Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Gyógynövények női bajokra? Utánajártunk mit ajánl a szakértő és mit semmiképpen nem!

Ajánlom a Facebookon

A népi gyógyászatban régóta használt gyógynövények manapság reneszánszukat élik: vesszük, esszük, isszuk, kenjünk, párologtatjuk. Ám nagy kérdés, hogy nem árt-e többet, mint használ, ha ezekhez a természetes – és ennél fogva sokak szerint teljesen veszélytelen – gyógymódokhoz fordulunk a klinikai vizsgálatokban bevizsgált gyógyszerek helyett. A kérdésre nem lehet egyszerű igennel vagy nemmel válaszolni. Az ezzel kapcsolatos dilemmákba dr. Csupor Dezső, a Szegedi Tudományegyetem Gyógyszerésztudományi Karának tanszékvezető docense avat be bennünket, akivel Matics Kata, az Intima.hu női egészségportál alapítója beszélgetett.


Kezdjük azzal a beszélgetést, miért annyira népszerűek manapság a gyógynövények és más természetes eredetű hatóanyagok, és miért van az, hogy az alternatív gyógyászat ilyen, korábban soha nem látott érdeklődéssel fordul e gyógymódok felé?

Dr. Csupor DezsőEz tulajdonképpen nem egyedülálló jelenség, minden olyan betegség vagy betegségcsoport esetében megfigyelhető, melyekre a hivatalos orvostudomány nem tud egyértelmű és minden tekintetben kielégítő megoldást kínálni. Ennek megfelelő határok között van – lehet – is létjogosultsága, hiszen a határ nem a természetes és a mesterséges (szintetikus) hatóanyagok között húzódik annak mérlegelésekor, melyik alkalmazható egy adott betegség kezelésében vagy megelőzésében. Sokkal inkább annak a követelménynek kell megfeleli, hogy az alkalmazott szer – legyen az természetes vagy szintetikus – hatásos és biztonságos-e. Ezt pedig tudományos igényű kutatások hivatottak eldönteni.

Akkor tehát olyan gyógynövényeket és egyéb természetes hatóanyagokat kell keresnünk, melyek mögött tudományos kutatásokból származó evidenciák állnak. Igen ám, de ez nem túl sok gyógynövényről mondható el. Miért van ez, miért nem történnek tudományos igényű klinikai gyógyszervizsgálatok e téren?

E jelenség jórészt a gyógyszerfejlesztések költséges voltával és szabadalmi problémákkal magyarázható. Anélkül, hogy ebbe részletesebben belemennénk, a lényeg az, hogy a gyógyszergyárak nem szívesen vállalják be az ezzel járó buktatókat.

Nézzünk néhány példát arra, mire igen és mire nem használhatók a különböző gyógynövények, illetve mire kell figyelni ezek alkalmazása során. Sok nő küzd például visszatérő húgyúti fertőzésekkel, számukra mi lehet hatásos és biztonságos?

Amerikai nagytermésű áfonya, (itthon tőzegáfonyaként ismerik)A húgyúti fertőzés természetes eredetű hatóanyagokkal történő kezelése éppen jó példa arra, hogy vannak hatásosan és biztonságosan alkalmazható gyógynövények, de akár ártani is lehet velük. Húgyúti fertőzések esetén széles körben használt gyógynövény a tőzegáfonya vagy pontosabb nevén amerikai nagy termésű áfonya. Élelmiszernövény lévén tipikus képviselője a hosszú távon is toxikus hatás kockázata nélkül szedhető gyógynövénynek, ennél fogva tartósan is szedhető, így a visszatérő húgyúti fertőzéses epizódok megelőzésére is alkalmazható. Hasonlóakat olvashatunk a medveszőlő ilyen javallattal történő alkalmazásáról is. Ennek hatásosságára vonatkozóan a heveny húgyúti fertőzések terápiájában vannak tudományos evidenciák, de érdemes tudni, hogy nagy mennyiségben, túlságosan hosszú ideig, vagy évente ötnél többször kúraszerűen fogyasztva akár veszélyes is lehet. Ezért például a gyógyszerként kapható medveszőlőt kizárólag betegtájékoztatójának megfelelően ajánlott szedni a kezdeti panaszok jelentkezésekor.
Érdemes szakember tanácsát kikérni a tőzegáfonyával kapcsolatban, hiszen a cukorbetegek nem hagyhatják figyelmen kívül annak magas cukortartalmát, és erős savassága is problémákat okozhat az arra érzékenyeknél.

Vagy nézzük a teafa illóolaját, mely hüvelyi fertőzésekben valóban képes kiszorítani a hüvelyből a kórokozókat, azonban nagy dózisban alkalmazva nyálkahártya-irritációt okozhat.

Mielőtt tovább mennénk a népszerű gyógynövények mögött álló tudományos bizonyítékok taglalásával, ezen a ponton felmerül a kérdés, mit tehet orvos és betege az ehhez hasonló rizikó elkerülésére vagy csökkentésére?

A szakemberek részéről mindenképpen a nyitottságot javaslom, a páciensek pedig merjenek kérdezni. A beteg azonban csak akkor meri megemlíteni, hogy gyógynövény-készítményt szed, ha nem tapasztal rideg elutasítást az orvos részéről. Ugyanakkor szakemberként nem szégyen azt sem bevallani, ha az adott kérdésben nem vagyunk naprakészek. Hiszen ma már minden témában tájékozódhatunk az interneten, és a laikus beteggel szemben vitathatatlan előnyünk, hogy kellő forráskritikával tudjuk szemlélni a fellelt információkat.

Térjünk most vissza a reneszánszukat élő népi gyógymódokhoz, gyógynövényekhez! Mit tudunk tanácsolni azoknak, akik például barátcserjével vagy cickafarkteával keresnek gyógyírt valamilyen egészségi problémájukra.

barátcserjeA barátcserjéről már elég sokat tudunk, hormonhatása révén alkalmazható lehet olyan nőgyógyászati problémákra, melyek magas prolaktinszinttel járnak. Általános termékenységfokozónak azonban semmiképpen sem ajánlanám, hiszen a termékenységi zavarok mögött nagyon sokféle ok húzódhat meg, amit javasolt nőgyógyász-endkrinológussal is egyeztetni.

A pajzsmirigyproblémákra javasolt közönséges galajjal is éppen az a probléma, hogy számos betegség okozhat pajzsmirigyproblémákat, ráadásul alapvetően nem mindegy az sem, hogy a pajzsmirigy alul- vagy túlműködése bújik-e meg a háttérben.

A cickafarkról azt tartják, hogy különféle női bajokban alkalmazható, gyulladáscsökkentő, illetve enyhíti a menstruációs vérzést és a görcsöket. A cickafark kivonatát tartalmazó külsőleges készítmények (pl. krém, kenőcs) korábban forgalomban voltak, és ezek enyhe gyulladásban jók lehetnek. Az azonban már kérdéses, hogy súlyosabb gyulladásban elegendőek-e.

Mostanában egyre több helyen ajánlják a fehér fagyöngyöt női problémákra. Állítólag erősíti a méhizomzatot, segíti a petesejt megtapadását, ezáltal a fogamzást. Mi igaz ebből?

fehér fagyöngyMíg a korábban említett gyógynövények esetében azt mondtam, hogy nem lehet egyértelmű nemet mondani az alkalmazásukra,

a fehér fagyöngy az első, melynek szedését semmiképpen nem javaslom.

Egyre több adat gyűlik össze arról, hogy mérgező hatású fehérjéket tartalmaz, és elég csak arra gondolni, hogy aki teherbe esés elősegítésére fontolgatja a szedését, az éppen a fogamzás kritikus időszakában teszi ki magát ennek a toxikus hatásnak.

Nagyon népszerűek napjainkban az illóolajok is. Ezek használatakor mire érdemes odafigyelni?

Az illóolajok jól példázzák, hogy ami természetes, az nem szükségképpen veszélytelen is egyben. Háromévesnél fiatalabb gyermekek környezetében például egyáltalán ne párologtassunk, mert akár orvosi beavatkozást is igénylő légzési nehézségeket is okozhatunk vele, de egyes olajok esetében sem javasolt bizonyos életkor alatt a használatuk. Ugyancsak veszélyes lehet, amikor az illóolajat tömény formában kenik a bőrre, ez felnőttek és gyermekek esetében is árthat. Azt sem tudjuk egyelőre biztosan, hogy hosszabb távon milyen hatása lehet, ha egy gyermek – vagy akár felnőtt – állandó illóolajpárában él, hiszen ezek a zsírtermészetű anyagok a légutakból felszívódva felhalmozódhatnak az agyban. Nem javaslom azt sem, hogy csináld magad módon bárki is otthon kezdjen kikevergetni illóolajat vagy más természetes eredetű házilagos készítményeket.

Mit javasolhatunk általánoságban azoknak, akik gyógynövény-készítményt terveznek szedni?

Az adott szituációtól függ. A „tejfakasztásra” ajánlott ánizsról vagy édesköményről nagyjából tudjuk, miként fejtik ki hatásukat. Ártalmatlan hatóanyagok, ezért meg lehet próbálkozni alkalmazásukkal. A legrosszabb, ami történhet, hogy a várt hatás elmarad vagy nem jelentkezik a remélt mértékben. Az ugyanezzel a javallattal ajánlott görögszénáról viszont már jóval kevesebb ismerettel rendelkezünk.

Alapvető szabály, hogy komoly betegségeket hatásos és biztonságos szerekkel kell kezelni, ezek pedig a gyógyszerek.

Aki mégis gyógynövények használata mellett dönt, annak tisztában kell lennie azzal, hogy az adott hatóanyagot milyen formában (tea, kenőcs, illóolaj, stb.), mennyi ideig és milyen gyakorisággal alkalmazhatja úgy, hogy az a várt hatást kifejtse, ugyanakkor ne járjon kockázatokkal. Az egyes gyártók hasonlónak tűnő készítményei között is nagy különbségek lehetnek, ezek között az eligazodás szakemberek számára sem mindig könnyű feladat. Mindenképpen szakember tanácsát kérjük ki, ha gyógynövények használatát fontolgatjuk.

Igen ám, de ki legyen ez a szakember?

Leginkább a gyógyszerészek azok, akik hosszú éveken át tanulják az ezzel kapcsolatos ismereteket. Az interneten is fellelhetők megbízható források, ám ezek közül nem mindig könnyű kiválasztani a megbízhatóakat, ezért óva intek mindenkit attól, hogy random talált weblapok által kínált tanácsok alapján döntsön. A PirulaKalauz oldalon például szakmailag korrekt információk találhatók a gyógynövényekről, van lehetőség konkrét kérdéseket is feltenni gyógyszerészek számára, és az oldalon olvasható információk már könyv formájában is hozzáférhetők.

Végül mi a legfontosabb, amit szeretne kiemelni?

Amire sokan nem gondolnak a gyógynövények használatakor, az a toxicitás.

Az optimálisnál hosszabb ideig, gyakrabban vagy nagyobb dózisban alkalmazott gyógynövények akár mérgezést is okozhatnak!

Éppen ezért veszélyes mértéktelenül fogyasztani a gyógynövényeket abban a tévhitben, hogy természetes anyagok lévén biztosan nem ártanak.

 

Köszönjük a hasznos információkat, tanácsokat Dr. Csupor Dezsőnek! 

 

A cikk szerzőjéről

Dr. Simonfalvi Ildikó radiológus szakorvos, több évtizedes gyakorlattal rendelkező orvosi szakfordító és egészségügyi szakújságíró, számtalan orvosszakmai és laikus egészségügyi kiadvány szerkesztője, szerzője és az Intima.hu női egészségportál megbízott főszerkesztője. Az Egészségkommandó (Hiteles Egészség-kommunikációért Egyesület) alapító tagja, a szülőknek, nagyszülőknek szóló Anyás-Apás egészségügyi tájékoztató weboldal alapító-szerkesztője – és két csodálatos felnőtt nagylány büszke édesanyja.

Szakmai lektor: dr. Csupor Dezső, a Szegedi Tudományegyetem Gyógyszerésztudományi Karának tanszékvezető docense

 

A cikk szakmai Partnere: 

Tudjuk, nem könnyű hiteles válaszokat találni, ha gyógyszerekkel, gyógynövényekkel, étrend-kiegészítőkkel kapcsolatban próbálunk tájékozódni. A Pirulakalauz Klub ebben segíti tagjait!

Előfizetésről itt tudsz tájékozódni

 

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 3 Ratings )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások