Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Pánik a maszk mögött…avagy "segítség nem kapok a maszkban levegőt!"

Ajánlom a Facebookon

Tavaly ilyenkor bizony még senki nem gondolta volna, hogy mostanra a maszk ruhatárunk kötelező darabjává válik. Ez az aprócska kellék mára szinte egész piacot tudhat magáénak: a legegyszerűbb kékeszöld orvosi fajtától a mintákkal díszített változatokon át egészen a divatházak gyártotta design maszkokig mindenki válogathat ízlése és pénztárcája szerint.

Tengelics Helga, Intim-pszichológus

Szerző: Tengelics Helga | Pszichológus |

 

Némileg érthető módon azonban a maszk még így sem vívta ki a szeretetünket: sokak szerint nemcsak hogy kényelmetlen, de elsőre igencsak nehézkes benne a légzés is. Mások egyenesen arról számolnak be, hogy egyáltalán nem kapnak benne levegőt, sőt mi több, pánikrohamoktól szenvednek.

Hazugság lenne azt állítani, hogy a maszk, legyen az bármilyen is, kényelmes viselet. A magunk, valamint környezetünk egészségének megóvása azonban mindennél fontosabb, így ha reményeink szerint csak egy rövidebb időre is, de valahogy mégiscsak meg kellene barátkoznunk ezzel a parányi, ámde hasznos ruhadarabbal.

Persze, persze. Könnyű azt mondani- morogjuk magunk elé… Na de mégis hogyan?

Ebben szeretnénk segíteni néhány egyszerűen alkalmazható trükk erejéig:

  • Először is próbáljunk meg nem szükséges rosszként tekinteni a maszkra. Gondoljunk ehelyett arra, hogy védelmet nyújt: minket magunkat, s a környezetünk egészségét egyaránt védi. Már csak emiatt is megéri az a kis kellemetlenség, ami a hordásával jár, nemde?
  • Legyünk bátrak, és merjünk olyat választani, amelyet a lehetőségekhez képest szívesen viselünk: vagy azért, mert egyszerűen tetszik, vagy éppen azért mert relative kényelmes. Nem vagyunk egyformák. Van aki az orvosi, van aki a vicces mintájú textil, s van, aki a szűrős fajtára esküszik. Érdemes több fajtát is kipróbálni.
  • Szoktassuk magunkat fokozatosan a maszk viseléséhez. Először csak fél-egy óra hosszat hagyjuk magunkon. Később, ha hosszabban vagyunk kénytelenek viselni, és már sikerül egy picit megfeledkeznünk róla, csökken majd a diszkomfort érzetünk is.
  • Valóban előfordulhat, hogy először úgy érezzük, nehezebben kapunk a maszkon keresztül levegőt, de ne feledjük, ha helyesen vettük fel, akkor ez csak a félelmünkből fakadó megélés. Tudományosan alátámasztott tény, hogy valójában ugyanannyi oxigénhez jutunk a maszkon keresztül is, mint egyébként.
  • Próbáljunk meg ne a maszkra figyelni, hanem arra a tevékenységre, amelyet éppen végzünk: ha vásárolunk, akkor foglalkozzunk az áruval, s merüljünk bele a választékba, ha közlekedünk, akkor pedig figyeljük meg a körülöttünk zajló eseményeket.
  • Nem könnyű beismerni, de a pánik bizony a mi saját negatív gondolatainkból születik, majd abból táplálkozik. Ha kordában tartjuk, s pozitívvá formáljuk a gondolatainkat, azt az érzelmeink és a testi reakcióink is követni fogják. Így a pánikroham megállítható vagy akár teljesen elkerülhető.
  • Szorongás vagy pánik esetén bátran használjuk az eszköztárunkban lapuló technikákat: az autogén tréning (az autogén tréningről itt tudhat meg többet) vagy bármely más relaxációs technika „maszk mögött” is kiválóan működik, de a legegyszerűbb légzéstechnika szintén segíthet, hogy megnyugtassuk magunkat. Ha még nem lenne egyetlen ilyen sem a birtokunkban, ne szégyelljünk szakemberhez fordulni, hiszen ezen módszerek szinte mindegyike rövid időn belül elsajátítható, majd önállóan is alkalmazható.
  • Végül ne kerülgessük a kötelezően elvégzendő tevékenységeket, ehelyett keressünk korábbi pozitív tapasztalatokat, amelyek segítenek a mindennapos teendők kivitelezésében. Ha tegnap sikerült gond és főleg pánik nélkül bevásárolni a sarki boltban, akkor ma miért is ne sikerülne?

Az emberi szervezet csodálatos: már régen nem titok, hogy az agy irányítja a testet. Éppen ezért, ha agyunk elhiszi, hogy a testünk beteg, akkor beteg is lesz. Ám a tézis szerencsére fordítva is működhet... Bízzunk hát magunkban. 

Merjük elhinni, hogy egészségesek vagyunk. S ami a legfontosabb: merjük visszavenni a kontrollt a gondolataink, a pánik, és végső soron az életünk felett. Mindenképp.

Írta: Tengelics Helga pszichológus

 

Szeretnél többet tudni az autogén tréningről? Itt többet is megtudhatsz róla!>> 

 

Hírlevél feliratkozás - Intima

Ha érdekelnek a legfrissebb híreink, tanácsaink a menstruációs ciklus zavaraival kapcsolatban
és nem szeretnél lemaradni a szakértők, szakorvosok által írt cikkeinkről
iratkozz fel hírlevelünkre:

 

 

  • Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

    Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
    Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
    Image



Ajánlott orvosok

pszichológus, szülésfelkészítő, relaxációvezető

Budapest

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 0 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások