Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Lelki tényezők a menstruációs cikluszavarok mögött

Ajánlom a Facebookon

Beszédes nevével ellentétben menstruációs cikluszavarról nemcsak akkor beszélhetünk, ha 24 napnál rövidebbre, vagy 32 napnál hosszabbra nyúlik a ciklusunk, hanem a témához tartozik az erős, a gyenge vagy a kimaradó vérzés is. Tengelics Helga pszichológus cikkét olvashatjátok a menstruációs cikluszavarok lelki hátteréről.

Tengelics Helga, Intim-pszichológus

Szerző: Tengelics Helga | Pszichológus |

Kezdjük talán eszmefuttatásunkat a ciklus hosszában megmutatkozó eltérésekkel, s induljunk ki abból, hogy az egész életünk egy nagy körforgás. A tavaszt a nyár, az őszt pedig a tél követi. A nappal éjjelre vált, a lemenő nap helyét rendre az állandóan változó hold foglalja el. Az újholdból lassan telihold lesz, mely a szemünk láttára fogy el napról napra, hogy aztán minden kezdődhessen újra és újra elölről, örök körforgásra ítélve.
Ahogy a hold, úgy változik a női ciklus is, azzal a különbséggel, hogy a női szervezetben a hormonok szigorúan szabályozott összjátékaként zajlanak az események hónapról hónapra.

Érthető tehát, ha aggódunk ciklusunk kisebb-nagyobb szabálytalanságai miatt. Aggódás helyett azonban, - no meg rögtön a feltétlenül kötelező nőgyógyászati és hormonális kivizsgálás után - érdemes inkább feltenni magunknak néhány kérdést.

 

Mit mond a nőgyógyász a cikluszavarról?

 

Önvizsgálat - kezdjük az egyszerűbb kérdésekkel!

Például azzal, hogy sikerült-e megtalálnunk a saját, többé-kevésbé stabil életritmusunkat? Egyáltalán: van-e bármilyen rendszer az életünkben?

Valamelyest már nehezebb téma, mégis megéri boncolgatni, hogy esetleg van-e bennünk félelem a szexualitástól vagy a megtermékenyüléstől? Előfordulhat az is, hogy egyszerűen még keressük önmagunkat, a saját nőiségünket, vagy éppen a szülőkről való leválás esik az átlagosnál jobban nehezünkre, hogy aztán cserébe felnőtt nőként funkcionálhassunk. Mindemellett azt is hajlamosak vagyunk elfelejteni, hogy a termékenység több módon is megnyilvánulhat az életünkben, s néha bizony nehéz eldönteni, hogy mikor melyik kerüljön előtérbe. A gyermekvállalás kérdése mellett a párunk és a hivatásunk megtalálása szintén hozzájárulhat hormonjaink féktelen áramlásához, végső soron pedig a boldogságunkhoz.

Bármelyikről legyen is szó, segítségünkre lehet, ha megpróbáljuk megérteni az életben felfedezhető kettőséget, a dualitást: ahogy nem létezhet árnyék fény nélkül, úgy nem létezhet kezdet vég nélkül sem. Az ősi ritmus mindent felülír: az újjászületést mindig a halál előzi meg, csakis így lehetséges az örök körforgás. Nem kivétel ez alól mindennapi életünk, de még a menstruációs ciklusunk sem.

Figyelemeztető jelek, amivel érdemes foglalkoznunk!

A rendszertelenségen túlmenően erős vérzésünk figyelmeztethet arra is, hogy túlzottan keményen bánunk önmagunkkal, ha pedig gyenge, vagy esetleg ki is marad, úgy valószínűleg elzárkózunk a külső megtermékenyítő impulzusoktól, hadilábon állunk az odaadással, a megújulásnak pedig még a lehetőségét is hárítjuk.

Engedjünk a féken!

Végül még egy dolog érdemel említést: mégpedig a túlzott kontroll kérdése. Vajon el tudjuk-e fogadni, ha valami nem az elképzelésünk, úgymond a "szánk íze" szerint alakul?
Fel tudunk-e feküdni az élet hullámára, és hagyni, hogy egyszerűen csak vigyen bennünket valamerre?

A ma emberének mondjuk csak ki, nem nagyon megy az elfogadás. Mindig mindent kézben akar tartani. Nem olyan régen a földművelő paraszt egy-egy kiadós jégeső után elment a templomba, "kipörölte magát Istennel", hazafelé impulzusoktól telve betért a kocsmába egy pohárka fájdalomcsillapításra, majd másnap - mivel nem tehetett mást - folytatta tovább a munkát a földjén.

Előbb vagy utóbb nekünk is be kell látnunk: egyszerűen lehetetlen mindent irányítani. Ahogy az időjárást, úgy szervezetünk működését sem tudjuk puszta akaratunkkal befolyásolni.

Talán éppen erre szeretné felhívni a figyelmet rendetlenkedő ciklusunk is...

Egy biztos: a lelki önvizsgálat előtt érdemes nőgyógyászhoz (lehetőség szerint endokrinológus nőgyógyászhoz) fordulni, hogy az esetleges endokrinológiai vagy fizikális problémákra mielőbb fény derülhessen. (Intima.hu Szerk.)

 

Írta: Tengelics Helga pszichológus

 

ITT összegyűjtöttük Neked a legfontosabbakat a menstruációs ciklus zavarairól!>> 

 

Hírlevél feliratkozás - Intima

Ha érdekelnek a legfrissebb híreink, tanácsaink a menstruációs ciklus zavaraival kapcsolatban
és nem szeretnél lemaradni a szakértők, szakorvosok által írt cikkeinkről
iratkozz fel hírlevelünkre:

 

Kapcsolódó tartalmaink:

  • Veszélyesek-e a női tamponok?
  • A tampon rákot okozhat?

  • Menstruációs vérzés: mi számít normálisnak?

  • Késői nemi érés tünetei, kórismerete és kezelése lányoknál

  • Öt dolog, amit nem tudunk a menstruációról

  • Menstruáció előrehozása vagy eltolása

  • A cikluszavar és, ami mögötte van (x)

    Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

    Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
    Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
    Image



Ajánlott orvosok

pszichológus, szülésfelkészítő, relaxációvezető

Budapest

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 0 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások