Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

A terhesség hétről hétre oldal támogatója:

Terhesség hétről hétre támogatója a Tritonlife Szülészet

A terhességi toxémia megelőzhető?

Ajánlom a Facebookon

Ez a súlyos tünetegyüttes csakis a várandósság során fordul elő. Veszélyes mind az édesanya, mind a születendő gyermek egészségére.

A toxémia során a méhlepény károsodik, így a keringésben zavar áll be és a vérnyomás megnő. A vizeletben fehérje jelenik meg és a végtagokban ödéma (vizesedés) alakulhat ki. Súlyos esetekben fejfájás, bordaív alatti, gyomortájéki fájdalom, hányás, homályos látás alakul ki és kórházi megfigyelést, ellátást igényel a várandós édesanya.

A súlyossága és fokozatai a terhesség különböző szakaszaiban alakulhat ki, leggyakrabban először szülő nők esetében, ikerterhességnél vagy korábbi preeklampszia (így találkozhattál vele: Preeclampsia) után.

Terhesség hétről hétre

Okozhatja az anya már ismert betegsége, mint a magas vérnyomás, cukorbetegség, elhízás kiválthatja a megjelenését csakúgy, mint egyes autoimmun betegségek. Kialakulhat környezeti hatásra, mint a hosszantartó ülés, állás vagy pihenés hiánya.

Sajnos a kutatások ellenére a kialakulás közvetlen oka egyelőre ismeretlen, általánosságban az anyai szervezet várandósság okozta változásaihoz való alkalmazkodásának zavara vagy hiánya okozza.

A preeklampszia első megjelenő tüneteit a várandós édesanya nem észleli! A várandósság első trimeszterében már kimutathatóak a toxémia tünetei és kiterjedt kórtörténet felvétellel, vérnyomásméréssel, Doppler vizsgálattal (méhet ellátó verőér keringés vizsgálata) és vérvétellel, melyben két specifikus fehérjét mérnek (PAPP-A, PIGF), a kezelő orvos már valószínűsítheti a toxémia jelenlétét és alacsony dózisú aszpirin rendszeres szedése mellett megelőzhető a toxémia tüneteinek megjelenése a várandós édesanyánál.

Bővebben a terhességi toxémiáról ide kattintva tudsz olvasni! >>


A preeklampsziának súlyos szövődményei lehetnek az édesanyára nézve, mint a HELLP szindróma, méhlepény leválás, stroke, agyvérzés görcsrohamok majd évekkel később emelkedett kockázattal jelenhetnek meg szív és érrendszeri megbetegedések.


Megelőzhető lehetne a koraszülés? A toxémia szűrésével csökkenthető a koraszülések, császármetszések száma?

Nagy Lívia, a Melletted a helyem Egyesület alelnöke és mint érintett édesanya Dr. Valent Sándor szülész-nőgyógyásszal, a Semmelweis Egyetem Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikájának egyetemi docensével és Dr. Nádor Csaba koraszülöttgyógyásszal, a Semmelweis Egyetem Korányi PIC főorvosával beszélgetett a terhességi toxémia rövid és hosszútávú következményeiről, a tünetekről, az érintett édesanyák kérdéseit megválaszolva.

 

 

A Melletted a helyem Egyesület fő célja, hogy Magyarországon csökkentse a koraszülések számát, és javítsa a koraszülöttek egészséges túlélési arányát.
Az Egyesület összefogja a koraszüléssel, koraszülöttséggel foglalkozó orvosok, az egészségügyi szakszemélyzet, a döntéshozók, a civil szervezetek és a koraszülött gyermekek szüleit képviselő különböző szervezetek munkáját.

 Szerző: Nagy Lívia

Melletted a helyem - Intima.hu

 

 

Ha nem szeretnél lemaradni legfrissebb terhességről szóló cikkeinkről, iratkozz fel tematikus hírlevelünkre:

 

Kapcsolódó tartalmak:

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

Ajánlott orvosok

általános nőgyógyász, szülész-nőgyógyász, meddőségi specialista

Budapest
szülész-nőgyógyász és endokrinológus főorvos
Budapest

szülész-nőgyógyász, lézerspecialista

Debrecen

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 0 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások