Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

A terhesség hétről hétre oldal támogatója:

Terhesség hétről hétre támogatója a Tritonlife Szülészet

Fogápolás és szájhigiénia a terhesség idején (x)

Ajánlom a Facebookon

Mire az apróság először „életjelet” ad magáról, a picinyke embrió már számtalan, nagyon fontos fejlődési szakaszon át is ment, tehát az első trimeszter kiemelt fontosságú a gyermek fejlődése szempontjából.

Szerző: Dr. Czigler Péter, vezető fog-esztétikai specialista

Szerző: Dr. Czigler Péter | vezető fog-esztétikai specialista

Az első időszakban zajlik a csontok ásványosodása és fejlődnek a tejfog kezdemények. A 2. trimeszterben pedig már a maradó fogak csírái is megjelennek. A robbanásszerű fejlődés, melyen keresztül megy a magzat, energiát igényel, amelyhez fontos, hogy az édesanya megfelelő egészségi állapotban várja gyermekét.

A Clinident Fogászati Centrum a terhesgondozás során segítséget nyújt azok ellen a folyamatok ellen, melyek ugyan természetes velejárói az áldott állapotnak, mégis kezeletlenül, a fogak károsodását okozzák. Ezzel pedig biztosan elkerülhetjük az „egy gyerek, egy fog” mítosz beigazolódását is.


3 jellemző tünet, mely fogproblémát okozhat a babavárás alatt

1. Hányás, reflux:

A terhesség első szakaszában a hirtelen bekövetkező hormonváltozás gyakran okoz hányingert, de még ettől is kellemetlenebb tünet a fogakat is veszélyeztető hányás és reflux. Mindkettő esetében a szájban kialakult erőteljes savas közeg jelenti a veszélyt, mely megmarja a fogzománcot, gyengítve az addig egészséges fogakat.

Gyomorsav ellen enyhülést hozhat, ha többször, kisebb mennyiséget étkezünk, és korán vacsorázunk, továbbá a mentolos ételeket, a rágógumit, a szénsavas italokat és a kávét pedig hanyagoljuk egy időre. Az éjszakai savfellöttyenés és a fogaink tartós savas „áztatásának” elkerülésére pedig próbáljunk magasított párnán pihenni.

2. Ínygyulladás:

A legfőbb szájhigiéniai veszélyt a hormonális változás kiváltotta gyulladt és vérző fogíny jelenti. Jellemző csúcspontja az első trimeszterre tehető, de később is tapasztalhatják a kismamák.

A fogínygyulladás miatt a szájban felhalmozódott baktériumok a méhlepényen keresztül elérhetik a magzatot is, melyek károsan befolyásolhatják a kisbaba fejlődését.

3. Fogszuvasodás:

Kiváltója maga az ínygyulladás, a kontrollálatlan nassolás, a rossz szájhigiénia. A fogak szuvasodásának esélyét tovább növelheti a terhességet kísérő, a zománc gyengülését okozó hányás is.


3 teendő, mellyel te is megelőzheted a terhességgel járó fogvesztést 
Szájápolási tanácsok

Szájápolási tanácsok kismamáknak

1. Az a legideálisabb, ha minden főétkezés után, azaz legalább háromszor, de reggel és este mindenképp alaposan fogat mosunk. Ezután használjuk a fogselymet, a fogköztisztítót, a nyelvkaparót és akár szájvizet is. Ha az ínyt érzékenynek érezzük, váltsunk lágy sörtéjű fogkefére, de érzékenység miatt soha ne hagyjuk ki a fogmosást! Az érzékenységet ugyanis nemsokkal ínyvérzés kíséri, ami pedig azt jelzi, hogy nem mossuk alaposan a fogainkat és a szájban maradt baktériumok gyulladást provokálnak.

Ha nehézségekbe ütközünk, vagy nem múlik az érzékenység, mindenképpen kérjük ki a fogorvosunk tanácsát a helyes fogápolásról.

2. Hányás után vízzel, szájvízzel öblögessünk, ami ideiglenesen megszünteti a keserű ízt és a kellemetlen illatot. A fogmosás pedig legalább 20-30 perccel később következzen, hiszen a savas gyomortartalom megmarja a fogfelszínt és fellazítja a zománc felső rétegét Azonnali fogmosással ezt a felmart réteget lesikálhatjuk, melytől érzékennyé és sérülékennyé válnak a fogak.

3. Vegyünk részt rendszeres fogorvosi vizsgálaton és fogkő eltávolításon. A karban tartott szájhigiéniával ugyanis nem csak a fogszuvasodást, de az ínygyulladást is megelőzzük. Mindezzel pedig születendő gyermekünknek is védelmet biztosítunk a szuvasodást okozó baktériumok ellen.

 

Az „Egy gyerek, egy fog” legendája Egy gyerek egy fog legendája

Az, hogy minden áldott állapot egy fog elvesztésével járna, csupán egy mítosz. A fogvesztés valójában az elhanyagolt szájhigiénia és a nem megfelelő fogápolás számlájára írható. A kezeletlen terhességi ínygyulladás és a fogkő tartós jelenléte ugyanis, -fogorvosi beavatkozás hiányában-, viszonylag gyorsan a fogak romlásához és akár fogatlansághoz is vezethet. Tehát nem igaz az, hogy a fog azért lyukadt ki, mert a baba szívta el a kalciumot a fogból.

A Clinident Fogászati Centrumban pácienseink fogazatát nem csupán a 9 hónap várandósságra készítjük fel, de az áldott állapot idején is folyamatosan támogatjuk a kismamák egészségét. Szakembereink segítségével, a szájhigiéniára kellő figyelmet fordítva, könnyed babavárás elé nézhetnek a leendő szülők. Ehhez viszont az kell, hogy a leendő édesanya rendszeresen vegyen részt fogászati kontrolljainkon.


Írta: Dr. Czigler Péter – vezető fog-esztétikai specialista

 

Bejelentkezem vizsgálatra!


Intima.hu női egészségportál logoHírlevél feliratkozás - Intima

Ne maradj le várandóssággal kapcsolatos legfrissebb cikkeinkről,
iratkozz fel a TERHESSÉGI-hírlevelünkre:

 

 

Kapcsolódó tartalmak:

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

Ajánlott orvosok

fogorvos, parodontológus, szájsebész

Budapest

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 0 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások