Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Túlsúllyal küzdesz? A fogyókúrát kezdd kivizsgálással!

Ajánlom a Facebookon

Ha túlsúlyos vagy elhízott vagy, fogyókúra előtt keresd fel kezelőorvosodat, hogy javaslatokat kapj a biztonságos fogyáshoz és megtudd, van-e olyan kísérőbetegséged, ami megnehezíti vagy ellehetetleníti a fogyást, amíg nincs megfelelően kezelve! Nőgyógyász-endokrinológusunk összegyűjtötte, milyen kivizsgálások várnak rád!

Szerző: Dr. Kelemen Csaba | szülész-nőgyógyász, endokrinológus főorvos 

bmi index

A testtömeg indexet (BMI) széles körben használják egyszerű és megbízható módszerként annak megállapítására, hogy egy személy testsúlya megfelelő-e a magasságához képest.

A legtöbb felnőtt számára a 18,5 és 24,9 közötti BMI azt jelenti, hogy egészséges testsúlyúnak számít. A 25 és 29,9 közötti BMI-vel rendelkezőket túlsúlyosnak, a 30 feletti BMI-vel rendelkezőket pedig elhízottnak tekintik.

Míg a BMI a legtöbb ember számára hasznos mérés, nem mindenki számára pontos.

Például előfordulhat, hogy a normál BMI-pontszámok nem pontosak, ha nagyon izmos vagy, mert az izmok plusz kilókat adhatnak hozzá, ami magas BMI-t eredményezhet akkor is, ha nem vagy túlsúlyos. Ilyen esetekben a derékbőség jobb iránymutató lehet.

Dr. Kelemen Csaba nőgyógyász-endokrinológus BMI-kalkulátora segítségével megtudhatod, mennyi a testtömeg indexed (BMI).

Miben tud segíteni az orvosod?

Ha túlsúlyos vagy elhízott vagy, keresd fel kezelőorvosodat, hogy javaslatokat kapj a biztonságos fogyáshoz és megtudd, van-e olyan kísérőbetegséged, ami megnehezíti vagy ellehetetleníti a fogyást, amíg nincs megfelelően kezelve.

Kezelőorvosod a következőkről kérdezhet:

  • ÉLETMÓDOD – különösen az étrendedre és a fizikai aktivitásod mértékére lesz kíváncsi, de azt is megkérdezi, hogy dohányzol-e, és mennyi alkoholt fogyasztasz.
  • OKOK FELDERÍTÉSE - az elhízás egyik lehetséges oka lehet, ha például gyógyszert szedsz, vagy olyan egészségügyi állapotod van, amely hozzájárulhat a súlygyarapodáshoz.
  • MOTIVÁCIÓ - mennyire motivált a fogyásban!
  • CSALÁDI ELŐZMÉNYEK – érdemes tudnod, hogy az elhízás és más egészségügyi állapotok, mint például a cukorbetegség tekintetében gyakran családi halmozódás figyelhető meg.

A BMI kiszámítása mellett háziorvosa teszteket is végezhet annak megállapítására, hogy fennáll-e a súlyod miatti egészségügyi szövődmények kialakulásának kockázata, illetve, hogy fény derüljön az esetleges kísérőbetegségekre.

Ezek magukban foglalhatják a következők mérését:

  • vérnyomás
  • glükóz (cukor) és koleszterinszint, máj és vesefunkciók
  • a hormonháztartás feltérképezése
  • inzulinrezisztencia vizsgálat
  • derékbőség (a derék körüli távolság)

Ne feledd, hogy még ha csak egy pár kilótól is megszabadulsz, például eredeti testsúlyod 3%-át leadod, és ezt egy életen át megtartod, jelentősen csökkentheted az elhízással kapcsolatos szövődmények, például a cukorbetegség és a szívbetegségek kialakulásának kockázatát!

A cikk szerzője: Dr. Kelemen Csaba szülész-nőgyógyász, endokrinológus főorvos

Jelenleg a Szent János Kórház Szülészeti és Nőgyógyászati Osztályán, valamint a Czeizel Intézetben dolgozik, és a Hormonline csapatának vezető szakorvosa, valamint az Intima.hu női egészségportál orvosszakértője.

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

Ajánlott orvosok

általános nőgyógyász, szülész-nőgyógyász, meddőségi specialista

Budapest
szülész-nőgyógyász és endokrinológus főorvos
Budapest

szülész-nőgyógyász, lézerspecialista

Debrecen

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 0 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások