Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Rábaközi Andrea: „A szűrővizsgálatok elkötelezett híve vagyok”

Ajánlom a Facebookon

Bár sokakban még ma is makacsul tartja magát az a tévhit, hogy a nőgyógyászati rosszindulatú daganatok csak az idősebb nőket fenyegetik, az élet sajnos túlságosan gyakran rácáfol erre a veszélyes mítoszra. Az 1980-1990-es évek népszerű modellje, Rábaközi Andrea karrierje csúcsán volt kénytelen szembesülni a méhnyakrák diagnózisával. Bár korábban is igyekezett egészségtudatosan élni, a fiatalon átélt betegség nyomán a szűrővizsgálatok elkötelezett hívévé és „nagykövetévé” vált.

Interjút készítette: Dr. Simonfalvi Ildikó | radiológus, egészségügyi-újságíró

Hogyan és mikor derült ki a betegséged?

Rábaközi AndreaSemmilyen tünetem nem volt, ám már akkor is fontosnak tartottam, hogy rendszeresen eljárjak szűrésekre. Bár a közeli ismeretségi körömben szerencsére nem volt érintett, aki rosszindulatú daganat miatt kezelésre szorult volna, de közvetlen személyes élmények nélkül is valahogyan bennem volt, hogy a szűrés saját magam miatt fontos. Így derült ki az éppen aktuális szűrővizsgálat során vett citológiai mintából, hogy méhnyakrákom van, amire az orvosom konizációt javasolt, ami nem sokkal később meg is történt.

Hogyan élted meg a műtét utáni időszakot?

Soha nem idegenkedtem az alternatív medicina módszereitől sem, többet ki is próbáltam, de azt tartom a legfontosabbnak, hogy elkezdtem magamra jobban figyelni, többet törődni saját testemmel és lelkemmel. Sokat segített, hogy azt éreztem, hogy most én vagyok az, aki teszek magamért, az egészségemért. Ez is biztosan hozzájárult ahhoz, hogy az orvosi gyógymód mellett beindult bennem egy lelki öngyógyító folyamat is. Mellette persze jártam kontrollvizsgálatokra is, a kezdeti időkben sűrűbben, utána ritkábban, de továbbra is rendszeresen. Akkor is hittem és azóta is hiszem, hogy kell a külső segítség, de az orvosi kezelés önmagában kevesebbet ér, ha én nem teszem hozzá azt, amit hozzá tudok tenni. Tudtam, hogy nekem még dolgom van az életben, és nagyon meg akartam mutatni, hogy én ezt képes vagyok megcsinálni, le tudom győzni a betegséget.

rabakozi andreaHogyan befolyásolta ez az életedet akkoriban?

Akkor voltam a csúcson, rengeteg helyre hívtak dolgozni, és az utazások, bemutatók és partik alkalmával nem mindig volt könnyű tartani magam az általam választott egészségtudatos életmódhoz, de valahogy mindig sikerült. A betegségemről nem is nagyon beszéltem senkinek, csak a legszűkebb környezetemből tudták néhányan, szinte csak az édesanyám és a párom, hogy min mentem és megyek éppen keresztül. Nem temetkeztem önsajnálatba és igyekeztem akkor is pozitív maradni, amikor például az édesanyám pillanatokra elbizonytalanodott a jövőmet illetően. Szerencsére a terhességeimet nem befolyásolta károsan semmilyen szempontból, hogy korábban méhnyakrákkal műtöttek, problémamentes várandósságokból két egészséges gyermekem született.

Megváltoztatott-e benned bármit is a betegséged?

Rengeteget változtam, már akkor és azóta is sokkal másként élem meg a nőiességemet. A testi betegségek esetében is fontosnak tartom, hogy a lelkünkkel is foglalkozzunk, azt is gyógyítsuk. Ebben maximálisan számíthattam a páromra, aki mindvégig mellettem volt és támogatott a betegségem alatt és után.

Ugyanazt gondolod-e a szűrővizsgálatokról most, mint a fiatalon átélt betegség előtt?

Ahogy már említettem, korábban is szűréspárti voltam, mert úgy éreztem, hogy szeretem magamat annyira, hogy igyekezzek megelőzni azokat a bajokat, ami felett döntési helyzetben vagyok. Azóta nagyon sokszor megkérdeznek a témában. Bár sokszor érzem úgy, hogy már annyiszor elmeséltem a történetemet, ám amikor eszembe jut, hogy ha csak egyetlen emberen tudok vele segíteni, ha csak egyetlen nőt éppen én ösztönzök arra, hogy eljárjon szűrésre, akkor újra és újra elmondom. Semmi nem áll távolabb tőlem, mint a struccpolitika, azok az emberek, akik homokba dugják a fejünket, és azt gondolják, hogy amit nem látnak, amivel nem kénytelenek közvetlenül szembesülni, az nem is létezik. Nem!

Felelősek vagyunk saját magunkért. A megelőzés híve vagyok és hiszek abban, hogy sok mindent el lehet időben kapni, ha szánunk időt és figyelmet saját magunkra is.

rabakozi andrEzek szerint azóta is rendszeresen jársz szűrővizsgálatokra, igaz?

Igen, és nemcsak nőgyógyászati szűrésre, hanem mammográfiára és tüdőszűrésre is, és időközönként a vérképemet is ellenőriztetem. A mellrákszűrésre kiemelt figyelmet fordítok, évente járok, hiszem az édesanyámnál melldaganatot diagnosztizáltak az orvosok, én kísértem és segítettem végig a kemoterápia és a sugárkezelés során.

Mit gondolsz, van felelőssége a környezetében élők iránt annak, aki korábban maga is érintett volt?

Meggyőződésem, hogy igen, és én eszerint is élek. Két fiam van, akik pontosan tudnak arról, hogy fiatal koromban méhnyakrákom volt. Ők már be vannak oltva HPV ellen, mert olyan gyermekorvosunk volt, aki nagy hangsúlyt fektetett a megelőzésre, és ebben nálam egyetértésre talált. Ahogyan talán már kiderült, fontosnak tartom az egészség és a betegségek lelki vonatkozásait, de ez jól megfér nálam a modern orvostudomány elfogadásával. A fiaim tudják, hogy hozzám mindenben fordulhatnak, velem mindent meg tudnak beszélni. Nem véletlen, hogy az egyik fiam barátnőjét éppen én vittem el élete első nőgyógyászati vizsgálatára a saját nőgyógyászomhoz. Mert ez sem mindegy, hogy milyen élményt hagy maga után a nőgyógyásznál tett első látogatás. Éppen a múltkor beszélgettem egy harmincas nővel, aki azt mondta, hogy olyan emlékei vannak az első vizsgálatról, hogy azóta a rettegés tartja vissza attól, hogy rendszeresen eljárjon nőgyógyászati szűrésre. Erre is figyelniük kellene az orvosoknak, hogy ne éppen ők idézzenek elő akkora traumát az első vizsgálat alkalmával, ami akár egy életre elriaszthatja a nőket a szűréstől. Egészen apró dolgokon múlhat, hogy pozitív vagy negatív tapasztalatokkal távozik-e egy fiatal nő a nőgyógyásznál tett első látogatásáról. Imádok segíteni, és örülök, hogy hozzájárulhattam ahhoz, hogy a fiam barátnője ezzel lépett ki az orvos a rendelőjéből: sokkal rosszabbra számított. Az pedig minden pillanatot megér, amikor azzal találkozom, hogy valaki éppen miattam ment el szűrésre.

Köszönjük szépen a beszélgetést!

A cikk szerzőjéről

Dr. Simonfalvi Ildikó radiológus szakorvos, több évtizedes gyakorlattal rendelkező orvosi szakfordító és egészségügyi szakújságíró, számtalan orvosszakmai és laikus egészségügyi kiadvány szerkesztője, szerzője és az Intima.hu női egészségportál megbízott főszerkesztője. Az Egészségkommandó (Hiteles Egészség-kommunikációért Egyesület) alapító tagja, a szülőknek, nagyszülőknek szóló Anyás-Apás egészségügyi tájékoztató weboldal alapító-szerkesztője – és két csodálatos felnőtt nagylány büszke édesanyja.

intima hpv betegtajekoztato 2022

Gyakori kérdések, szakértői válaszok - érthetően a HPV-ről >>

 

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

Ajánlott orvosok

általános nőgyógyász, szülész-nőgyógyász, meddőségi specialista

Budapest
szülész-nőgyógyász és endokrinológus főorvos
Budapest

szülész-nőgyógyász, lézerspecialista

Debrecen

 

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 0 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások