Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Adókedvezmény mellrák, méhnyakrák, petefészekrák, endometriózis esetén

Ajánlom a Facebookon

Egy igazán jó hírrel örvendeztethetünk meg benneteket, ugyanis a Női Liga tagjai együttműködésének köszönhetően egy komoly sikerről számolhatunk be most nektek!

Intima.hu logo

 Mint azt bizonyára sokan tudjátok, a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (Szja tv.) 40. §-a rendelkezik arról, hogy a súlyosan fogyatékos személyek személyi kedvezmény címén az összevont adóalap utáni adó terhére adókedvezményt érvényesíthetnek. A törvény értelmében az összevont adóalap adóját csökkenti a súlyosan fogyatékos magánszemélynél az erről szóló igazolás, határozat alapján a fogyatékos állapot kezdő napjának hónapjától ezen állapot fennállása idején havonta az adóév első napján érvényes havi minimálbér 5%-nak megfelelő összeg, amely 2018-ban 6.900 forint volt havonta.

A jó hír az, hogy a személyi kedvezmény igénybevétele szempontjából a súlyos fogyatékosságnak minősülő betegségeket meghatározó 335/2009. (XII. 29.) Korm. rendeletbe immáron a leggyakoribb női betegségek (mint például endometriózis, mellrák, méhnyakrák, petefészekrák) is bekerültek és a betegségek mellé BNO kódok rendelődnek, azaz 2019. január 1-től az e betegségekben érintett magánszemélyek is jogosultak a havi adókedvezményre.

Természetesen a megfelelő igazolások birtokában, azok bemutatásával – azaz az adókedvezmény igénybevételéhez végig kell menni az ehhez szükséges procedúrán, de megéri.

A kedvezmény érvényesítésének feltétele a súlyos fogyatékosság minősítéséről szóló orvosi igazolás, amelynél gondosan ügyelni kell arra, hogy kiállításakor a betegség kezdetét (az első diagnózis pontos dátuma) is tüntesse fel az orvos. Ha az első diagnózis felállításának pontosítására nem kerül sor, akkor az igazolás kiállításának időpontjától lehet a kedvezményt érvényesíteni.

A fogyatékosság minősítését a háziorvosnál, illetve az egészségkárosodás jellegétől függően a szakorvosnál lehet kezdeményezni. A fogyatékosság minősítésére és az igazolás kiállítására vonatkozó szabályokat a 49/2009. (XII. 29.) EüM rendelet határozza meg. A rendelet mellékletében meghatározott igazolást a szakambulancia vagy a kórházi osztály szakorvosa, illetve általuk készített dokumentumok alapján a háziorvos állítja ki. Az igazoláson a betegség/fogyatékos állapot kezdő időpontján kívül szerepelnie kell annak is, hogy az állapot végleges minősítésű, vagy a későbbiekben további felülvizsgálatra kötelezett-e a magánszemély. Amennyiben a fogyatékosság végleges, az erről szóló igazolás alapján minden évben érvényesíthető az adókedvezmény.

A Női Liga közleménye a a 335/2009. (XII.29.) Kormányrendelet kapcsán,
az SZJA kedvezmény vonatkozásában >>

A személyi kedvezmény jogszabályi megfelelőség esetén alanyi jogon jár, de csak akkor, ha a súlyosan fogyatékosnak minősülő magánszemély rendelkezik az összevont adóalapba tartozó jövedelemmel, amely után adófizetési kötelezettsége keletkezett. Természetesen adóköteles jövedelem hiányában a személyi kedvezmény nem érvényesíthető, és arra sincs lehetőség, hogy a jogosult adóköteles jövedelem hiányában másnak átadja a kedvezményt érvényesítésének jogát (például szülőnek, házastársnak).

Amennyiben a magánszemélynek például munkaviszonya alapján rendszeres jövedelme van, akkor a munkáltatója felé tett adóelőleg-nyilatkozat alapján már a fizetendő adóelőlegnél érvényesítheti az adókedvezményt. Annak sincs akadálya, hogy a magánszemély döntése szerint csak az adóévi bevallásában érvényesítse a személyi kedvezményt, például, ha megbízási szerződés alapján csak néhány alkalommal szerzett jövedelmet az adóévben, és az adóelőlegből a kifizető nem érvényesítette a kedvezményt, akkor az adózó az éves adóbevallásában utólag érvényesítheti azt – amennyiben valamennyi feltételnek megfelel. Ilyenkor az orvosi igazolást nem kell csatolni az adóbevalláshoz, de az elévülési időn belül meg kell őrizni, mert a kedvezményre jogosultság az esetleges adóellenőrzés során e dokumentummal igazolható.

A 287/2018. (XII. 21.) számú Kormányrendelet, a 335/2009 (XII.29.) Kormányrendelet módosítása a Magyar Közlöny 2018. évi 209. számában online elérhető! >>

 

A Női Liga – Összefogás a női egészségért
2018. március 8-án öt női egészséget támogató civil szervezet összefogásaként (Babagenetika Egyesület; Egészség Hídja Összefogás az Egészségért, a Mellrák Ellen! Egyesület; Mályvavirág Alapítvány; Mellrákinfó Egyesület és a Női Egészségért Alapítvány) létrejött a Női Liga. Az összefogás célja, hogy az egyesületek még hatékonyabban tudják képviselni az érintettek érdekeit és hatásosabban tudjanak fellépni a női egészséggel kapcsolatos edukáció és az egészségmegőrzés érdekében.

 

Forrás: Egészség Hídja a Mellrák Ellen Egyesület

Hírlevél feliratkozás - Intima

 Bővebben is olvasnál szakértőkkel készült interjúkat, cikkeket a mellrákkal kapcsolatban?
Iratkozz fel a mellrák-infó hírlevelünkre, és automatikusan elküldjük Neked
az emlőrákkal kapcsolatban készült legfrissebb cikkeinket!

 

Olvass nőket érintő betegségekről rovatoldalainkon!

 

 

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 4 Ratings )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások