Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Meddőség lelki okai és kezelése

Ajánlom a Facebookon

Ahogy férfi és nő osztozik a gondon, úgy osztozik test és lélek a játékban: ha egy pár minden vizsgálaton túl mindét részről negatív leletet lobogtat a kezében, és ennek ellenére nem sikeredik a hőn áhított baba, akkor nem marad más hátra, mint a lélek mélységes bugyrainak feltérképezése.
Lássuk csak, melyek is lehetnek azok a lelki tényezők!

Tengelics Helga, pszichológus

Szerző: Tengelics Helga | pszichológus |

 

Tükröm tükröm mondd meg nékem...

No nem azt, hogy ki a legszebb a vidéken, sokkal inkább, hogy miért nem sikerül már idestova két éve teherbe esnem…

A meddőség egyre több párt érint napjainkban, akik közül akár minden második felteheti a jogosan értetlenkedő kérdést reggelente a tükörbe bámulva. Korábban a gyermekáldás elmaradásáért a férfi nemzőképességét egyáltalán nem firtatva szinte csak a nőket „tették felelőssé”.  Pedig a probléma csírája nagyjából fele-fele arányban lelhető fel egyik vagy a másik fél oldalán.

Ha mindent megtennél azért, hogy babád szülessen, kezdd ezzel! 
Útvesztők helyett - Termékenységi program >>

Íme a meddőség leggyakoribb lelki tényezői, melyek a háttérben tudatosan, vagy tőlünk függetlenül munkálkodhatnak:

1. Szorongás a szülői szereptől, mely lehet tudatos, vagy tudattalan, ám a megjelenés formája rendkívül változatos: a terhesség nehézségei, a szülési fájdalom vagy komplikáció, a test megváltozása, vagy a súlyosan beteg, fogyatékos gyermek születésétől való félelem mind, mind szerepelhet a repertoárban.

2. Vegyes érzelmek az anyaság vállalásával szemben. Az akarat és a szívbéli vágyak nem feltétlenül fedik egymást. Ez a gyakorlatban úgy képződik le, hogy a pár – főként a nő – viselkedés szintjén mindent megtesz, hogy teherbe essen, és nem érti, hogy erőfeszítéseit miért nem koronázza siker. Ám ha a tettek mögött nincs meg a fogantatáshoz szükséges érzelmi beállítódás, önmagában nincs az a beavatkozás, amely sikerrel járna. Nem vitatható, ezt elsőre nem könnyű belátni.

Meddőség okairól, kezeléséről egy helyen! >>

3. Felnőttkori feldolgozatlan veszteségek, melyek nem szorulnak magyarázatra: korábbi művi terhességmegszakításból fakadó bűntudat, spontán vetélést kísérő veszteségélmény, sikertelen mesterséges beültetések sorozatának rémisztő emléke, vagy párkapcsolati csalódásokból táplálkozó elhagyástól való félelem.

4. Gyermekkori traumák, melyek megnyilvánulhatnak bántalmazás, a saját vagy a környezetben átélt verések, szidások (verbális agresszió), elhanyagolás, vagy túlszexualizált nevelés formájában is. Később ezt az egyébként is súlyos terhet súlyosbíthatja felnőttkori zaklatás vagy párkapcsolati erőszak.

5. A partner, mint meddőségi tényező. Tetszik, nem tetszik, egy nő nem minden férfitól szeretne gyermeket. Aggodalma jogos lehet a megbízhatóság általános hiánya, az egzisztenciális hiányosságok, az alkoholizmus vagy más függőségek miatt, vagy egyszerűen azért, mert nem akarja magát egy általa már nem szeretett férfihoz egy örök élő szállal odakötni. A személyiség igazi túlélő, a tudattalan pedig szinte profi: néha eltemet ezt-azt, s ezáltal megvéd egy-egy emléktől vagy hibától. Jelen esetben közvetve a hittől, hogy a kapcsolat minősége és a partner személyisége a gyermekvállalás mezsgyéjén megváltozik. Sajnos a legritkább esetben fog.

6. Talán elsőre meglepő, de az anyai kapcsolati minta, és a korai emlékek e téren is befolyással bírhatnak. Elég egyetlen gyermekként jól bevésődött anyai tiltás, vagy viselkedés, mely később mesterfokon űzött ellenazonosulásba torkollhat. A „nem akarok olyan lenni, mint az anyám” mintegy a legbiztosabb módszerként akár odáig fajulhat, hogy a nő egyáltalán nem akar anya lenni. Így egy valami tutira biztosítva van: nem lesz rossz anya. Anya helyett persze az elsődleges kötődési személy - nagymama, nagynéni stb. - is tökéletesen megfelel. Hasonlóan gondot jelenthet, különösen a gyermekét egyedül nevelő anyák esetében az anyáról való leválás hiánya is. Ez utóbbi éretlen, felelősségvállalástól megriadó személyiségképben is megmutatkozhat.

7. A személyiségkép más módon is lehet gátló tényező: a kiemelkedően intelligens, karrierista, egzisztenciális ambícióval rendelkező nők érzelmi fejlettséget illetően nem ritkán elmaradnak képzetlen társaiktól. Náluk eleinte a bizonyítási vágy és a siker hajszolása a tanulásban, majd a karrierben mindent a háttérbe szorít. Később aztán már egzisztenciával rendelkezve előkerül a karrier kontra anyaság dilemmája, aztán az utóbbi halogatása, majd idővel a róla való lemondás. A jó öreg racionalizálás talaján mindig minden mellett számtalan érv akad. Hozzáteszem legalább annyi ellene is.

8. Végül a túlhajszolt életmód és a munkahelyi stressz zárja a sort, melyhez még egy apró furcsaság talán belefér: tapasztalatok szerint a gyermekekkel foglalkozó szakmában (óvónő, tanítónő, gyermekorvos stb.) nagyobb a meddőség aránya az egyéb foglalkozásokhoz képest.


S hogy mi lenne a megoldás?

A meddőség lelki okainak kibogozása picit bonyolultabb, mint bekapni egy tablettát, vagy beadatni egy injekciót. Ám szervi ok nélkül ez is „csak egy” tünet, mely elfojtott, fel nem vállalt érzelmekről árulkodik. Megszüntetéséhez meg kell találni a gócpontot, azaz az őt létrehozó, és fenntartó okot, vagy okokat. A meglelt, tudatosult ok feloldja a feszültséget, s a tünet – mely esetünkben a meddőség – megszűnik.

A terápia részeként relaxációval, meditációval csökkenthető a stressz és a szorongás, míg kognitív technikákkal átírhatók a sémák, és legyőzhető a megfelelési kényszer. A kettő kölcsönös hatásaként mélyül az önismeret, megjelenik vagy visszatér a bizalom és az intimitás a párkapcsolatba.

Semmiképpen ne kezeljük a meddőséget szégyenként: ki ezzel küzd, ki mással, akadálymentes élet nincs, vagy éppen csak alig. A hit és a pozitív gondolat teremtő ereje, no meg ezek mentén a személyiség változóképessége csodákra képes.

Nagy igazság, hogy önmagunkkal néha nehezebb megküzdeni, mint a sorssal.  Nehéz. De nem lehetetlen. És mindenképpen érdemes.

 

Ha több, mint egy éve próbálkoztok, sikertelenül...

Ha már végig jártátok a meddőségi kezelések procedúráját, s még sem estél teherbe...

Itt az ideje, hogy a fizikai vizsgálatok mellett a lelki háttérre is fény derüljön!>>

Intima.hu logo

Hírlevél feliratkozás - Intima

Ha érdekelnek a legfrissebb híreink, tanácsaink a meddőséggel kapcsolatban
és nem szeretnél lemaradni a szakértők, szakorvosok által írt cikkeinkről
iratkozz fel a MEDDŐSÉG-hírlevelünkre:

 

Ezek a cikkek is érdekelhetnek a meddőséggel kapcsolatban:

 

 

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

Ajánlott orvosok

pszichológus, szülésfelkészítő, relaxációvezető

Budapest

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 0 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások