Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Policisztás ovárium szindróma (PCOS) diéta helye a kezelésben

Ajánlom a Facebookon

Sokan gondolják egy betegség kezeléséről, hogy az csak gyógyszeres vagy sebészi lehet. Ez a fajta hozzáállás már az elején feszültséget ébreszthet egyesekben, nem is beszélve a kialakuló betegségtudatról. Tény, a magyar orvos-beteg kultúra még csak keresi önmagát az életmódtanácsok és dietetika terén. A PCOS terápiájában pedig leginkább utóbbiakra lenne szükség, nézzük pontosan mik ezek!

Szerző: Kun J. Viktria - egészségügyi újságíró

Szerző: Turai Péter István | BOE Oktatásügyi felelős

 

Miért pont a diéta?

A helyesen megválasztott PCOS diéta eredményesebb, mint a kombinált gyógyszeres terápia! Ezt bizony nem sok betegségről lehet elmondani. Mire érdemes tehát figyelni a diétánk kiválasztása során?

Hogy ezt a kérdést megválaszoljuk, ismernünk kell mi történik a szervezetünkben PCOS-ben! A betegség a nevét ugyan a petefészkekben található cisztás elváltozásról kapta, de ez csak a következménye annak a hormonális- és anyagcserezavarnak, ami a betegség hátterében húzódik. Hormonális elváltozást a férfihormon/női hormonszint arányának megváltozása okozza, míg az anyagcserezavar hátterében az inzulinrezisztencia (IR) áll. Jó hír, hogy diétával mindkét elváltozás egyszerre befolyásolható.

Mit várhatunk a diétától?

A hormonális elváltozások terén a meddőség és ciklusproblémák rendeződnek, a férfihormonszintek csökkennek. Anyagcsere oldalon várható az inzulinrezisztencia és vérzsírszintek javulása a következményes szív- és érrendszeri rizikó csökkenésével. Túlsúlyos nőknél elsődleges szempont a fogyás e kedvező hatások elérése érdekében. Ebben fényévekkel hatékonyabb a diéta bármilyen gyógyszeres kezelésnél.

Már 5%-os testsúlyvesztésnél is javulást figyelhetünk meg! Ezt fél év alatt érjük el! Ha gyorsabban történik a fogyás, jelentős lesz az elvesztett izom, víz és glikogén mennyisége, ami nem kívánatos.

Szempontok a fogyás üteméhez

  • lassú kontrollált fogyáskor a zsírszövet kisebb mennyiségben termel ún. adipokineket, amik a fokozott gyulladásért és rohamos visszahízásért másnéven a „jojó-effektusért” felelősek
  • a kevesebb zsírszövet kevesebb energiával is működik, ezért tovább csökkenthető a tápanyagbevitel
  • a súlykontroll a szülők felelőssége gyermekkorban, felnőttkorban egyre makacsabb lesz a már kialakult zsírszövet

Minél több a súlyfelesleg, kezdetben annál látványosabb a súlyleadás. Ez szép lassan beáll egy egyensúlyi állapotba. Ekkor - ha további fogyás kívánatos - ismét változtatnunk kell az étrenden és a mozgáson. Ehhez mindig kérje dietetikusa, gyógytornásza és kezelőorvosa segítséget!

 

PCOS tüneteiről, diagnózisáról és kezeléséről egy helyen >>

 

Pontosan mit tartalmazzon étkezésünk?

Jelenleg nincs aranystandardja a PCOS étrendjének. Az eredmények szempontjából azonban lássunk néhány dolgot, amelyre érdemes figyelni:

  • az alacsony glikémiás indexű teljes kiőrlésű-, hozzáadott cukor nélküli termékek fogyasztása a legfontosabb pillére a kezelésnek
  • zöldségek, hüvelyesek fogyasztása napi 400-600g mennyiségben
  • a megfelelő rostbevitelt színesítheti még a zab, kinoa, chia-mag, csonthéjas gyümölcsök
  • a tejtermékek kerülendők a hozzáadott hormontartalmuk miatt
  • a finomított lisztből származó túlzott mennyiségű glutén kiiktatása, növelheti a teherbeesés esélyét PCOS nőknél is
  • egyre több kutatás alapján bátran ajánlhatók a jótékony hatású myo-inozitol készítmények

Érdekesség, hogy a PCOS-ben szenvedő nők általában magasabb glikémiás indexű ételeket és kevesebb zöldséget fogyasztanak.

PCOS - Intima.hu

Hogy nézhet ki ezek alapján az étrendünk?

Az étrendünket legokosabb általában dietetikusra bízni, ez nincs másként ebben az esetben sem. Nézzük meg mire számíthatnak, akik bele szeretnének vágni egy IR mentes életbe.

Inzulinrezisztenciában szervezetünknek nehezére esik a bevitt nagy mennyiségű energiát felhasználni. Ezért egyrészt valamelyest csökkentenünk kell a napi bevitt energiát (mennyiségi változás) és elhúzódóvá kell tennünk a szénhidrátok felszívódását (minőségi változás). Ennek elérése érdekében étkezzünk naponta ötször és ne hagyjunk ki egy étkezést sem! Fontos, hogy az öt étkezést a nap folyamán szervezetünk igényeinek megfelelően osszuk el. Reggel például a magas ébredési kortizolszint miatt mindenkinek nagyobb a relatív inzulinigénye. Érdemes tehát a napunkat magas fehérje és rosttartalmú étkezéssel indítani.

Ha a reggeli péksütinket le tudjuk cserélni egy magas rosttartalmú, alacsony glikémiás indexű ételre, máris megtettük az első lépésünket egy kiegyensúlyozottabb diéta felé!

A tízórai környékén már nyugodtan fogyaszthatunk egy keveset kedvenc idénygyümölcsünkből vagy helyette ihatunk egy pohár higított gyümölcslevet, ha édességre vágyunk. Az ebéd tartalmazzon teljes kiőrlésű kenyeret vagy tésztát, fehérjeforrást és egy jó adag zöldséget! A zöldség mennyisége legyen az, amit nem sajnálunk, a jól ismert „kajakómát” ugyanis főként az előbbiek okozzák. Uzsonnára vagy étkezések közötti harapnivalóként a csonthéjas gyümölcsök javasolhatók. Körülbelül egy marék tartalmazza a megfelelő zsír és fehérjemennyiséget. Igyekezzük azonban kerülni a gyümölcsös diákcsemegét magas cukortartalma miatt!  A vacsora hasonló szempontok alapján készüljön el, mint az ebéd! Párolt zöldség sült hússal és egy könnyű mártással jó választás lehet. Gyakran megéhezünk vacsora után, ekkor ajánlott 1-1 korpás szelet elfogyasztása egy nagy pohár vízzel.

Mintaétrend:

Reggeli: főtt tojás, szeletelt sonka teljes kiőrlésű cereáliával
Tízórai: 1 pohár gyümölcslé, korpás keksz
Ebéd: zöldségleves, csirkés zöldséges rizottó barna rizsből
Uzsonna: egy marék mogyoró, egy marék friss erdei gyümölcs
Vacsora: párolt csirke, sok párolt zöldséggel

A mintaétrend az alacsony szénhidrát tartalmú diéta szemléltetésére szolgál! A helyes mennyiségekért és az egyénre szabott alapanyagokért keresse bizalommal dietetikusát! A mennyiségek eltérhetnek az egyén izomtömegétől, életvitelétől függően.

A jelenleg vázolt alacsony szénhidráttartalmú diéta mellett létezik alacsony zsírtartalmú diéta is. Mind a kettő javasolható az IR-ban, PCOS-ben. Előbbi előnye, hogy lényegesen kedvezőbb érrendszeri hatásokat mutattak ki már 8 hetes időtartam után!

A PCOS-ben szenvedő nőknél a jelszó tehát: következetes proaktivitás. Nem elegendő csak a gyógyszerekre való hagyatkozás! Jó hír, hogy sok más betegséggel ellentétben, már az életvitel megváltoztatásával is kontrollálható a betegség, ezt a gyógyszeres terápia jó esetben csak kiegészíti, megkönnyíti. Fontos tudni, hogy ha valamilyen okból nem valósítható meg az életmódváltás, a gyógyszeres kezelés önmagában is eredményesebb a teljesen elhanyagolt PCOS-nél!

 

 Írta: Turai Péter István

 

PCOS-sel, inzulinrezisztenciával diagnosztizáltak? Nem hagyunk magadra!

Iratkozz fel ingyenes információs anyagainkra most!


A következő 5 héten 5 levélben elküldjük neked a legfrissebb, legfontosabb cikkünket a PCOS-ről és az inzulinrezisztenciáról, melyek szakorvosok és dietetikusok ajánlásai alapján készültek. Az első levelet mindjárt a regisztrációd után olvashatod!

Image

 

Intima.hu női egészségportál

Ezek a tartalmak is érdekelhetnek:

 

 

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

 

Ajánlott orvosok

dietetikus

Budapest

dietetikus

Budapest

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 2 Ratings )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások