Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Ez a 7 legfontosabb tudnivalód a meddőség kivizsgálásával és kezelésével kapcsolatban

Ajánlom a Facebookon

Ha babát szeretnétek, de valamiért még nem jött össze és belevágnátok a meddőség okainak feltárásába és kezelésébe, ebben a cikkben és videóban irányt mutatunk neked, hogy tudd: mikor, hova tudsz fordulni a 2021. szeptemberében bevezetett új egészségügyi szabályozások miatt. Cikkünket és videónkat pároknak és egyedülálló babára váró nőknek is ajánljuk szeretettel!

Meddőség kivizsgálásával és kezelésével kapcsolatos gyakori kérdések és válaszok egy helyen!

1. Hogyan változott a meddőségi kezelések szabályozása Magyarországon?

Magyarországon 2021. szeptember 30-a után kizárólag állami meddőségi centrumokban lehet asszisztált reprodukciós (inszemináció, lombik) eljárást igénybe venni. A Centrumokba minden esetben időpontot kell foglalni. 

2. Kik számára érhetőek el az állami meddőségi centrumokban az asszisztált reprodukciós eljárások (inszemináció, lombik)?

  • 45 év alatti nők (párok és egyedülálló nők egyaránt)
  • érvényes magyar TB kártyával rendelkeznek
  • nem volt még öt beültetésük

3. Mennyi a várakozási idő az állami meddőségi centrumokban?

Változó várakozási időre számíthatsz. 2022. márciusi információink alapján min. 1-3-6 hónap a várólista, viszont előfordulhat olyan intézmény is, ahol 6 hónap múlva lehet először érdeklődni időpontért. Azt tanácsoljuk, hívd végig az összes olyan meddőségi centrumot, amely számodra elérhető közelségben van, és kérdezd meg, mikorra kaphatnál, kaphatnátok pároddal időpontot, mivel eltérőek a várólisták. 

4. Hova forduljatok első lépésként, ha nem jön a baba?

Ha egyedülálló nőként szeretnél babát, számodra Magyarországon kizárólag az Állami Meddőségi Centrumokban fognak tudni segíteni. 

Ha viszont pároddal közösen terveztek babát, fontos tudnotok, hogy a meddőségi kezelés nem az asszisztált reprodukciós eljárásoknál, tehát az inszeminációnál és a lombiknál kezdődik! 

Ha fél-egy év védekezés nélküli együttlét után sem sikerült még teherbe esned, vagy esetleg előfordult már vetélés, érdemes felkeresnetek meddőséggel foglalkozó specialistát, mivel a sikeres gyermekáldáshoz a meddőség okainak feltárása az első lépés, azaz egy alapos, célzott kivizsgálás. Kivizsgálásra bármelyik intézménybe, nőgyógyászhoz fordulhatsz, nem szükséges az állami meddőségi centrumokba kivárjátok a sorotokat. Ettől függetlenül érdemes lehet előre időpontot kérni az állami meddőségi centrumokba is - amit később akár le is tudsz mondani - és menet közben máshol megkezdenetek a kivizsgálásokat. A meddőség okainak kivizsgálására mind a nőknek, mind a férfiaknak szükségük van, és sok esetben már a meddőség okainak feltárása során kiderül, mi áll a sikertelen teherbeesés hátterében, és azokat akár orvosolni is tudják.

5. Mennyibe kerülnek a meddőségi kezelések az állami meddőségi centrumokban?

Az állami meddőségi centrumokban a legtöbb kezelést ingyenessé tették. Ez alól kivételt képeznek a férfiak gyógyszeres kezelései, melyek 3-6 hónapos kúra esetén akár százezer forintba is kerülhetnek. Ezen nem baj, ha számoltok, amikor belevágtok mindkettőtök kivizsgálásába!  

6. Hova fordulhattok, ha nem szeretnétek a magyar állami meddőségi centrumokba menni inszeminációra, vagy lombik programra, vagy valamiért nem elérhetőek el számodra, számotokra ez a lehetőség?

Ha nem szeretnétek vagy tudtok magyar államilag támogatott intézményben inszeminációra, vagy lombikra menni, lehetőségetek van külföldi meddőségi centrumhoz fordulni. A hozzánk közeli és ajánlott külföldi meddőségi centrumokat itt megtaláljátok névvel, elérhetőséggel együtt. Sok külföldi meddőségi centrumnál találtok magyar nyelvű weboldalt, és esetenként magyar diszpécserekkel is tudtok egyeztetni a kezelések menetével kapcsolatban.

7. Hol találsz megbízható információkat a meddőség kivizsgálásával, kezelésével kapcsolatban?

A meddőség okairól, kivizsgálásáról, kezelési lehetőségeiről részletes információkat a meddőségi betegtájékoztató oldalunkon találsz, melyet szakorvosok segítségével állítottunk össze, ha pedig kérdésed van, kérdezz szakorvosainktól az Intima.hu orvos válaszol rovatában.


A meddőségi programokról szóló videónkat itt tudod megnézni:


Ha további kérdéseitek lennének, látogassatok el meddőségi betegtájékoztató oldalunkra, ahol részletesen megtudhatod, milyen kivizsgálások és kezelési lehetőségek várnak a nőkre, s milyenek a férfiakra, ha fél-egy év várakozás után sem jön a baba. 

Meddőség kezelése: okai, tünetei, kivizsgálása

 

A cikk szerzőjéről

Matics Kata, online egészségkommunikációs szakértőként 2009-ben alapította és azóta is vezeti az Intima.hu női egészségportált. Emellett az EgészségKommandó (Hiteles Egészség-kommunikációért Egyesület) és a Hormonline Távkonzultációs Központ társalapítója és nem utolsó sorban egy tündér kisfiú édesanyja. 

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

 

Ajánlott orvosok

általános nőgyógyász, szülész-nőgyógyász, meddőségi specialista

Budapest
szülész-nőgyógyász és endokrinológus főorvos
Budapest

centrumvezető főorvos, meddőségi specialista szülész-nőgyógyász szakorvos

Budapest

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 1 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások