Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Endometriózisod van? Ne csak magadra, a lányodra is figyelj!

Ajánlom a Facebookon

Akár ez is lehetne az egyik jelmondata a ma megrendezésre kerülő Endometriózis Világnapnak, melyet az Együtt könnyebb – Női Egészségért Alapítvány szervezett endometriózis érintetteknek szakorvosok, szakértők bevonásával.

 

Az összefoglalót írta: Matics Kata | Intima.hu alapító, ügyvezető


Az esemény teltházas közönség előtt zajlott le március 19-én, ami azt is mutatja:

igény lenne a hiteles egészségügyi tájékoztatásra endometriózissal kapcsolatban, ami ma becslések szerint 200 000 nőt érint Magyarországon.

Dr. Bruber Réka szülész-nőgyógyósz (MedEnd Intézet) a szülők figyelmét is felhívja arra, hogy intő jelnek számít, ha a 10-18 éves fiatal lányok a menstruációs fájdalom miatt nem tudnak iskolába menni, a napi rutint folytatni, illetve ha testnevelés órán többször felmentést kérnek.

Nagy szerepük van a védőnőknek is az endometriózis korai felismerésében – mondta el Gitidiszné Gyetván Krisztina, a Magyar Védőnők Egyesületének kommunikációs elnöke, hiszen ha 3-4 alkalomnál többször jelentkeznek menstruációs panaszokkal náluk a diákok, fontos, hogy a szülők figyelmét is felhívják arra: a menstruációs fájdalom nem normális, érdemes kivizsgálni annak okait!

De hova fordulhatnak az erős menstruációs fájdalommal küzdő fiatalok? 

– hangzott el Salamon Adrienntől, a Női Egészségért Alapítvány kuratóriumi elnökétől az egyik legfontosabb kérdés, hiszen nagyon kevés gyermeknőgyógyász van ma Magyarországon, és bár a képzés alatt az endometriózisról is hallgathatnak a leendő gyermeknőgyógyászok, alapvetően ez egy külön speciális tudást igénylő terület.

Dr. Bruber Réka azt emelte ki a kerekasztal beszélgetésben, hogy nem szabad félni és megijedni a vizsgálatoktól fiatal korban sem, mivel egy még szexuálisan nem aktív fiatal esetében egyszerű hasi ultrahang vizsgálat és alapos kortörténeti átbeszélés történik az első találkozás során, és fiatal korban nem a műtét az első választandó kezelési mód.

Dr. Márki Gabriella alkalmazott egészségpszichológiai szakpszichológus bíztatónak gondolja, hogy a most tizenésevesek szülei már talán maguk is érintettek voltak endometriózissal, és ebből kifolyólag talán könnyebben és nyíltabban tudnak a menstruációról, vérzéssel kapcsolatos kérdésekről, meglévő fájdalomról beszélni gyermekükkel, hiszen átélték és tudják min megy, mehet keresztül lányuk, illetve tudják őket támogatni abban, hogy milyen vizsgálatokra lehet szükség. Az érzelmi támogatás mindenkor szükséges a fiataloknak is, főként most, amikor túl 2 év pandemián, szomszédunkban háború folyik, ha még ezt egy krónikus betegség, folyamatosan visszatérő, nagy fokú fájdalom is nehezíti, szükség lehet szakember bevonására. Pozitív változás, hogy ma már van külön egészségügyi szakpszichológus is, akik kifejezetten ilyen helyzetekben tudnak segíteni az érintetteknek.

Fontos a médiumok és a reklámok szerepe is!

- jött fel a kerekasztal beszélgetésben - "hiszen túl kellene már lépjünk azon, hogy a vér kék, vagy fehér ruhában parádézó lányok ugrándozzanak virágok között, mert ezek hamis képet mutatnak, és olyan elvárásokat okoznak, melyek tovább nehezíthetik a menstruációs fájdalommal és az esetleges endometriózissal való megküzdést." 

Hasznos segítség lehet a szülőknek és fiataloknak is, ha vezetnék pár hónapig a menstruációs ciklusukat, melyben kitérnek a menstruációs vérzés- és fájdalom erősségére, a kísérő tünetekre, stb. Ez akár segítséget is nyújthat az orvossal való első találkozás során is, hiszen ha az orvos azt látja, hogy a beteg nem csak 1-1 mondattal, hanem felkészülten, egzakt adatokkal érkezik rendelésére, valószínű könnyebben tud szükség esetén további diagnosztikai eljárások irányába fordulni. A Lucy menstruációs applikáció nem csak hasznos segítséget jelent minden termékenykorú nőnek életkortól függetlenül, hanem az ide betáplált adatokat anonim módon kutatási célra is felhasználják, amivel mi, nők is hozzájárulhatunk a tudomány fejlődéséhez!

A kerekasztal beszélgetésen elhangzott az is, hogy míg korábban a meddőség volt a vezető tünet az endometriózis esetén, mostanra egyre több esetben a fájdalmas menstruációval keresik fel a nőgyógyászukat a korábbiakhoz képest fiatalabb páciensek, aminek azért is van jelentősége, mivel egy korai stádiumban diagnosztizált és kezelt endometriózis sokkal hatékonyabban kezelhető, mint egy súlyos, akár IV-es stádiumú mélyen infiltáló endometriózis. 

Kiemelten fontos tehát a szülők és a fiatalok edukációja is a témával kapcsolatban – amire többek között az Intima.hu oldalán is létrehoztunk egy átfogó betegtájékoztató oldalt az endometriózis betegek számára.

Legyen ez a jelmondata a mai Világnapnak itt az Intimán:

Ha fáj a hasa a lányodnak, és te is endometriózis érintett vagy, ne várj: vidd el a lányodat kivizsgálásra!

Eddig kevés szó esett arról, hogy akár hétszerese is lehet a kockázata az endometriózisnak, ha a családban már volt endometriózis érintett!

Mi lenne az ideális útvonal, hogy ne teljen el 4 év az első tünetek megjelenése és a kezelés között? – hangzott el a kérdés, bár ahogy Dr. Bokor Attila endometriózis specialista, a MedEnd Intézet szakmai igazgatója jelezte: nem állunk annyira rosszul ezen a téren, mint ahogy annak tűnik elsőre. Míg Magyarországon 4 év, addig német területen 7, angol esetében 8, az Egyesült Államokban pedig akár 9 év is eltelik az első tünet és a kezelés között, bár ettől még nem lehetünk boldogok és elégedettek – mondta el a specialista, aki a legfrissebb szakmai útmutatókról is részletesen beszámolt előadásában. Erről egy önálló cikket fogunk készíteni a későbbiekben!

A délelőtt folyamán Dr. Novák Zoltán nőgyógyászati daganatsebész felvillantotta nekünk előadásában a robottechnikát, amit hazánkban elsősorban daganatsebészetben használnak még, de mélyen infiltráló endometriózis esetén nálunk is elérhetővé fog válni ez az új technológia, ami bár robot segítségével operál, valójában nem mellőzi a szakembert, hiszen ő az, aki irányítja a gépezetet.

Az Endometriózis Világnap budapesti rendezvényének további részleteiről, látogassatok el az Endometriózis Alapítvány Facebook oldalára, ahol hasznos és értékes információkat tudhattok meg a rendezvényről. Ha pedig bővebben szeretnétek olvasni az endometriózisról, nézzétek meg betegtájékoztató oldalunkat, ahol összegyűjtöttük a leggyakoribb kérdéseket és azokra a válaszokat szakorvosok segítségével. Megtudhatjátok például melyek az endometriózis leggyakoribb tünetei, hogyan történik a kivizsgálás, milyen endometriózis specialistákat találtok az országban, illetve hogy történik az endometriózis kezelése.

Endometriózis betegtájkoztató oldal

Ismerd meg az endometriózis tüneteit, dianosztizálási és kezelési lehetőségeit, valamint specialistáit >>

A cikk szerzőjéről

Matics Kata, online egészségkommunikációs szakértőként 2009-ben alapította és azóta is vezeti az Intima.hu női egészségportált. Emellett az EgészségKommandó (Hiteles Egészség-kommunikációért Egyesület) és a Hormonline Távkonzultációs Központ társalapítója és nem utolsó sorban egy tündér kisfiú édesanyja. 

 

Ha nem szeretnél lemaradni legfrissebb cikkeinkről, iratkozz fel tematikus hírlevelünkre:

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 0 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások