Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Menstruáció előrehozása vagy eltolása?

Ajánlom a Facebookon

Mivel közeledik a nyár, az egyik klasszikus kérdés: hogyan toljuk el a menstruációt? Szeretnénk megfelelő szakmaisággal alátámasztani, hogyan, s miként lehetséges a menzesz eltolása, miért ajánljuk vagy nem ajánljuk, és milyen mellékhatásai lehetnek esetleg a szervezet normál beavatkozásába.

Mielőtt rátérnénk a menstruáció előrehozására vagy eltolására egy-két információ a menstruációról.

A menstruációs ciklus a szervek átlagosan 28 napos ciklikus változása, mely lehetővé teszi az esetleges terhesség(ek) kihordását a serdülőkortól a változás koráig. Na de hogyan rövidíthető vagy hosszabbítható meg egy-egy ciklus, illetve okoz-e bármilyen gondot a szervezet normál működésébe való beavatkozás, erről kérdeztük  Dr. Murányi Zoltán nőgyógyász szakorvosunkat.

 

Eltolható a menstruáció?

Elvileg igen, de nem ajánlott. Bármilyen beavatkozás a szervezet normál működésébe (fogamzásgátló elhagyása, kitolása, stb.) különböző nem várt és akár kellemetlen tünetekkel is járhat.

Milyen mellékhatásai lehetnek a menstruáció eltolásának?

Mellékhatás lehet vérzészavar, ciklus megváltozása (rendszertelen vérzés, közti vérzés).

Milyen módszerekkel tolható vagy hozható előre a menstruáció?

A ciklus második felében a sárgatest által termelt sárgatesthormon (progeszteron) szintjének csökkenése felelős a nyálkahártya lelökődéséért. Ha a ciklus második felében szájon át progeszteront viszünk a szervezetbe, úgy a nyálkahártya a magas progeszteronszint meglétéig nem lökődik le. A gyógyszer alkalmazását felfüggesztve a vérzés néhány napon belül jelentkezik.

Lényegesen egyszerűbb a helyzet fogamzásgátló tablettát szedő nők esetében, mivel a tabletta szedését a 21. napon nem szükséges befejezni, ellenkezőleg: a gyógyszert annyi nappal kell tovább alkalmazni, ahány nappal el kívánjuk tolni a vérzést. Többfázisú tabletták esetén az utolsó fázis tablettáit kell továbbszedni a megfelelő napig.

Fogamzásgátlás tekintetében, mennyire biztonságos a menstruáció eltolása a fenti esetekben? Szükséges esetleg kiegészítő védekezést használni?

Ha valaki tovább szedi a fogamzásgátlót, hogy eltolja a vérzését, attól még védett a ciklusban, és elvileg, ha az egy hét kihagyás után tovább folytatja a gyógyszer szedését akkor a következő ciklus is védett.

 

Cikluszavar tüneteiről, okairól és kezeléséről egy helyen! >>

 


Ami fontos: a ciklust csak indokolt esetben, ritkán szabad ily módon befolyásolni! A ciklus 7-10 napnál hosszabb idővel történő eltolása nem javasolt! Ilyen esetekben gyakran tapasztalunk idő előtt jelentkező pecsételgető vérzést.

Intima.hu Szerkesztősége - Dr. Murányi Zoltán

Hírlevél feliratkozás - Intima

Ha érdekelnek a legfrissebb híreink, tanácsaink a menstruációval kapcsolatban
és nem szeretnél lemaradni a szakértők, szakorvosok által írt cikkeinkről
iratkozz fel az MENSTRUÁCIÓ- hírlevelünkre:

 

 

 

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

Ajánlott orvosok

általános nőgyógyász, szülész-nőgyógyász, meddőségi specialista

Budapest
szülész-nőgyógyász és endokrinológus főorvos
Budapest

szülész-nőgyógyász, lézerspecialista

Debrecen

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 5 Ratings )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások