Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Felfedezni! - Petefészekrák Világnapja

Ajánlom a Facebookon

Május 8. a Petefészekrák Világnapja. Ez a ráktípus egy nagyon nehezen felismerhető betegség, hiszen a betegség korai stádiumában nem specifikus tünetek jelentkeznek, hanem olyanok, amelyek könnyen általánosíthatóak, és összetéveszthetőek más betegségek tüneteivel, például: puffadás, alhasi fájdalom, gyomorrontás. A petefészekrákos betegeknek kb. 70%-a már III-as és IV-es stádiumban - nagyon rossz prognózissal - kerül orvoshoz.

FELFEDEZNI!

F felfújt gyomor érzet, hasi puffadás
E étvágytalanság
L lehangoltság
F fájdalom a hasban
E eltérő vizelési szokások
D deréktáji fájdalom
E eltérő székletürítési szokások
Z zavaró, rendellenes hüvelyi vérzés
N nagyfokú fáradtság
I Indulj el az orvoshoz, és járj utána, mi okozza a tüneteket!


Május 8. Petefészekrák Világnap,

A nőknél a petefészekrák a daganatok között a hetedik leggyakrabban diagnosztizált rákos megbetegedés világszerte, melyek 70%-át már sajnos késői stádiumban diagnosztizálják. A női szaporítószervek daganatos megbetegedései közül a petefészekrák okozza a legtöbb elhalálozást. Európa-szerte évente több mint 42000 nőt veszítünk el e betegség következtében. Magyarországon évente több mint 1000 nő, édesanya, lány betegsége kerül diagnosztizálásra, és az érintettek több mint felének ez már túl késő. Figyeljünk oda testünk jelzéseire, fedezzük fel időben ezt a veszélyes betegséget!

A sikeres gyógyulás szempontjából a legfontosabb, hogy idejében felismerjék a betegséget, és a beteg az időben adott, megfelelő kezelésekkel meggyógyulhasson.
A Mályvavirág Alapítvány célja a tünetekre való figyelemfelhívás és a petefészekrákkal érintettek segítése. A tavalyelőtt elindított figyelemfelhívó kampány folytatásával mindennek a középpontba állítása: FELFEDEZNI!

A Mályvavirág Alapítvány malyvavirag.hu weboldalon tíz, a betegségben érintett nő történetét mutatja be. Nőkét, akik keményen harcoltak, harcolnak azért, hogy meggyógyuljanak. Üzeneteik szolgáljanak a figyelem felhívására, tanítsák meg, milyen tüneteket okozhat a korai stádiumú petefészekrák.

A felismerést nehezíti, hogy a betegség korai stádiumában nem specifikus tünetek jelentkeznek, hanem olyanok, amelyek könnyen általánosíthatóak, és összetéveszthetőek más betegségek tüneteivel, például: puffadás, alhasi fájdalom, gyomorrontás. A tünetek hosszabb távú fennállása esetén mindenképpen szükséges a megfelelő és átfogó kivizsgálás, hiszen ha valóban petefészekrák okozza ezeket, akkor időben el kell kezdeni a kezelést! Az érintettek többségénél késői, előrehaladott stádiumban kerül diagnosztizálásra és kezelésre a betegség, akkor, amikor már más szervekre is áttétet képzett a növekvő daganat.
Elképesztő adat, de a petefészekrákos betegeknek kb. 70%-a már III-as és IV-es stádiumban kerül az orvoshoz.
A jelenlegi szabályozás szerint a petefészekrák kezelése a műtét, a kemoterápia és biológiai terápiák, elsősorban immunterápia és PARP-gátlók alkalmazása. A kezelési lehetőségek a betegség stádiumától, valamint a BRCA génmutációtól függenek. A veszélyeztetettség lehetősége és mértéke függ az életmódtól, az életkortól, és a családi kórtörténettől is.
A petefészekrákok egy részéért a BRCA génmutáció felelős, mely a legtöbb esetben örökölhető, de ismert a nem örökletes formája is. A BRCA státusz viszonylatában a kezelés is más lehet, így fontos ennek meghatározása a petefészekrák diagnózis felállítása után.
Amennyiben a családban volt mellrákkal, petefészekrákkal, vagy vastagbélrákkal érintett, akkor a BRCA génmutációra nagyobb az esély, azonban az előrehaladott szerózus szövettani típusú petefészekrák esetén minden betegnél érdemes lehet meghatározni a BRCA státuszt.

“Nagyon fontos, hogy a hosszantartó tünetek esetén forduljunk orvoshoz és kizárják a petefészekrák lehetőségét. Igenis addig kell mennünk, amíg utána nem járunk, hogy mi okozza ezeket a tüneteket, nem szabad hagynunk magunkat! Ha pedig diagnosztizálják a betegséget, fontos, hogy megfelelő helyre, megfelelő kezekbe kerüljünk. A Mályvavirág Alapítvány segít az orvos megtalálásában, segíti a betegutat. A www.malyvavirag.hu mellett a www.felfedezni.hu oldal is fontos információkat nyújt mindenkinek”

- mondta Tóth Icó, a Mályvavirág Alapítvány elnöke.

 

keresztrejtveny

 

A Mályvavirág Alapítvány 2013 májusában alakult. Tájékoztató programjain, rendezvényein a megelőzés és a korai felismerés fontosságára hívja fel a figyelmet. Az elmúlt években a Mályvavirág Alapítvány kapoccsá vált a nőgyógyászati daganatos megbetegedésekben szenvedő nők, az orvosok, a védőnők, a hatóság, a média és a lakosság között. Az Alapítvány 2017-ben kapcsolódott be az Európai Nőgyógyászati Daganatok Társaságának betegszervezeti hálózatába, melynek köszönhetően nemzetközi tapasztalatokkal gazdagodva dolgozhat tovább céljai megvalósításáért. 2019-ben Tóth Icót, az Alapítvány elnökét az ESGO-ENGAGe társelnökévé választották Európában.

Forrás: Mályvavirág Alapítvány

 Mályvavirág Alapítvány logo - Intima.hu

 

Ajánlott orvosok

szülész-nőgyógyász osztályvezető helyettes főorvos, onkológiai sebész

Budapest

szülész-nőgyógyász főorvos, nőgyógyászati sebész, robotsebész

Budapest

szülész-nőgyógyász, nőgyógyász daganatsebész, robotsebész

Budapest

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 0 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások