Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Meddőségi kivizsgálás - posztkoitális teszt

Ajánlom a Facebookon

A spermiumfunkció megítélését különböző funkcionális próbák segítségével végezzük. A spermiummozgékonysági tesztek a hímivarsejtek biológiai környezetben való viselkedését vizsgálják. Ezek közül a leggyakrabban a postcoitális (Sims-Huhner) tesztet alkalmazzuk.

A meddőség egyik oka lehet, hogy a nő immunrendszere a spermiumok ellen fordul és elpusztítja ezeket. Postcoitális teszttel lehet megvizsgálni, fennáll-e ez a gond.

A PTC (Postcoitalis teszt, összeférhetőségi teszt) segítségével a méhszájban lévő nyák és a spermium kölcsönhatását vizsgálják az ultrahanggal igazolt petekilökődéshez közeli időpontban.

A tesztet 6-10 órával a közösülés után végzik, a nyakcsatornából vesznek váladékot és mikroszkóp alatt, 400-szoros nagyításban vizsgálják meg. Mivel a nyák részben mechanikusan, részben immunológiai tulajdonságánál fogva szűri illetve akadályozhatja a spermiumokat, igen fontos teszt lehet a meddőség okának megállapítására.

A PCT vizsgálat javasolt ideje: 12-14 nap a menstruáció első napjától, 28 napos ciklus esetében.

Ha mindent megtennél azért, hogy babád szülessen, kezdd ezzel! 
Útvesztők helyett - Termékenységi program >>


A PCT( posztcolitaális) teszt értékelése:

  •   ha látóterenként ("high power field", azaz 400x nagyítás esetén) legalább egy progresszíven mozgó spermiumot látunk, a spermium-nyák viszony megfelelő, az ún. "cervicalis faktor" kizárható;
  • a nyák sárgás elszíneződése esetén bakteriális fertőzésre van gyanú, ezért a leggyakoribb kórokozók érzékeny vizsgálatát el kell végezni. Andrológiai ambulancián minden esetben mintát veszünk Chlamydia trachomatis és Neisseria gonorrhoeae polimeráz láncreakcióval (PCR) való kimutatására;
  • ha a nyákban nem, de a hüvelyváladékban látunk mozgó spermiumot, immunológiai okot is feltételezünk;
  • a spermium vándorlása során érési folyamaton, az ún. kapacitáción megy keresztül. Ennek során zajlanak le azok a biokémiai változások, amelyek végén a petesejt külső burkán, a zona pellucidán való áthaladáskor az acrosoma reactio is megtörténik. Ekkor a spermium külső burkát elveszíti, az örökítő anyag (apai chromatin) a petesejtbe jut, a fertilizációval a terhesség egyik fontos biológiai feltétele teljesül.

 

Fontosabb reprodukciós hormonok és azok normál értékei férfiakban

Fontosabb reprodukciós hormonok és azok normál értékei férfiakban

Ajánlott orvosok

centrumvezető főorvos, meddőségi specialista szülész-nőgyógyász szakorvos

Budapest

szülész-nőgyógyász, meddőségi specialista

Budapest

diabetológus, szülész-nőgyógyász, ultrahangos szakorvos

Budapest

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 0 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások