Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Itthon is kapható a hormonmentes méhen belüli fogamzásgátló: Rézgyöngy

Ajánlom a Facebookon

Több nyugat-európai ország után már Magyarországon is elérhető az új, hormonmentes méhen belüli fogamzásgátló eszköz. A Rézgyöngy egy apró, gömb alakú eszköz, amely jól illeszkedik a méhüreghez, ennek köszönhetően kevesebb panaszt okoz, mint az eddig alkalmazott módszerek. Hormonmentes és humánus, amit bármelyik hölgy használhat - így fogalmazott az új fogamzásgátlóval kapcsolatban feltalálója. Bevezetésének szakmai mentora, Prof. Dr. Ács Nándor, a Semmelweis Egyetem II. sz. Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika igazgatója, a FEMMED Intézet orvosigazgatója, aki az új eszközzel kapcsolatban válaszolt az Intima.hu kérdéseire.

Szerző: Kun J. Viktria - egészségügyi újságíró

Szerző: Kun J. Viktória | egészségügyi-újságíró

Prof. Dr. Ács Nándorral beszélgettünk az új hormonmetes méhen belüli fogamzásgátló eszközről

A nem kívánt terhesség megelőzése ma már – szerencsére – szinte egy azonnal megfogalmazódó kérdés, akár már az első szexuális együttlétet megelőzően is. Sokszor azonban komoly dilemmát jelent kiválasztani, melyik is a számunkra megfelelő fogamzásgátló módszer, hiszen szinte nincs olyan, amellyel szemben ne tudnánk pro és kontra érveket felsorakoztatni. Van, akinek a hormontartalommal szemben vannak aggályai, van, akinek éppen arra van szüksége, mások a méhen belüli eszközöktől ódzkodnak, vagy a különböző külső módszerektől, vagy éppen óvszert nem használnak szívesen szerelmi együttlétkor. Valamennyi ismert fogamzásgátló módszernek van valamilyen hátránya a már ismert mellékhatásokon felül. Gyógyszert használóknál az „elfelejtettem bevenni”, vagy a „nem vittem magammal az utazásra”, míg az óvszert használóknál az „elszakadt az óvszer” a leggyakoribb probléma.

Egy 2015-ben készült kutatás szerint Magyarországon a nők 26 százaléka jellemzően óvszerrel védekezik a nem kívánt terhesség ellen, 22 százalékuk fogamzásgátló tablettát alkalmaz, de a megszakításos közösülést választók aránya is húsz százalék. A felmérés szerint hüvelygyűrűt és spirált csupán a megkérdezettek négy százaléka használ. Az eszközök palettája szinte már teljes, a most bemutatott fogamzásgátló nagyon jól illeszkedik ebbe, a teljesen egészséges, panaszmentes nőknek pedig talán a legkíméletesebb megoldást nyújtva a nem kívánt terhességgel szemben.


Az IUB™ Rézgyöngy egy a méhen belüli fogamzásgátlókhoz hasonló eszköz. A méh üregébe helyezve hormonmentesen véd a nem kívánt terhességtől teljes öt éven keresztül. Az eszköz fejlesztése a klinikai vizsgálatokkal együtt 8 éven át tartott.
Az volt a célom, hogy egy hormonmentes és humánus fogamzásgátló alternatívát fejlesszük, amit bármilyen életkorú hölgy tud használni. Hiszen a jelenleg alkalmazott méhen belüli fogamzásgátlókat használók mintegy 15 százalékának vannak problémái, aminek legfőbb oka az, hogy ezek az eszközök gyakran túlságosan nagyok a méh üregéhez képest, ráadásul a formájuk sem optimális. Az új eszköz egy speciális fémből, a nitinolból készül, amit már régebben használnak az orvostudományban implantátumok készítésére. A speciális fém, amire 17 rézgyöngy van felfűzve, egy fehér polimer réteggel van bevonva az esetleges allergiás reakciók elkerülésére” – fogalmazott a bemutatón dr. Ilan Baram, a termék feltalálója.

 

 

Prof. Dr. Ács Nándor szülész-nőgyógyász
Prof. Dr. Ács Nándor szülész-nőgyógyász


Prof. Dr. Ács Nándort
, a Semmelweis Egyetem II. sz. Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika igazgatóját, a FEMMED Intézet orvos igazgatóját kérdeztük az új méhen belüli hormonmentes fogamzásgátló eszközről, a Rézgyöngyről.

 

Mennyiben jobb ez az új eszköz, mint más méhen belül alkalmazott fogamzásgátló?

Azt nem állítjuk, hogy hatékonyabb, bár vannak vizsgálatok, amelyek szerint igen, de ebben alapvetően ugyanolyan. Az előnye, a mellékhatások csökkenése, amelyek lehetnek az erős vérzés, vagy a fájdalmas menstruáció. Persze nem biztos, hogy a többi eszköznél ezek törvényszerűek, de sokkal több nőnek okozhatnak problémát, mint a Rézgyöngy esetében.

Ez a formája, vagy az anyaga miatt van?

Egyértelműen a formája miatt, hiszen a gömb alakjával kitölti a méhűrt. A rézgyöngy gömb alakban helyezkedik el a méh üregében, nincsenek éles végei vagy szögletei, mint a hagyományos T alakú eszközöknek. Ez utóbbiak egyébként tévesen vonultak be spirálként a köztudatban, hiszen ma már azok is parányi kis eszközök, de tény, hogy jobban irritálhatják a méhnyálkahártyát.

A rézgyöngy anyaga sem jelent semmilyen veszélyt, hiszen fém, emiatt sokaknak fenntartásuk lehet vele szemben?

Semmilyet. Mikro mennyiségben tartalmaz csak rezet, így csak helyben fejti ki a hatását, lassítja a spermák mozgását és akadályozza az embrió beágyazódását.

Vannak olyan hölgyek, akinek kifejezetten ajánlaná?

Nincs egy kiemelt csoport, bárkinek felhelyezhető. Már tíz éve leszámoltunk azzal a dogmával, hogy a méhen belüli fogamzásgátlók még nem szült nőknél nem alkalmazhatóak, bárkinek fel lehet mindegyiket helyezni, teljesen kíméletesen. Abban ez a gömb formaelőnyt jelent, hogy náluk a méhűr kisebb, így minél jobban idomul a formájához, annál kevésbé irritáló, így kifejezetten ajánlható lehet.

Van, akinek viszont nem javasolná a Rézgyöngy fogamzásgátló eszközt?

Kizárólag azoknak, akiknek valamilyen rézérzékenysége van. Én mindig megkérdezem a Rézgyöngy iránt érdeklődő hölgyeket, hogy tudnak-e bizsut hordani, vagy irritálja őket. Ez az egyetlen kizáró ok, de nekik semmilyen más réztartalmú eszközt sem ajánlanék.

Hormonmentes méhen belüli fogamzásgátló, a Rézgyöngy
Hormonmentes méhen belüli fogamzásgátló, a Rézgyöngy

Tavaly óta elérhető már a hazai praxisokban is az új méhen belüli fogamzásgátló eszköz. Ön mikor találkozott a Rézgyöngy eszközzel először és milyen tapasztalatai vannak eddig róla?

Még 2016-ban egy külföldi konferencián hallottam róla először, akkor még sehol a világon nem használták. Az engedélyezés után elsőként kezdtem el alkalmazni, egyelőre néhány tíz páciensemnél. Voltak, akik kifejezetten már úgy jöttek hozzám, hogy ezt kérték. Nyilván ekkora esetszámból még nem beszélhetünk nagy tapasztalatokról, de eddig egyetlen esetben sem volt probléma. Megalapozott konklúziót viszont majd csak 300-500 beteg után vonhatunk le.

Miért alkalmazza egyelőre kevés kolléga?

Minden innovációról elmondható, hogy kezdetben az innovátorok, vagyis az orvosok csupán csak huszonöt százaléka vág bele, próbálja ki - ez erre is igaz. Általában a többség ragaszkodik a megszokott módszerekhez, majd amikor az úttörők jó eredményeit látják, akkor csatlakoznak, de ez nyilván idő.

Ön ajánlja a pácienseinek?

Az a páciens egyéni igényeitől is függ. A többségnél, amikor bejön, legyen az 17, 37, vagy 47 éves, végigvesszük a lehetőségeket. Minden fogamzásgátlónak elmondom az előnyeit, hátrányait, de én azt szeretem, ha a páciens dönt a kapott információk alapján. Vannak esetek, amikor egyértelműen a hormontartalmú eszközöket ajánljuk, akár méhen belüli, akár tabletta formájában. Ilyen problémák például a cikluszavarral, az erős vérzéssel, endometriózissal, megvastagodott méhnyálkahártyával rendelkező hölgyek. Alapesetben viszont, egy teljesen ’egészséges’ nőnek ez egy jó és kíméletes fogamzásgátlási módszer.

Hogy képzeljük el, mi a felhelyezés menete? Okoz-e a nőknek fájdalmat, kellemetlenséget?

Maga a felhelyezés maximum másfél perc, amely teljesen fájdalommentes. Az interneten jelennek meg mindenféle rémhírek a felhelyezés okozta fájdalomról, de ezek igen ritka és sarkalatos példák. A felhelyezésre a legjobb időszak a menstruáció utolsó napjaiban, illetve szülés után 6 héttel van, mert ilyenkor a méhszáj nyitottabb. Felhelyezés előtt el kell végeztetni a nőgyógyász által javasolt vizsgálatokat. Ezután az eszköz egy felvezető cső segítségével a méhbe felhelyezhető, ahol azonnal elkezdi kifejteni a hatását. A felhelyezés után a Rézgyöngy 5 évig használható, amely idő alatt nagyon kis mennyiségű rezet is lead a méh üregébe, évente viszont ellenőrizni kell.


A Rézgyöngy fogamzásgátló eszköz 6 fő kedvező tulajdonsága:

  • hormonmentes védekezés
  • 5 évig hatékony
  • felhelyezés után azonnal működik
  • hatékonysága megegyezik a tablettáéval
  • jól tolerálható
  • a termékenység az eltávolítás után azonnal helyreáll


Intima.hu logo

 

Összegyűjtöttük a jelenleg elérhető fogamzásgátló eszközöket, módszereket

A Pearl-index segítségével megítélhető, hogy mennyire biztonságos a védekezés egyes fogamzásgátló módszerekkel. Egy-egy fogamzásgátló hatékonyságának vizsgálatánál egy év átlagát nézik, hogy ez idő alatt százból hány nő fogan meg az adott módszert alkalmazva. Minél kisebb ez azindex, annál biztonságosabb a kiválasztott módszer.

Gumióvszer

Legnagyobb előnye az összes többi fogamzásgátló módszerrel szemben, hogy véd a nemi úton terjedő betegségekkel szemben. Hátránya, hogy elszakadhat, allergiás reakciót válthat ki.
Gumióvszer Pearl-indexe: 2-18%

Nőknek kifejlesztett spermicid eszközök, például hüvelykrém, hüvelykúp, hüvelytabletta

Hátránya, hogy minden aktus előtt felhelyezendő, némelyik esetében várni kell a hatás kialakulásáig, allergiás reakciót válthat ki.
Spermicid eszközök Pearl-indexe :18-29%

Méhszájsapka és pesszárium

Az óvszerhez hasonlóan mechanikai akadályt képeznek az ivarsejtek találkozására. Aktus előtt felhelyezendő eszköz, viszont több együttlét során alkalmazható. Menstruáció alatt a méhszájsapka nem használható, a pesszárium viszont igen.
Méhszájszpaka és pesszárium Pearl-indexe: 4-8%

Méhen belüli fogamzásgátló eszköz

Hosszú távú megoldást biztosít. Hátránya viszont a T alakú spirál szárának letörése lehet, vagy elmozdulás következtében a méh átfúródhat, ezzel fertőzést okozva.
Méhen belüli fogamzásgátló eszközök Pearl-indexe: 0,6-0,8%
Rézgyöngy fogamzásgátló Pearl-indexe: 0,1-és 1,4

fogamzasgatlasi kisokos noknek intima

Fogamzásgátló tabletta

Figyelni kell, hogy minden nap bevegyük, ha csak egyszer is elfelejtjük, már nem nyújt biztonságot a nem kívánt terhességgel szemben. A hormontartalmú fogamzásgátló tabletta mellékhatásai lehetnek; hízás, hangulatingadozás, csökkenő libidó.
Pearl-indexe: 0,3-9%

Hüvelygyűrű

A hüvelybe felhelyezve a benne lévő hormonok segítségével meggátolja a teherbeesést az ovuláció gátlásával. Három héten át viselhető eszköz, hátránya a hormontartalom miatt kialakuló mellékhatások, hasonlóan a fogamzásgátló tablettákéhoz.
A hüvelygyűrű Pearl-indexe: 0,3-9%

A férfi vazektómia (elkötés) és a női sterilizáció

Egyszeri végleges műtéti megoldás, emiatt szigorú törvényi szabályozás vonatkozik rá. Ez a módszer szinte száz százalékos megoldást nyújt.
A vazektómia Pearl-indexe: 0,1-0,15%, a sterilizációé pedig 0,5%

Összehasonlításképpen a fenti Pearl-index számokat: ha egyáltalán nem védekeznek a párok, akkor a fogamzás valószínűsége egy év alatt 100 nő esetében 85.

 

Intima TOP Tipp:

Akárhogy is döntesz a fogamzásgátló módszer megválasztásával kapcsolatban, előtte mindig konzultálj kezelőorvosoddal, nőgyógyászoddal!

 

Forrás: Adexilis Hungary Kft. sajtóközlemény

Szakmai lektorálás: Prof. Dr. Ács Nándor szülész-nőgyógyász, a Semmelweis Egyetem II. sz. Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika igazgatója

 

Intima.hu logo

Hírlevél feliratkozás - Intima

Ha érdekelnek a legfrissebb híreink, tanácsaink a fogamzásgátlással kapcsolatban
és nem szeretnél lemaradni a szakértők, szakorvosok által írt cikkeinkről
iratkozz fel a FOGAMZÁSGÁTLÁS- hírlevelünkre:

 

Kapcsolódó tartalmak:

 

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

 

Ajánlott orvosok

általános nőgyógyász, szülész-nőgyógyász, meddőségi specialista

Budapest
szülész-nőgyógyász és endokrinológus főorvos
Budapest

szülész-nőgyógyász, lézerspecialista

Debrecen

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 0 Rating )
Ajánlom a Facebookon