Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Megkezdődtek a klinikai vizsgálatok az emlőrák elleni első vakcinával

Ajánlom a Facebookon

Ígéretes fázisba léptek azok a kutatások, melyek célja az emlőrák egyik legagresszívabb típusának számító tripla negatív emlőrák elleni vakcina kifejlesztése. A klinikai tesztelés első fázisában olyan nők számára adják a vakcinát, akiknél nagy az esély arra, hogy betegségük a kezelést követően kiújul. A vakcina egy specifikus fehérjét megcélozva mozgósítja az immunendszert arra, hogy megálljt parancsoljon a tumorsejtek növekedésének. Hosszú még az út a mindennapi gyakorlatban alkalmazható vakcina forgalomba kerüléséig, az eddigi eredmények azonban bizakodásra adnak okot.

Szerző: Dr. Simonfalvi Ildikó | radiológus, egészségügyi-újságíró

 

Ígéretes fázisba léptek új kutatások az emlőrák egyik típusának kezelésére



A klinikai kipróbálás stádiumába lépett vakcinát tripla negatív emlőrák ellen tervezik bevetni. A tripla negatív emlőrák az emlőrákok egyik legagresszívabb formája, mely általában fiatalabb korban jelentkezik, mint az emlőrák többi altípusa, és lefolyása is kedvezőtlenebb amiatt, hogy már a kisméretű daganatot is gyorsabb növekedés és koraibb áttétképzési hajlam jellemzi. Egy daganatot akkor nevezünk tripla negatívnak, ha nem találhatók benne hormonreceptorok (ellentétben a hormonérzékeny daganatokkal), és nincs bennük jelen fokozottan a HER2 nevű fehérje sem (ellentétben a HER2-pozitív emlőrákokkal). A tripla negatív emlőrákok kezelésében az jelenti a nehézséget, hogy fenti sajátosságai miatt nem reagál a hormonterápiára (például tamoxifen adására), illetve célzott terápiás szerekre sem. Emiatt a kutatók új utakat kerestek e különösen agresszív emlőrákforma legyőzésére.

Miután az Egyesült Államok élelmiszer- és gyógyszerfelügyeleti hatósága (FDA) engedélyezte az új kísérleti vakcina klinikai kipróbálását, a Cleveland Clinic kutatói ez év októberében megkezdték vizsgálataikat a vakcina pontos dózisának meghatározására. Először 18 és 24 év közötti pácienseket vonnak majd be, akik mindannyian korai stádiumú tripla negatív emlőrák miatt részesültek kezelésben az elmúlt három éven belül. Bár orvosaik mindegyik résztvevőt daganatmentesnek minősítették, nagy náluk a daganat kiújulásának kockázata. A vizsgálat vezetői három adagban alkalmazzák a vakcinát, minden dózis között 2-2 hét szünetet tartva. A résztvevőket szorosan nyomon követik egyrészt a mellékhatások korai felismerésére, másrészt az immunrendszer válaszának megfigyelésére. A 2022 szeptemberében lezárni tervezett vizsgálatba nagyobb számban szándékoznak bevonni jó egészségi állapotban lévő résztvevőket, amennyiben a most alkalmazott adagolás biztonságosnak és hatásosnak bizonyul.

Érthetően a mellrákról egészségeseknek és betegeknek >>

A kísérleti vakcina az úgynevezett alfa-laktalbumint veszi célba, egy olyan fehérjét, mely fontos szerepet játszik a tejtermelésben. Normális körülmények között a szervezet csak a várandósság késői időszakában és a szoptatás alatt termel tejet. Korábbi kutatásokban azonban azt találták, hogy növekvő daganatokban ez a fehérje fokozottan van jelen. Amennyiben az immunrendszt sikerül rávenni arra, hogy célba vegye az alfa-laktalbumint, a szervezet a jövőben képes lesz elpusztítani azokat a daganatsejteket, melyek termelik ezt a fehérjét.

A vizsgálatot vezető dr. Vincentr Tuohy, a Cleveland Clinic immunológusa arról számolt be, hogy az alfa-laktalbumint megcélzó kísérleti vakcinát nőstény egerekbe injektálva nem észleltek autoimmun gyulladást. „Ez arra utal, hogy úgy tudjuk vakcinálni a szervezetet az alfa-laktalbuminnal szemben, hogy közben nem okozunk vele nem kívánt károsodást az ép szövetekben. Magunk is megdöbbentünk, amikor azt láttuk, hogy az alfa-laktalbumin elleni vakcina gátolta az emlőtumor megjelenését a kísérleti állatoknál” – számol be tapasztalataikról a vizsgálat vezetője. Az állatkísérletes tapasztalatokat összefoglaló tanulmány szerzői ígéretesnek tartják, hogy a kísérleti vakcina képes volt megakadályozni az emlőtumorok kialakulását, és megállította a már kialakult daganatok növekedését is.
Természetesen hosszú még az út, míg a mostani klinikai vizsgálatok minden szükséges fázison átmennek, és a vakcina széles körben elérhetővé válik a mindennapi gyakorlatban, ám a kezdeti tapasztalatok megalapozott reménykedésre adnak okot, hogy az egyik legrosszabb kórjóslatú emlőrák megelőzésére ugyanúgy vakcina állhat rendelkezésre, mint például a leggyakoribb gyermekkori fertőző betegségek ellen.

Forrás: Medical News Today www.medicalnewstoday.com/articles/trials-begin-for-first-vaccine-candidate-to-prevent-triple-negative-breast-cancer

A cikk szerzőjéről

Dr. Simonfalvi Ildikó radiológus szakorvos, több évtizedes gyakorlattal rendelkező orvosi szakfordító és egészségügyi szakújságíró, számtalan orvosszakmai és laikus egészségügyi kiadvány szerkesztője, szerzője és az Intima.hu női egészségportál megbízott főszerkesztője. Az Egészségkommandó (Hiteles Egészség-kommunikációért Egyesület) alapító tagja, a szülőknek, nagyszülőknek szóló Anyás-Apás egészségügyi tájékoztató weboldal alapító-szerkesztője – és két csodálatos felnőtt nagylány büszke édesanyja.

Emlődaganattal diagnosztizáltak? Nem hagyunk magadra!

IRATKOZZ FEL BETEGTÁMOGATÓ HÍRLEVELÜNKRE!

Emlőrák - a diagnózis, amit senki nem akar hallani, mégis 8-9 nőből 1-et érint… Ha Téged is, akkor ezen az úton szeretnénk támogatni és olyan információkkal, tanácsokkal ellátni, melyeket nem biztos, hogy orvosod elmondott, vagy minden kérdésedre válaszolni tudott, de mi összegyűjtöttük neked - szakorvosok, egészségügyi szakértők bevonásával!

Feliratkozást követően 13 héten keresztül, 13 olyan hasznos anyagot küldünk email címedre, melyek a leggyakrabban felmerülnek emlőrák érintettek életében, vagy melyekről éppen senki nem beszél, pedig fontos lenne! Az első levelet mindjárt a regisztrációd után olvashatod! 

IRATKOZZ FEL MOST!

Matics Kata, Intima.hu alapítója

Matics Kata az Intima.hu alapítója

 

Ajánlott orvosok

általános nőgyógyász, szülész-nőgyógyász, meddőségi specialista

Budapest
szülész-nőgyógyász és endokrinológus főorvos
Budapest

szülész-nőgyógyász, lézerspecialista

Debrecen

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 1 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások