Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

A terhesség hétről hétre oldal támogatója:

Terhesség hétről hétre támogatója a Tritonlife Szülészet

Császár utáni gyermekágy: hiedelmek és valóság

Ajánlom a Facebookon

A baba megszületése utáni időszak különleges szakasza egy anya életének: az egymásra hangolódásé, egymás megismeréséé ilyenkor a főszerep. Számos kívülről látható és láthatatlan változás történik testünkben, lelkünkben egyaránt. Mostani cikkünkben a császár utáni gyermekágyi időszakra vonatkozóan gyűjtöttük össze a legfontosabb információkat Galgóczi-Gyenes Dorottya, szülésznő segítségével. 

Szerző: Óvári Enikő

Szerző: Óvári Enikő | újságíró, közgazdász, VBAC anya, szülésfelkészítő dúla

Gyermekágyi vérzés

Bár sokan meglepődnek rajta, de normális folyamat, hogy a gyermekágyi vérzés császármetszés után is jelentkezik, erőssége változó lehet. Az első napokban erősebb, de az idő előrehaladtával, ahogyan a méhlepény tapadási helyének sebe gyógyul, úgy lesz egyre kevesebb. A kórházi napokra még érdemesebb nagyobb betéttel készülni, s olyan bugyival, ami nem bántja a császáros heget. „Van, akinek a magasra felhúzható bugyik, valakinek pedig kifejezetten az alacsony, csípő fazonú lesz a kényelmes, ezért érdemes mindkettővel készülni” – tanácsolja a szülésznő. A tampon vagy menstruációs kehely használatát kerülni kell a fertőzések elkerülése érdekében.

A méh összehúzódása

A hasi műtét mellett fájdalommal, kellemetlen érzéssel járhat a méh összehúzódása. Ne feledjük, ami 9 hónapon át nőtt, változott, az most pár hét alatt zsugorodik össze. Van, akinek hamar, míg másoknak tovább tart ezáltal a has visszahúzódása. Szoptatás alatt, az ilyenkor termelődő oxitocin hormonnak köszönhetően gyakoribb az összehúzódás, s az ezzel járó fájdalom. „Minél többedik szülésről van szó, ez a fájdalom annál kifejezettebb lehet, nem kell tőle megijedni, természetes jelenség” – mondja Dorottya. Éppen ezért a szoptató anyukáknak általában hamarabb húzódik vissza a méhük, de jó tudni, az viszont tévhit, hogy császár után lassabban húzódik vissza a has.

Gyermekágyas időszak császár után - Intima.hu

Pihenés, összehangolódás

A kórházban töltött napok után hazatérünk a megszokott otthonba, ami már sosem lesz a régi, hiszen újdonsült kisbabánkkal kiegészülve válunk családdá, vagy éppen a kistesó érkezése esetén nagyobb családdá. Használjuk ki ezt az időt az összehangolódásra, és amikor csak lehet, pihenésre. A látogatók fogadásával, az ezzel járó készülődéssel bőven ráérünk a gyermekágy letelte után.

Érzelmi hullámvasút

Bár egy kisbaba érkezése felhőtlen boldogsággal jár, nem kell szégyellni, ha nem járunk rózsaszín felhők között a szülés, császármetszés utáni napokban. Viharos érzelmekkel találhatjuk szemben magunkat: hol sírunk, hol határtalanul boldogok vagyunk. Ennek hátterében az áll, hogy a várandósság alatt számos hormon (progeszteron, ösztrogén) szintje megemelkedik, majd az oxitocin beindult szülés esetén a vajúdás, majd a szoptatások alatt nő, s szintén ez utóbbi miatt megemelkedik a prolaktinszint is. A hormonális egyensúly helyreállításában sokat segíthet a vércukorszint szinten tartása, tehát a gyakori, kiegyensúlyozott étkezés, lassan felszívódó szénhidrátok és megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztása. „Tévhit, hogy vannak olyan ételcsoportok (K-betűsök), amelyeket nem lehet fogyasztani a szoptatás alatt” – hívja fel a figyelmet a szülésznő.

Fogok tudni szoptatni?

Az egyik leggyakoribb tévhit, hogy császár után nem lesz anyatej, így nem fog menni a szoptatás sem. Valójában nagyon sokat számít, hogy már műtét után segítenek a baba mellre helyezésében, az első szoptatásban. „Ha lassabban indul be a tejtermelés császármetszést követően, az kizárólag a szeparáció következménye”. A kezdeti nehézségek, a kórházi súlyméregetések után mire hazaérünk, elképzelhető, hogy kőkeményre duzzad a mell a tejtől. Ha túl feszesnek érezzük őket, érdemes mellre helyezés előtt egy kicsit lefejni, hogy a baba be tudja kapni a mellbimbót. Fontos tudni, hogy a szoptatás alatti fájdalom nem normális, ilyenkor érdemes szoptatási tanácsadót felkeresni (www.ibclc.hu, www.lll.hu, www.szoptatasitanacsadok.hu), aki segít az újszülött megfelelő mellre helyezésében.

Emésztési panaszok

Császármetszés után is jelentkezhetnek emésztési problémák, s bár lehet, hogy szülést és szoptatást követően a szénhidrátban gazdag ételeket kívánjuk, de a zöldségek, gyümölcsök és a rostban gazdag ételek sokkal többet segítenek az emésztés helyreállításában. Ezek felszívódásához pedig elengedhetetlen a sok folyadék fogyasztása.  

 

A Császárvonal ingyenes mobilalkalmazásával (Android/iOS) teljeskörűen fel tud készülni bármely kismama arra az esetre, ha császármetszéssel végződne szülése. A 100 oldalnyi, közérthető tájékoztató a műtét előtti, a kórházi és a gyermekágyi időszakkal kapcsolatban is bőséges, részletes információkkal szolgál. Az appon belül letölthető, egyszeri előfizetés után korlátlanul elérhető videós csomag pedig a sebkímélő mozdulatoktól, a műtét utáni mobilizáláson át, a szétnyílt hasizom regenerálásáig és az alap hegkezelésig minden fontos segédletet tartalmaz a minél szövődménymentesebb felépüléshez. Támogató szakértői csoportunkat keresd a Facebookon, a hasznos anyagokért, tájékoztatókért, posztokért, tippekért, videókért kövess bennünket Facebook oldalunkon, Instagramon, YouTube-csatornánkon és a csaszarvonal.hu-n.

 

Szerző: Óvári Enikő
Forrás: Császárvonal

 

 

Császárvonal - Intima.hu

 

Ha nem szeretnél lemaradni legfrissebb terhességről szóló cikkeinkről, iratkozz fel tematikus hírlevelünkre:

 

szules utani depresszio cover 1400x400
Szülés utáni depresszióról - amit minden szülőnek tudnia kell! >>

 

Kapcsolódó tartalmak:

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 1 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások