Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Peteérés kiszámítása - peteérés kalkulátor

Ajánlom a Facebookon

A peteérés kiszámításának legegyszerűbb módja, ha peteérés kalkulátort használunk. Cikkünkben egy megbízható peteérés kalkuláló mellett, megismerheted, a peteérés, más néven ovuláció folyamatát, továbbá azokat a tüneteket, amelyek a peteérést és tüszőrepedést jelzik. 

A peteérés, más néven ovuláció, az a folyamat, amely során egy, ritkább esetben több érett petesejt kiszabadul a petefészekből. Ennek időpontja általában a két menstruáció között történik meg. Ennek időpontja általában a két menstruáció között történik meg.A női szervezetnek több olyan természetes jelei és tünetei is vannak, amelyből következtetni lehet a menstruációs ciklus termékeny és nem termékeny periódusaira, a peteérés időszakára.

A természetes családtervezési módszerek különböző jelek észlelésére alapozva igyekszenek támpontot adni a termékeny és nem termékeny időszakok meghatározására. (Billings módszer). Arra nem alkalmasak, hogy segítségükkel meghatározzuk az ovuláció idejét, de arra igen, hogy a nő saját maga behatárolja a tünetek alapján fertilis periódusának (peteérés) pillanatnyi fokozatát.

Hogyan tudjuk kiszámítani az ovuláció, azaz a peteérés időszakát?

  • ovulációkalkulátorral, melyet megtalál főoldalunkon
  • naptármódszerrel - alábbi számítási móddal, vagy a menstruációs naptárunk használatával
  • Ébredési alaphőmérséklet mérésével
  • Cervix-nyák változásainak megfigyelésével
  • Ovulációs teszt segítségével, melyet itt tud megvásárolni

Peteérés kiszámítása - naptármódszer

A naptármódszer a periodikus abstinencia (időszakos önmegtartóztatás) legrégibb formája. Lényege azon a már említett megfigyelésen alapul, hogy a peteérés hozzávetőlegesen két héttel előzi meg a következő menzesz kezdetét. Szabályos, átlagos, 28 napos ciklusok esetében ez a két havi vérzés közötti középidő. A menzeszek azonban viszonylag ritkán mutatnak ilyen pontosságot és a ciklus hossza még ugyanazon személy esetében is hónapról-hónapra változik, (ezért érdemes a naptármódszer használatát legalább 6 hónapon keresztül vezetni). Ez megnehezíti az ovuláció idejének behatárolását. Tovább bonyolítja a peteérés számítását az is, hogy a fertilis időszak meghatározásakor figyelembe kell vennünk az ivarsejtek élettartamát is (a peteérés előtt több nappal történt közösülésből származó spermiumok még termékenyítőképesek az ovuláció idején).

Tapasztalatok alapján jó megközelítés érhető el az alábbi számítási technikával, melyet a menstruációs naptár vezetésénél érdemes rögzíteni. Ehhez legalább 6-12 hónapig tanácsos regisztrálni a havi vérzések jelentkezését menzesznaptár segítségével. (Az intima naptárrendszere is erre a naptármódszerre épül.)

A korábbi menstruációs időpontokból meghatározzuk a legrövidebb és a leghosszabb ciklus hosszát. A fertilis periódus első napját megkapjuk, ha a legrövidebb ciklus napjainak számából kivonunk 18-at, az utolsó napot pedig úgy, hogy a leghosszabb ciklusból kivonunk 11-et. Képletben kifejezve:

Ovuláció kiszámítása:

Ovuláció kalkulátor

FE = LRC-18

FU = LHC-11

FE = a fertilis periódus első napja, LRC = a legrövidebb ciklus napjainak száma, FU = a fertilis periódus utolsó napja, LHC = a leghosszabb ciklus napjainak száma.
Példa: Ha a regisztrált ciklusok hossza 22 és 29 nap között ingadozott, akkor a termékeny (FE) periódus a 5-18. nap között van (22-18=5, 29-11=18). Szabályos, 28 napos ciklusok esetében legrövidebb ez az időszak, amelynél a peteérés a 10-17. napok közé esik (28-18=10, 28-11=17).  

Peteérés kiszámítása - az ébredési alaphőmérséklet mérése

Az ébredési alaphőmérséklet mérése, alkalmas arra, hogy jelezze a már bekövetkezett ovulációt. A bifázisos görbe emelkedett szakaszát a ciklus második felében termelődő sárgatest hormon közvetlen hőmérsékletemelő hatása magyarázza. Ez jelzi azt, hogy a peteérés megtörtént és ebben a ciklusban újabb ovulációval már nem kell számolni, s így a következő menzeszig terjedő időszák a fogamzásgátlás szempontjából biztosnak mondható. Hőmérsékleti diagrammhoz szükséges naptárat töltsd le innen!

A tapasztalatok azonban azt igazolják, hogy a hőmérsékletgörbe lefutása még megtörtént peteérés esetén sem mindig ilyen szabályos.

Peteérés kiszámítása - Cervix-nyák változásai

A cervix-nyák változásai is jól utalnak a menstruációs ciklus történéseire. Ellentétben azonban az alaphőmérséklet mérésével - amely csak a már bekövetkezett ovulációt igazolja - ez a módszer azt is jelzi, hogy a ciklus első felében hogyan erősödik az a hormonhatás, amely a közelgő peteérés előhírnöke.

A menstruáció lezajlása után a termelődő tüszőhormon hatására a nyakcsatornában képződő nyák mennyisége nő, viszkozitása csökken, áttetszővé, nyújthatóvá válik, áteresztőképessége az ondósejtek számára fokozódik. Mindez azt a célt szolgálja, hogy az ovuláció idejére a legkedvezőbb viszonyok alakuljavak ki a megtermékenyülésre.

Megbízható - nőgyógyász szakorvosok által összeállított - peteérés kalkulátort szeretnél használni? 

Peteérési kalkulátor
Ovuláció várható ideje:
A peteérés kalkulátor rendszertelen menstruációs ciklus esetén nem ad pontos eredményt. Ha szeretnéd folyamatosan nyomon-követni menstruációs ciklusaidat, kattints ide.


Peteérés meghatározása - peteérés kalkulátor, ovulációs teszt

A Clearblue Digitális Ovulációs Teszt félreérthetetlen eredményeket, könnyű leolvashatóságot kínál, amely segítségével könnyen megállapítható a fogamzásra legalkalmasabb két nap, azaz a peteérés ideje. A Clearblue digitális kijelzője egyértelműen jelzi az LH-szint emelkedését egy mosolygós arccal. 99% feletti pontosság az LH csúcs kimutatásában. A Cleaarblue 40%-kal több tesztcsíkot tartalmaz, mint a legtöbb más márka, hogy nagyobb esélye legyen az adott cikluson belül az LH csúcs kimutatására. Az egyedi villogó tesztcsík szimbólum mutatja, hogy a teszt működik. 3 percen belül eredményt ad.

Forrás: Intima.hu 

Hírlevél feliratkozás - Intima

Ha érdekelnek a legfrissebb híreink, tanácsaink a menstruációval kapcsolatban
és nem szeretnél lemaradni a szakértők, szakorvosok által írt cikkeinkről
iratkozz fel az MENSTRUÁCIÓ- hírlevelünkre:

 

 

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

Ajánlott orvosok

általános nőgyógyász, szülész-nőgyógyász, meddőségi specialista

Budapest
szülész-nőgyógyász és endokrinológus főorvos
Budapest

szülész-nőgyógyász, lézerspecialista

Debrecen

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 1 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások