kontrollérzet fokozódását eredményezi a szülés során lezajló testi folyamatok megismerése, különféle fájdalomkezelési módok elsajátítása, illetve különböző mozgásos és légzési technikák alkalmazása, amelyek eredményeként nem csak a szüléssel kapcsolatos szorongás oldható, hanem egyúttal maga a szülési folyamat is pozitívan befolyásolható.

Baba-Mama Orvos válaszol - Intima.hu

 

Írta: Baranyi Linda, pszichológus, szülésfelkészítő, relaxációvezető

 

szules utani depresszio cover 1400x400
Szülés utáni depresszióról - amit minden szülőnek tudnia kell! >>

 

 

Hírlevél feliratkozás - Intima

Ne maradj le várandóssággal kapcsolatos legfrissebb cikkeinkről,
iratkozz fel a TERHESSÉGI-hírlevelünkre:

 

 

 

Kapcsolódó tartalmak:

 

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

 

 

Ajánlott orvosok

pszichológus, szülésfelkészítő, relaxációvezető

Budapest

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 0 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások